Presentatie van beeldmateraal via internet: te I fi §x§ j m a m i De praktijk Archievenblad De praktijk Archievenblad Met de officiële presentatie op 31 mei 1999 van de internetmodule van het programma Atlantis in Bergen op Zoom is een belangrijke stap gezet op weg naar brede beschikbaarstelling van beeldmateriaal op afstand. Nu deze eerste systematische presentatie van beeldmateriaal van archiefdiensten in Nederland via het net een feit is, is het goed de functionaliteit van Atlantis eens te vergelijken met soortgelijke internettoepassingen elders. Samen met de IT-bedrijven Infoquest in Assen en Deventlt in Bunschoten werkten de gemeentelij ke archiefdiensten van Utrecht, Rotterdam en Bergen op Zoom de afgelopen jaren aan de ont wikkeling van een software-applicatie voor het beheer en beschikbaarstellen van beeldmateriaal. Uitgaande van de gabos-elementenlijst en een aantal andere vakinhoudelijke en technische sys teemeisen ontwikkelden zij een gebruikersvrien delijk en laagdrempelig programma dat ook via internet eenvoudig raadpleegbaar is. De Bergense site Bergen op Zoom is er als eerste in geslaagd een aanzienlijk deel van zijn omvangrijke collectie beeldmateriaal (van ca. 60.000 items, waarvan 50.000 foto's, 2000 kaarten en 2000 prenten) door middel van Atlantis te ontsluiten. De investering die hiermee gemoeid is betreft een bedrag van enige tienduizenden guldens. Maar daarvoor heeft men dan ook een pakket in huis dat zowel voor de gevorderde atlasbeheer der als voor de doorsneegebruiker een uitsteken de oplossing biedt. Laten we eens kijken naar de Bergense website en Atlantis uitproberen. De startpagina van de atlas toont een uitleg over de werking van het systeem. Wie vervolgens echter het zoekscherm opvraagt en het even niet meer precies begrijpt kan alleen nog terug met de back-knop, een onhandigheid die met weinig moeite kan worden verholpen. Het invullen van de velden en het zoeken gaat snel. Ook de opbouw van de resultaatschermen is met een ISDN-verbinding zonder meer goed te noemen. Merkwaardig is wel dat wie bij de datering invult 1800-1801 meer dan 500 hits krijgt: alle ongeda teerde records komen op het scherm. Dit zal wel een foutje van de makers zijn; zo niet, dan ont breekt er iets in de aanwijzingen voor het gebruik. In tegenstelling tot de andere systemen kan men hier niet kiezen voor verschillende pre sentatievormen. Mijns inziens legt de vormgeving van de presentatie het af tegen die in NAIL. De vlakverdeling bij een gewone schermresolutie is nogal onevenwichtig. De resolutie van de plaatjes zelf is echter hoog genoeg om een verantwoorde keus voor een bestelling te maken. Atlantis werkt niet met piepkleine thumbnails, maar met wat grotere afbeeldingen, die opgeblazen kunnen worden door er op te klikken. Opmerkelijk in de interface is het ontbreken van een rechtstreekse link naar het naasthogere beschrijvingsniveau. Daarmee onderscheidt Atlantis zich duidelijk van de buitenlandse zoeksystemen, die deze voorzie ning wel hebben. Voor een werkelijk geïntegreer de ontsluiting van archieven en collecties lijkt mij dit een noodzakelijke voorwaarde. Stapsgewijs in het buitenland NAIL werkt met een hoofdmenu dat bestaat uit vier verschillende zoeksystemen: Standard Search, Expert Search, Digital Copies Search en Physical Holdings Search. Wie uitsluitend geïnte resseerd is in beschrijvingen waaraan scans zijn gehangen, kiest voor Digital Copies Search. Volgens de NAIL-homepage omvat de database inmiddels meer dan 185.000 beschrijvingen van archiefbestanddelen op uiteenlopende niveaus en ook ruim 58.000 gescande foto's. Belangrijk is hier dat men eerst een scherm krijgt met de voor lopige resultaten van de zoekopdracht. Men kan het resultaat vervolgens verfijnen of voor een bepaalde presentatievorm (kort of uitgebreid) kiezen: mogelijkheden die Atlantis ontbeert. De resultaatschermen zijn voorzien van kleine, naar wens te vergroten thumbnails. Het Australische Photo Search werkt net als NAIL stapsgewijs. Na de zoekopdracht volgt eerst een verkorte presentatie, die keuzemogelijkheden biedt voor het volgende traject. Bijzonder is hier dat bij een beschrijving zonder scan men via een on-lineformulier een digitale afbeelding kan bestellen. 