Inhouds opgave Inhouds opgave Colofon Archievenblad 3. Fragmenten van een werkweek De Groninger Archieven: over een parkeer- 5. Noot van de redactie 6. Nieuws uit het Veld 11. Het archief in de klas 12. Ter herinnering aan... Dr.W.J. Formsma (1903-1999) 14. De Groninger Archieven: 16. Verzamelde zaken nemen geen keer? Acquisitie en Archiefselectie Nederlandse Architectuurinstituut 24. Archiefwetenschap studeren 27. Vanitas 28. Atlas in Atlantis een pilot over beelddigitalisering Verzamelde zaken nemen geen keer? Aquisitie en Archiefselectie Nederlands Architectuurinstituut r~zii 4 Archievenblad September 1999 Archiefwetenschap studeren Atlas in Atlantis Een pilot over beelddigitalisering 28. Presentatie van beeldmateriaal via internet: nu ook voor archieven binnen handbereik De Praktijk: Jan Folkerts 36. Literatuur 44. KVAN Nieuws 48. NVBA Nieuws 52. Agenda Vaste Rubrieken 3. Fragmenten van een werkweek 5. Noot van de redactie 6. Nieuws uit het Veld 27. Column 36. Literatuur 44. Verenigingsnieuws 52. Agenda Noot van de redactie Archievenblad September 1999 Archievenblad 5 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Marijke Bruggeman. Nicotine J. Ekama van Dorsten (eindredactie). Marieke de Haan, Harry Hendriks (NVBA). Richard Hermans. Charles Jeurgens. Agnes jonker. Annabelle Meddens - van Borselen, Joyce Pennings, Laurens Priester (hoofdredacteur), Henk Roosenboom, Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad, Postbus 14685, 1 001 LD Amsterdam. Tel: (020) 682 31 26 Fax: (020) 682 31 28 e-mail: ekama.van.dorsten@gironet.nl of redactie@kvan.nl Literatuurbijdragen en/ofte recenseren boeken graag rechtstreeks naar mw. drs. A. Meddens - van Borselen, Rijksarchief in Noord Holland, Kleine Houtweg 1 8, 201 2 CH Haarlem. Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN bureau, Postbus 1 1 645. 2502 AP Den Haag. Tel: (070) 347 86 56 Fax: (070) 382 57 90 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswij- zigingen en het nabestellen van losse nummers. Een jaarabonnement kost fl. 1 30,= (binnen land) of fl. 1 55,= (buitenland). Onder over- legging van een kopie van hun collegekaart betalen studenten fl. 65,= per jaar. Produkt- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarie ven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 231 7, 1 620 EH Hoorn. Tel: (0229) 21 1 2 1 1 Fax:(0229) 27 04 04. Ontwerp: Vink Visual, Houten Bladmanagement: HPMG Marketing. Houten Druk: Erven B. van der Kamp BV, Groningen ISSN 1 385-4186 De deadline voor aan te leveren kopij is de 1 e van de maand voor het Archievenblad van de maand daaropvolgend. Het dagboek van: Laurerns Priester garage en een naakte jongeling Interactief: Paul van Dun F.C.J. Ketelaar over een parkeergarage en een naakte jongeling Kwaliteitsonderzoek: Henk Roosenboom Werk in uitvoering: Marjanne Kok Burengerucht: F.C.J. Ketelaar Column: Jaap Kloosterman De Praktijk: Cees Vanwesenbeeck Door Henk Roosenboom A M Sinds 1997 werken in Groningen het Rijksarchief en I U het Gemeentearchief samen. Wat de dienstverle- ning aan het publiek betreft althans. Deze - naar Nederlandse maatstaven - grote instelling was aan de beurt voor een onderzoek naar de kwaliteit van die dienstverlening. In de studiezaal kunnen volgens de inter netsite 132 mensen een zitplaats vinden, maar de kantine bestaat uit niet veel meer dan een afgelegen hoek met enkele tafels en stoelen. Door Marjanne Kok iA De meeste architectuurarchieven zijn particuliere I n archieven en de plaats waar ze bewaard worden is een museum. Het NAi heeft twee taken: documenteren en bevorderen van kennis en belangstelling voor de Nederlandse architectuur, stedebouw en landschapsarchitectuur. Hoe aqui- reert en selecteert dit instituut om die taken naar behoren te kunnen uitvoeren? Door F.C.J. Ketelaar Al De invoering van een nieuwe studieopzet in de fac- fim tul-teit der Geesteswetenschappen maakte een •mmmm herinrichting van de opleiding Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam noodzakelijk. Vanaf september kunnen doctoraalstudenten een programma volgen dat bestaat uit een major, een minor, verbredings modules en keuzevakken. Door Cees Vanwesenbeeck A Al in 1995 - met de studiedag 'Geautomatiseerde w fl Beeldopslag' - begonnen voor het Gemeente- archief Bergen op Zoom in feite de voorbereidin gen voor het project voor de topografische atlas en de ontsluiting daarvan met Atlantis. Met de officiële presen tatie op 31 mei jl. van de internetmodule van Atlantis is een belangrijke stap gezet op weg naar brede beschik baarstelling van beeldmateriaal op afstand. Een aantrekkelijk, over zichtelijk en leesbaar Archievenblad. Dit is, in managementtaal, de 'missie' van de redactie van uw lijfblad. Zonder redacteuren die bereid en in staat zijn een deel van (hun veelal vrije) tijd en werkkracht 'gratis' te besteden aan de samenstelling van het blad kan dit doel niet bereikt worden. De afgelopen maanden hebben drie redacteuren hun redactielidmaat schap helaas moeten beëndigen: Jos de )ong, Derk Prins en Pauline van Hezik. De redactie is dan ook naarstig op zoek naar vervangers. Welk - al of niet jong en al of niet aanstormend - talent met een goede neus voor wat zich in Archievenland en ver wante buitenlanden afspeelt, wil ons redac tieteam komen verster ken? Zelf artikelen schrijven is niet altijd nodig: con tacten opbouwen en onderhouden met auteurs is dat wel. Salaris kunnen wij niet bieden, wel 'eeuwige roem' en een interessan te vrijetijdsbesteding waarvan u ook in uw werk zult profiteren. Vanzelfsprekend wor den (reis)kosten ver goed. Bel of e-mail eens naar de hoofdredacteur. Hij maakt graag een afspraak. Laurens Priester, 01 0-246 57 61. 06-20 59 33 49 of I priester @archief.schie- dam.nl

Archievenblad | 1999 | | pagina 2