-momi MA/mvering vragen/M&ft over OSG is de oflfHvvikkelaar van DocFlöw. ïnt^rl ooo Elk archief is uniek, "daarom denken we graag met u mee". ...het antwoord als JÜ ra ais 'jordeaen automatiseri archivering documentenconversie In de tweede druk (1975), van zijn Gids voor de Nederlandse archieven raadde Formsma de onderzoeker aan: "Noteer ook de bronnen die u geraadpleegd heeft zonder iets te vinden. Later weet u het misschien niet meer en dan behoeft u niet opnieuw vruchteloos te zoeken" (2e druk p. 100, 3e en 4e druk, p. 96). In de marge van de kopij verklaarde Formsma mij: zelf laat ik nog wel eens na deze goede raad op te volgen! Dat was Formsma ten voeten uit: hulpvaardig, bescheiden en in staat zichzelf te relativeren en te corrigeren. De eerste druk van Formsma's Gids ver scheen in 1967 in de Fibulareeks (onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis NJBG) en vervulde daarmee de wens van de NJBG naar een publicatie "die een be langstellende leek inleidt in het arcftiefwerk en in al die zaken, die daarmede samenhan gen". Namens de NJBG was die wens geuit op de archivarissenstudiedagen in 1963, gewijd aan de educatieve taak van het archiefwezen (Nederlands Archievenblad 67 (1963) 106-107). In een recensie van Formsma's 'Gids (Nederlands Archieven blad 74' (1970) 138-141) werd de auteur geprezen om zijn "sobere, maar onderhou dende verteltrant", het "uitgebreide feiten materiaal", het nalaten van "overbodige geleerdheid". Precies die kwaliteiten - ook van zijn voordrachten en interventies in vergaderingen - maken hem nog steeds zo leesbaar. In 'Nederland in stukken. Beeldkroniek van Nederlandse archieven' (1979) stelde Formsma opnieuw zijn gaven als propagan dist en explicateur in dienst van het archief wezen, samen met enige collegae. Een novum, net als de Gids: uitgekomen ter gelegenheid van de eerste (en tot nu toe enige) internationale archiefweken was deze archievenspiegel de eerste, op een breed publiek gerichte presentatie van het gezamenlijke Nederlandse archiefwe zen. Formsma's bijdragen zijn opnieuw meesterstukjes van synthese - alleen mogelijk als men alle feiten kent en ze, zon der geleerdheid te tonen, presenteert. Feiten gebaseerd op innige vertrouwdheid met de archieven, verkregen door archief inventarisatie en -onderzoek. In Formsma's dagen konden en moesten archivarissen het merendeel van hun tijd besteden aan het ordenen en beschrijven van grote archieven uit het ancien regime. Daarmee bouwden zij zich een grote kennis van de aan hun zorgen toevertrouwde archieven op, die omgezet werd in artike len, correspondentie en service aan het pu bliek. Zo inventariseerde Formsma de archieven van de Staten van Stad en Lande, de Ommelander archieven, die van de Hoge Justitiekamer en de archieven van de gewestelijke besturen in Groningen 1798-1814: tezamen 400 van de ruim 2500 meter die het Groninger rijksarchief eind jaren zestig rijk was. Maar niet alleen als in- ventarisator kende hij deze archieven: voor zijn dissertatie (1930) 'De wording van de Staten van Stad en Lande tot 1536' en het acht jaar later verschenen vervolg 'De Ommelander strijd voor zelfstandig heid in de 16e eeuw (1536-1599)', had Formsma al bijna ieder stuk in de archieven van de Staten en het bestuur van de Om melanden in handen gehad. Dat betekende voor Formsma: aantekeningen maken, die vroeger of later de basis vormden voor boe ken, artikelen, inventarissen en lezingen. De aantekeningen werden goed bewaard: zijn zwarte bakje was tot in de jaren tach tig in het Groninger rijksarchief de tover doos waarin op fiches archiefvondsten lagen te sluimeren totdat hij ze kon gebruiken of aan anderen uitdeelde. Zoals Jan van den Broek (In memoriam, Radicaal april 1999) het uitdrukt: Formsma "de kenner van de Groningse geschiedenis bij uitstek, wekte bij voortduring de indruk dat zowat alles wat hij tegenkwam nieuw was en dat hij dat met anderen moest delen.Talloze malen is hij met een opgetogen gezicht mijn ka mer binnengestapt om mij deelgenoot te