Archievenblad Nieuws uit het veld Archievenblad Projectgroep Herziening Archiefbestel van start Onder verantwoordelijkheid van staatsse cretaris F. van der Ploeg gingen begin 1999 twee projecten van start: 'Herziening van het bestel' en de 'Vorming van Regionale Historische Centra'. Beide projectgroepen vallen onder een stuurgroep die bestaat uit Directeur-Generaal OC en W Jan Riezen- kamp (voorzitter), Algemeen Rijksarchiva ris Maarten van Boven, directeur Directie Cultureel Erfgoed (DCE) Ronald van Hengstum en Fieke Krikhaar, beleidsadvi- seur DCE (secretaris).Als projectleider voor het project Herziening werd mw. mr. Frieda G. van Diepen-Oost per 1 juli aan getrokken. Zij was onder meer oud-gede puteerde voor Cultuur in Noord-Holland. Verder is de projectgroep breed samenge steld met vertegenwoordigers van de Koepel, VNG, het ministerie van OC en W en de Rijksarchiefdienst. Van de project groep Regionale Historische Centra werd Philip Jan van Beeck Calkoen projectlei der. Het veld van archiefbeherende instellin gen is versnipperd. De vele, relatief kleine diensten en instellingen kunnen ieder voor zich weinig effectief reageren op de eisen van de tijd. Niemand ziet dat beter dan de archivarissen zelf. Meer samenwer king - niet alleen binnen het archiefwe zen, maar in het hele veld van de histori sche informatievoorziening - kan dit aan zienlijk verbeteren. Een ontwikkeling die gestimuleerd wordt door het beleid van de staatssecretaris. Een van die vormen van samenwerking is het integreren van de rijksarchieven in de provincie met de gemeentearchieven in de provinciehoofd steden, tot Regionale Historische Centra (RHC's). Na afloop van deze operatie is er in feite geen Rijksarchiefdienst meer. Een andere ontwikkeling was de oprichting van de koepelorganisatie. Al deze ontwikkelingen lokten een funda mentele discussie uit over de inrichting van ons totale archiefbestel. Deze discus sie vraagt om een zorgvuldige regie opdat het hele veld een algehele herziening van dat bestel zal dragen. Om dit complexe proces te verzekeren van een helder kader en een adequate regie van de kant van het rijk, is gekozen voor het opzetten van een projectorganisatie. Doel is om door middel van overleg/discussiebijeen komsten onder andere meer te weten te komen over hoe al deze partijen staan tegenover intensievere samenwerking binnen het archiefwezen en tussen archiefinstellingen en andere (culturele) instellingen met vergelijkbare functies en welke invloed de oprichting van de RHC's heeft op het toekomstige bestel. Verder is de vraag hoe nieuwe doelgroe pen bereikt kunnen worden van belang. Archiefinstellingen - waaronder RHC's - kunnen een breder en groter publiek bereiken door uiteenlopende historische informatie over de regio te concentreren en digitaal toegankelijk te maken. Naast de reeds bekende gebruikers van archie ven - de genealogen, historische vereni gingen etc. - zijn er ook nog andere doel groepen zoals onderwijsinstellingen. Welke wensen leven er binnen deze groe pen voor het gebruik van de archieven en welke consequenties heeft een groter bezoekersaantal voor archiefinstellingen? Een volgend onderwerp van discussie is de wijze van samenwerking op digitaal gebied. Om de wensen van de archief diensten (o.a. groter publiek, betere dienstverlening) te kunnen realiseren, is een grote sprong in de digitalisering noodzakelijk. Samenwerking in het veld is hierbij essentieel. Een digitaal instrumen tarium om dwars door collecties van ver schillende instellingen heen te kunnen zoeken, vraagt deskundigheid en investe ringen, waartoe afzonderlijke archiefdien sten niet in staat zijn. Voor een hechtere samenwerking van alle archiefinstellingen en andere culturele instellingen is een positieve stimulering van de overheid nodig, zowel op rijks, provinciaal, als gemeentelijk niveau. Vanuit het project zullen daarom alle overheidslagen worden betrokken. Verder moet de nieuwe inspectiefunctie vorm krijgen. Bij de fusies tussen rijksarchieven en gemeentearchieven ontstaan nieuwe rechtspersonen en wordt een overheids taak (het beheer van archieven) overge dragen aan een derde. Dit vraagt om de inrichting van een nieuwe inspectietaak, en wel toezicht op de wijze waarop deze nieuwe instellingen zich van hun beheers taak kwijten. Verdere vragen zijn: hoe kun nen de bestaande inspecties meer samen werken? Wat zijn de knelpunten in het huidige systeem? De antwoorden op deze vragen en nog vele anderen, zijn van belang voor het gehele veld van archiefbeherende instel lingen (zowel openbaar als particulier), bestuurders, klanten en andere betrokken personen en instanties. Wil het ingezette beleid succesvol zijn dan is het van belang deze groepen zo vroeg mogelijk bij dit proces te betrekken. Om dit te bereiken organiseert de projectgroep in de maanden september t/m november overleg/discussiebijeenkomsten. De uit komst van deze discussie over het bestel moet in december resulteren in een advies aan de staatssecretaris over de vorm van het toekomstige archiefbestel en over de wijze waarop deze moet wor den aangepakt. Dit advies zal ten grond slag liggen aan het archiefbeleid van de staatssecretaris in de cultuurnota 2001- 2004. 