I CD-DOM Literatuur an en Casper van Luyken te oek gesteld Marcel Bulte, Van oude nijverheid tot nieuwe zakelijkheid David Henriques de Castro Archievenblad 2 Archievenblad September 1999 1 ife 6 Literatuur Archievenblad 0p hoop van vrijheid CD-DOM. Curacaose vrijbrieven Op IIoop Van Vrijheid September 1999 Archievenblad 43 ^W'SJLW^S tSc§ X. Cyi;IS]' .nil NEDEB--»^? %0X Nfeft£?50N-4K.Y. WOOE3 Geschiedenis van de belangrijk ste zelfstandige ondernemingen die zich in Haarlem vestigden. Uitgeverij Schuyt en co Haarlem, 1 998. ISBN 90-6097-473-5. 383 blz.,fl 79,50. ."Ti; j>, y- iatalogus van de boekencollectie Van Eeghen |f( n het Amsterdams Historisch Museum. /erloren Hilversum, 1999. ISBN 90-6550-581-4, 576 blz„ II I I-125,- De stad Haarlem heeft door de eeuwen heen bekendheid genoten vanwege een aantal beroemd geworden ondernemin gen. Wie kent niet de chocoladeletters van Droste, de karnemelkzeep van het Melkmeisje, uitgeverijen als de Spaar- nestad en Kruseman, de bankbiljetten van Enschede en de Haarlemmerolie? In dit boek zijn ruim 900 bedrijven opgeno men die in Haarlem zijn opgericht en minimaal vijftig jaar hebben bestaan. Deze zijn naar bedrijfstak gerubriceerd onder vermelding van onder andere loca tie, uitbreiding, rechtsvormen, namen en geboorteplaats en data van de onderne mers. De publicatie is ruim voorzien van historische foto's, briefhoofden, adverten ties en ander beeldmateriaal. In de inlei ding schetst de auteur enkele algemene Amstel (facsimile-uitgave), Amsterdam 1 999. fl. 1 25. de Castro (1826-1898) en liet deze zien op een tentoonstelling (tot en met 29 augustus). De Castro was een vooraan staand lid van de Portugees-Joodse samenleving in Amsterdam en wijdde zijn leven aan studies over joodse geschiede nis en die van Amsterdam. Na zijn overlij den werd de collectie geveild. Sinds 1865 werkte hij aan een onderzoek op de joodse begraafplaats Beth Hairn in Ouderkerk aan de Amstel. De Castro legde 6000 weggezakte grafstenen bloot, bracht ze in kaart, fotografeerde ze en beschreef ze. In 1883 publiceerde liij een boek hierover. Van dit boek/Keur van Grafstenen' geheten, verscheen een facsi mile-uitgave, verkrijgbaar bij het Joods Historisch museum te Amsterdam. Over de verzameling en de persoon van De Castro verscheen ook een publicatie bij het museum getiteld,'Onder de Hamer'. Deze kost fl. 14,95. )e tekeningen van honderd beroepen /an Jan (1649-1712) en zijn zoon Casper myken (1672-1708) zijn zo vaak afge beeld, dat vrijwel iedereen ze kent. Het Vmsterdams Historisch Museum bewaart :en unieke verzameling boeken (ruim 1000), tekeningen (900) en prenten 10.000) die door beiden geïllustreerd zijn.Van de boekencollectie is nu een geïl- ustreerde catalogus uitgebracht. Voor een dein gedeelte zijn deze boeken ook door Luyken geschreven. Jan en Casper Luyken Ilustreerden een grote variatie aan boe een uiteenlopend van reisverslagen, emblemataboeken, bijbels, en boeken met medische, godsdienstige, historische jnderwerpen. Vaak veranderde Luyken bepaalde prenten om ze weer te gebrui ken voor andere boeken. De catalogus kan zowel in het museum als in de uni versiteitsbibliotheek ook op de computer geraadpleegd worden. Het Joods Historisch museum reconstru eerde een deel van de verzameling voor werpen en boeken van David Henriques ontwikkelingen in de diverse bedrijfstak ken. Keur van Grafstenen op de Portugees-Israëlitische begraaf plaats te Ouderkerk aan de Reconstructies in Europa bóMPLEih Ellen klinkers, Op hoop van vrij heid. Van Slavensamenleving naar Creoolse Gemeenschap in Suriname. Culturele antropologie Universiteit Utrecht. ISBN 90-393-1 288-5, 229 blz., fl 29. - (incl. porto) CD-DOM. Domplein in Utrecht van 250 tot heden. Uitgeverij het Spectrum Electronic Publishing Utrecht. 