maken van zijn vondsten. In de meeste ge vallen had ik niet het flauwste benul waar om zijn vondst zo bijzonder was. Wanneer ik dan om toelichting vroeg kreeg ik een gratis college geschiedenis en bronnenkun- de waar ik tot op de dag van vandaag op teer". Op die manier en niet door op zijn strepen te staan, versterkte Formsma het natuurlijke gezag waarover hij in het Nederlandse ar chiefwezen beschikte. Als redacteur van het Archievenblad, secretaris (1938-1946), vice- voorzitter en voorzitter (1961-1965) van de Vereniging. Met datzelfde gezag functioneer de hij, met De Smidt en Slicher van Bath, in commissie I van de Archiefraad die in 1969- 1970 de in opspraak geraakte rijksarchief dienst onderwierp aan een diepgaand on derzoek, resulterend in het aan de minister uitgebrachte advies 'De rijksarchiefdienst. Problemen, oplossingen en prioriteiten'. Formsma was toen al gepensioneerd, na sedert 1930 als provinciaal archiefinspec teur in Overijssel, als chartermeester aan het Noordbrabantse rijksarchief en, sedert 1946, als rijksarchivaris en provinciaal inspecteur in Groningen gewerkt te heb ben. En hij ging maar door met schrijven: van de 168 nummers van zijn lijst van geschrif ten dateert ruim een vierde van na zijn pensionering in 1968. Daaronder is het boek wat hem zelf zeer na aan het hart lag: de in 1986 verschenen geschiedenis van Grijpskerk, zijn geboortedorp. In die pe riode (1973) verscheen ook zijn 'Het inven tariseren van archieven' (ook in: Neder lands Archievenblad 77 (1973) l-80).Voor de VAN was het de ultieme poging om van wat de nieuwe Handleiding had moeten worden, nog iets vast te leggen. Voor Forms ma was het de inlossing van een ereschuld. Voor nieuwe generaties archivarissen - ook vandaag - is het de codificatie van een me thodologische traditie, die in het archivis- tische discours tot in de jaren '70 voorop stond. Hoe dat gevoerd werd laat zich mooi aflezen in Formsma's 'Ordenings beginselen' (Nederlands Archievenblad 83 (1979) 314-316). Bij (her)lezing lijkt het ver in de tijd en geest van ons verwijderd. Echter: de wellevende maar vasthouden de, soms naïeve, maar ook geestige Forms ma was een schakel in de archivarissenke- ten waarin ieder zich verbonden weet aan voorgangers en opvolgers. 3 Restauratie Atelier PAUL PETERS kunnen 60% meer dossiers in dezelfde ruimte opgeborgen worden. Met een professioneel archiefsysteem van Ariës op maat van uw organisatie r A utomatiseiittg - systeemontwikkeling -systeembeheer -detachering -projectleiding - opleiding hét Docu nt^nf^tairagement Systeem. Meer info: OSG Arets BV 1* Akerstraat 88 641IHC Heerlen tel. .-045-571 1818 Fax 045 - 571 8464 In ons atelier worden uw waardevolle boekwerken of archivalia vakkundig gerestaureerd. Wij geven u graag advies, indien nodig met ondersteuning van andere deskundigen, en altijd in overleg met u. Bovendien kunnen wij u van dienst zijn met massa-conserve- ring, reiniging en het encadreren van prenten, het opzetten van oude kaarten en het verzorgen van kalligrafiewerk. Wilt u meer informatie, belt u dan gerust voor een offerte of gewoon een afspraak. Adres vinden gebruikers dossiers 40% sneller terug en worden verloren dossiers uitgesloten. FAX ANTWOORDSTROOK 033/4554 327 Door F.C.J. Ketelaar Weverweg 9, 6961 KM EERBEEK TEL. (0313) 65 44 66 FAX (0313) 65 58 82 OSG conserveren en restaureren van papier, leder en perkament massa-conser- vering aanvezelen van papier •verdoeken en opzetten van oude kaarten en grafiek reiniging en het encadreren van prenten charter- en zegelrestau ratie opstellen van een schade-inventarisatierapport restauratie van boek omslag; ontwerp van nieuw beslag in edel of onedel metaal Postcode/Plaats Tel Ringweistraat 12 m mm 4181 CM Waardenburg Tel033/4554 782 Fax03314554 327 L FILING ^ESSENTIALSemail:info^anesml Ja, ik wil graag meer weten over de professionele archiefsystemen van Ariës Stuur mij gratis de brochure 'Optimaliseren van informatiebeheer in 4 stappen'. Organisatie Naam

Archievenblad | 1999 | | pagina 6