6 Archievenblad September 1999 Hobby pagina 'Archieven in Nederland' Naar aanleiding van de bespreking in het juninum- mer van Archiefnet wijst Piet Molenta van de Vereniging DOS gebruikersgroep op hun eenvou dige hobby-pagina 'Archieven in Nederland' op URL http://www.medewerker.hro.n1/w t mole- ma/archief.htm. Ook bereikbaar via http://come.to/archiefned. De vereniging vermeldt per provincie informatie over zowel overheids- als particuliere archieven, ingedeeld in rijks-, gemeente-, streek-, waterschap-, bisdom-, particuliere en overige archieven. Niet alleen archieven die op Internet te vinden zijn worden opgenomen, ook die geen site hebben; de laatsten zijn naar verluid blij met deze gratis 'recla me'. De vereniging pretendeert niet compleet te zijn en voegt nog gestaag informatie toe. De site is ontstaan na een discussie in een genealogie nieuwsgroep en is in eerste instantie dan ook op de genealoog gericht. Gelet op de groeiende bezoekersaantallen (tot nu toe telde de drukste dag 96 bezoekers) voldoet de site blijkbaar in een behoefte. ICT Regeling Mondriaan Stichting 1 juli jl. sloot de indieningstermijn voor digitalise ringsprojecten ten behoeve van de toegankelijk heid van het Nederlands cultureel erfgoed. Het voor de uitvoering van deze regeling beschikbare budget is voor 1999 eenmalig vastgesteld op fl. 850.000,=, bestaande uit fl. 600.000,= van het ministerie van OC en W en fl. 250.000,= uit de ondersteuningscategorie 'Afstemming collectie Nederland' van de stichting zelf. De Mondriaan Stichting ontving 59 aanvragen voor een bijdrage van in totaal 5,5 miljoen. De totale gezamenlijke projectkosten beliepen meer dan 15 miljoen. Op verzoek van de stichting zal de vereniging DEN een pre-advies uitbrengen. De verwachting is dat het aantal positief beoordeelde projecten het beschikbare budget ver zal overstijgen. In augustus komt de adviescommissie, voorgezeten door dr. W. van Drimmelen van de Koninklijke Bibliotheek, bijeen om te adviseren in de selectie. De commissie bestaat voorts uit dhr. Riemer Knoop (o.a. ex-RMO), dhr. Ruud Visschedijke van het Nederlands Filmmuseum en mw. dr. Wil Pieterse, voormalig gemeentearchivaris van Amsterdam. De Mondriaan Stichting hoopt in de loop van september haar besluit kenbaar te maken. Nederland helpt bedreigde Bach- handschriften redden Onderzoekers van het Instituut Collectie Nederland (ICN) zijn door de Staatsbibliotheek zu Berlin gevraagd hulp te bieden bij het redden van de in hun bezit zijnde handschriften van Johann Sebasitan Bach, in totaal 13.500 bladzijden. Van diens zonen en leerlingen zijn daarnaast nog eens 100.000 pagina's handschriften bij deze bibliotheek. Bach maakte gebruik van zogenaam de ijzergassusinkt, een inktsoort die leidt tot oxi datie en aantasting van het papier. Kortom, inkt vraat. De inmiddels mondiaal toonaangevende positie van de onderzoekers van het ICN heeft geleid tot hun betrokkenheid bij deze reddings operatie. Na onderzoek naar methoden die de nalatenschap kunnen conserveren hopen zij in juli 2000 aanbevelingen te kunnen doen omtrent een behandelingsplan. Extra subsidie uit Metamorfoze September 1999 Archievenblad 7 Drs. Alfred Zuurbier, secretaris projectgroep Herziening Archiefbestel. Info.: Tel.: (070) 331 55 50; Fax: (070) 331 55 55; e-mail: harrie-jan.metselaars@rad.archief.nl Info: Piet Molema, e-mail: p.molema@dosgg.nl http://www.medewerker.hro.nl/WTMolema_Smitshoek/archief.htm Info: Mondriaan Stichting, mw. Coby Reitsma, Tel. (020) 576 20 32 Staatssecretaris Van der Ploeg van OC en W heeft aan diverse instellingen extra subsidie toe gekend voor het behoud van hun literaire en cultureel waar devolle papieren collecties (zie ook Archievenblad augustus 1 999). Enkele instellingen die deze uit het conserveringspro gramma Metamorfoze afkomsti ge subsidie ontvangen, zijn de Koninklijke Bibliotheek, het Historisch Documentatiecen trum voor het Nederlands Protestantisme, het Koninklijk Instituut voor Taal, land- en vol kenkunde, het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocu mentatie, de Openbare Bibliotheek Amsterdam, het Internationaal Informatiecen trum en Archief voor de Vrouwenbeweging, het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis, het Theaterinstituut en de Univertsiteitsbibliotheek Leiden.

Archievenblad | 1999 | | pagina 3