1 999. ISBN 90-5344-058-5, fl. 49.90. De CD-rom CD-DOM Domplein in Utrecht toont de (bouw)geschiedenis door de eeu wen heen van de kerken op het Domplein in Utrecht. Hier vestigde Willibrord zich in 695 om de Friezen te bekeren. In 1674 wordt een deel van de kerk door een torna do verwoest. In de 12 perioden op de CD- Dom komt niet alleen de bouwgeschiede nis aan de orde, maar ook de geschiedenis van de stad en haar historische figuren door de eeuwen heen. Deze worden toege licht door experts, voorzien van historische afbeeldingen afkomstig uit onder andere het Utrechts Archief. De CD-rom is over zichtelijk ingedeeld met een tijdbalk onder aan het scherm. Het geheel wordt onder steund door kerkmuziek uit de periode die is aangeklikt. Over bepaalde onderwerpen kan men meer te weten komen via de knop bibliotheek. Bij elke periode is een literatuurlijst opgenomen. Bijzonder op deze CD-rom zijn de driedimensionale computersimulaties van de kerkelijke bebouwing. Hiermee kan je een virtuele reis door de tijd maken en de kerken van alle kanten uit verschillende tijden bekij ken. Meer informatie over deze CD-rom is te vinden op internet: www.cd-dom.ab-c.nl/ project.htm. Het Museum Catharijne-convent heeft lesmateriaal bij de CD-Dom ontwik keld voor havo en vwo. Zie hiervoor: www.catharijneconventnl/Onderwijs-educatie.htm Op 1 juli 1863 werd de slavernij in Suriname afgeschaft. In Op hoop van vrij heid behandelt de auteur de overgang van de slavensamenleving naar een Creoolse gemeenschap in Suriname over de periode 1830-1880 en het dagelijkse leven op de Surinaamse plantages. Brieven en notities van missionarissen (Hernhutters), verslagen van gouverneurs, districtscommissarissen, strafrechtelijke zaken (Hof van Justitie Suriname in het Landsarchief Suriname) en slaven- en emancipatieregisters waren de bronnen voor deze dissertatie. Vooral de stukken van de Hernhutters waren van belang voor het onderzoek. Zij gaven in hun brieven en notities een weergave van de cultuur van de slaven die afweek van die van de bestuursambtenaren en de eigenaren van slaven. Onderzoeksgids Curacaose vrijbrie- Algemeen Rijksarchief Den Haag 1 998, ven, 1722-1863. Met indices op ISBN 90-71 91 7-22-3: 670 blz.. fl. 25.- namen van vrijgelatenen en hun voormalige eigenaren. Verzameld en bewerkt door T. van der Lee. .^avensapjenleving naar Creoolse Gemeenschap in Suriname 1830-1830 Ellén Klinkers: Wie onderzoek wil doen naar Curacaose slaven of slavenbezitters, van 1722 tot aan de afschaffing van de slavernij in 1863, kan in deze onderzoekgids snel en eenvoudig Curacaose vrijbrieven opzoeken. Vrijbrieven zijn brieven die slaven als bewijsstuk van hun vrijlating meekregen. In de gids staan alle vrijbrieven uit Curacao in samengevatte vorm opgenomen. De brie ven kunnen via de index alfabetisch op naam worden opgezocht. Wie de complete vrijbrief wil zien, moet bij het Algemeen Rijksarchief zijn. De gids is vanaf eind augustus ook op internet te raadplegen.

Archievenblad | 1999 | | pagina 21