r° Kwaliteitsprodukten voor uw archief Het archief in de klas interactief Wie ons zoekt, kent ons niet Wie ons kent, zoekt ons niet meer O o Ad Interim Consultancy Japanstraat 4, 2408 HB Alphen a/d Rijn Telefoon: 0172 -49 82 82 Fax 0172 -49 88 56 X .C Adviesbureau voor: A RCHIEFBEHEER, D OCUMENTAIRE IN FORMATIE TE CHNIEKEN, R EGISTRATIESYSTEMEN I NTERIM PERSONEEL EN MANAGEMENT Bel of schrijf voor informatie of het maken van een afspraak: en houders ndkaPjes Jansen - Wijsmuller Beuns B.V. ZUURVRIJE ARCHIEFPRODUKTEN Archiefdozenarchiefcassettes, overslagdozen, affichemappen en zegelberging (ca. 70 formaten in diverse modellen) Pakpapier/omslagpapier, transparantpapier en akte-enveloppen Stofmappen, dossierhechtmappen, L-map en hangmap Clickbinding (t.b.v. dossierhechtmappen en hangmap) Museumkarton, fotomuseumkarton, four flaps, blotting paper en foto archiefpapier VERDERE ARCHIEFPRODUKTEN Zelfklevende labels in archiefkwaliteit Portefeuilleband en keperband Wishab droogreinigingsmateriaal Ontzuringsvloeistof PTDA Aminosept en Tego51 ontsmettingsvloeistof Ons uitgebreide leveringsprogramma zuurvrije conserverings- en restauratiematerialen sturen wij u op aanvraag gaarne toe. Interactief Archievenblad Steeds meer archiefdiensten begeven zich op het educatieve pad en stellen stadswandelingen, lespakketten en internetpagina's samen in het kader van deze educatieve taak. Voor een belangrijk deel zijn deze producten bedoeld voor het (voortgezet) onderwijs. "iz - v-TZL,-*- 'Een nieuwe eeuw, nieuwe verhoudingen, Nederland 1880-1919 op het breukvlak van twee eeuwen' September 1999 Archievenblad 11 Documentaire Informatiespecialisten Verenigde Bedrijven Groothandel in Boekbinders-, Restauratie- en Conservatiematerialen en Zelfklevende Folies Postbus 166 - 1530 AD Wormer Veerdijk 44 - 1531 MS Wormer Telefoon 075-62110 01 Telefax 075-621 68 11 Alle zuurvrije archiefprodukten voldoen aan de Photographic Activity Test per ANSI IT9.16 -1996 (ISO 10214) Jansen-Wijsmuller Beuns B.V. is een zustermaatschappij van CEKA Handelsonderneming B.V. Door Paul van Dun* f' -'U>u.dl :.h r-jy 0'gj -C .v. AtX? t, ,-i A—A T~ Zo is de pagina 'Een nieuwe eeuw, nieuwe verhoudingen' die de rijksarchiefdienst in samenwerking met een aantal andere instel lingen samenstelde, bedoeld voor eindexa menkandidaten Mavo, Havo en VWO. Wie anders dan iemand uit de doelgroep kan het beste vertellen of de makers van dit educatief materiaal op de goede weg zitten? Sebastiaan van der Sangen, eindexamenklas- ser van het Eindhovense Pleincollege Bisschop Bekkers is erg enthousiast voor het vak geschiedenis en tevens redacteur van de website van zijn school. Twee punten uit zijn recensie wil ik hier aanstippen.Ten eer ste het ontbreken van antwoorden op de gestelde vragen. Sebastiaans kritiek hierop is heel wezenlijk en sluit aan bij de moderne didactische principes die leerlingen veel zelfstandigheid geven. Het 'zelfstandig leren leren' is een begrip geworden. Het tweede punt betreft de leesbaarheid van een aantal bronnen. Sebastiaans opmerkingen hierover bevestigen mijn idee dat veel archivarissen te gemakkelijk van de vooronderstelling uit gaan dat be paalde handschriften makkelijk te lezen zijn. Zelfs voor veel negentiende- eeuwse handschriften gaat dit echter niet altijd op. Leerlingen die een bron enkel met moeite kunnen ontcijferen haken af. Omdat de meeste geschiedenisdocenten geen enkele paleografische scholing hebben gehad kunnen zij hen niet in alle gevallen helpen. Een transcriptie bijleveren is daarom geen overbodige luxe. De scholieren hoeven immers niet te oefenen voor een examen paleografie, maar een examen geschiedenis. docent aan het Pleincollege Bisschop Bekkers, Eindhoven Archief Tn de Klas II GESCHIEDENIS lisalunu Ftfd oein NiwMOThuit Hoofdmenu ii 'AjcJiictm de Klos'' In samenwerking met hel ondeiwijs zochlen educatieve medewerker Rijksaichiefdiensl Bronnen die aansluiten op het eindeva geschiedenis ZoeM u vooi dit onderwerp Br 1 Hel gezin aa naar de bronloneri pigen. cons-jmmie 2 Emancipatie van vrouwen ga naar 3 Emancipatie van confessionelen n moeien we nog spitten in de an 4 Emancipatie van arbeiders ga 5 Emancipatie van overheidszorg ga naai i imomegalaKim igo3 ei De internetpagina 'Een nieuwe eeuw, nieuwe verhoudingen' van 'Archief in de klas' laat goed zien hoe internet zinvol in het onderwijs te gebruiken is. De korte duidelijke tekst bij de onderwerpen en de bijbehorende afbeeldin gen, zorgen snel voor een overzichtelijk beeld van het geheel. De site oogt daarnaast ook nog mooi en zit technisch goed in elkaar, wat natuurlijk vooral voor de eerste indruk be langrijk is. De heldere kleuren en de eenvou dige bediening maken een internetpagina als deze voor leerlingen toch al snel een stuk boeiender dan een grijzig gedrukt eindexa menkatern. Het is eenvoudig om van onder werp te wisselen. Elk onderwerp begint met een korte inleiding, gevolgd door enkele ali nea's tekst, een bronnenset en een bijbeho rende vragenlijst. De bromien zijn zorgvuldig gekozen en kleurig, en nodigen daardoor uit om je verder in de stof te verdiepen. De opzet van de pagina is vrijwel gelijk aan de gebrui kelijke eindexamenkaternen. Het is wel jam mer dat geen antwoorden bij de vragen zijn. De auteurs hebben dit bewust gedaan (be schreven in subpagina 'informatie') met de gedachte dat dit demotiverend zou werken. Hoewel hier een kern van waarheid in zit, zijn leerlingen die zelf de moeite nemen om de site te bekijken mijns inziens juist voldoende gemotiveerd om te oefenen voor hun eindexamen. Kunnen de antwoor den niet bijvoorbeeld op een aparte pagi na? Iedere leerling kan die volledig zelf standig doornemen. Het weglaten van de antwoorden maakt duidelijk dat de inter netpagina vooral bedoeld is om klassikaal, met behulp van een docent behandeld te worden. De vraag is dan natuurlijk of do centen hier de tijd voor willen vrijmaken. Daarbij komt bovendien dat er nog steeds veel scholen zijn die niet beschikken over de juiste hard- en/ of software om pagina's als deze goed te kunnen behandelen. Voor veel docenten zal het uitdelen van een pa pieren eindexamenkatern daarom ook iets verleidelijker zijn dan het tijdrovend klassi kaal behandelen van een internetpagina. Maar ook met het internet los je niet alle problemen op. Zo zijn sommige bronnen niet goed leesbaar voor ongeoefenden. De brief aan de Haarlemse bisschop in de bronnen- set over het vrouwenkiesrecht, de brief van C. Junkers in de bronnenset over ar beidswet en leerplichtwet en het huis houdboekje in de bronnenset over lonen en prijzen zijn hier voorbeelden van. Het zou beter zijn bij deze moeilijk leesbare bronnen een extra tekst bij te voegen. Dit spoort de leerling ook meer aan tot het gebruiken van de betreffende bron. De site is naar mijn mening een positieve toevoe ging en een goed voorbeeld van het gebruik van nieuwe media en internet in het onder wijs. Vooral met de kleurigheid en de inter activiteiten laten de makers zien serieus aan de weg te timmeren. De site toont aan dat ook archiefdiensten goed gebruik kunnen maken van dit moderne medium. Helaas zijn pagina's zoals die van 'Archief in de klas' nu nog te wijd gespreid en moeilijk vindbaar met de gebruikelijke zoekmachines.Vöor een echt goed gebruik van het internet in het on derwijs moeten dergelijke pagina's gebundeld worden en opgenomen in een nog te vonnen groot onderwijsnetwerk voor heel Nederland. Sebastiaan van der Sangen Klas 5 havo, Pleincollege Bisschop Bekkers in Eindhoven. Archief in de klas: via www.archief.nl

Archievenblad | 1999 | | pagina 5