9 - Binnen Nederland Nederlandse archiefdiensten hebben on-line niet iets dat met NAIL of Atlantis werkelijk goed ver gelijkbaar is. Het enige systeem dat in de buurt komt is Maritiem Digitaal, het collectiezoeksys teem van het Maritiem Museum Prins Hendrik in Rotterdam en het Nederlands Scheepvaartmuseum Amsterdam. Het systeem valt op door zijn heldere uitleg, zijn verschillende presentatievormen en zijn uitstekende vormgeving. Men kan in Maritiem Digitaal ook kiezen voor een presenta tievorm met daarin uitsluitend records met afbeeldingen en men kan tussen 10 en 200 ver korte beschrijvingen die aan het zoekcriterium voldoen bekijken. Via deze tussenstap gaat men naar het afzonderlijke record met een volledige beschrijving, voorzien van een thumbnail. Door daarop te drukken krijgt men de grote afbeel ding. Er is geen bestelmogelijkheid. Wie Atlantis op deze wijze vergelijkt met andere systemen moet constateren dat er nog wel wat te verbeteren valt. Daarmee is niet gezegd dat Atlantis thans een slecht produkt zou zijn. Voor de gebruiker kan het alleen nog stukken beter. Vanzelfsprekend zegt dit oordeel over de buiten kant niets over de functionaliteit voor de atlasbe heerder. Daarover zijn de berichten positief. Gezien het grote belang van beeldmateriaal voor veel typen historisch onderzoek is Atlantis een grote sprong voorwaarts. De on-line bestelmodu- le betekent voor een archiefdienst bovendien een niet geringe efficiencywinst. 3 34 Archievenblad September 1999 September 1999 Archievenblad 35 Door Jan Folkerts De eerste systematische pre sentatie van beeldmateriaal van archiefdiensten in Nederland via het net is met Atlantis een feit. Een goed moment om de functionaliteit van Atlantis te vergelijken met soortgelijke internettoepassin gen elders. Bij andere Nederlandse archiefdiensten is men in het algemeen nog niet verder gekomen dan themati sche presentaties van beeld materiaal (zie bijvoorbeeld de websites van de Rijksarchiefdienst (Strijd tegen het Water) en het Gemeentearchief Zwolle (digi tale exposities en de serie Zoeklicht op...); van systema tische collectie-ontsluiting is geen sprake. Daarvoor moet men naar het buitenland. Als eenvoudige gebruiker verge leek ik Atlantis met de inter faces van NAIL, de NARA Archival Information Locator van de federale Amerikaanse archiefdienst in Washington, met Photo Search van de National Archives of Australia, maar ook met het zoeksys teem van twee Nederlandse instellingen, het Maritiem Museum Prins Hendrik in Rotterdam en het Nederlands Scheepvaartmuseum in Amsterdam Het Amerikaanse NAIL is bui tengewoon veelomvattend en ambitieus en de aan het NARA ter beschikking staande mid delen zijn van een wel heel andere orde van grootte dan de mogelijkheden van een middelgroot Nederlands gemeentearchief. De vergelij king gaat dus aan alle kanten mank en is niet helemaal fair. NAIL Digitaal Copies Search Form... .r \pi '<*?-k ...de eerste zoekresultaten... ...de volledige beschrijving... ...Maritiem Digitaal, het zoeksysteem van de twee grote Nedrlandse scheep vaartmusea... ...presentatie van de zoekresultaten in Maritiem Digitaal... ...volledige beschrij ving in Maritiem Digitaal. Infoquest en Deventlt hebben met hun produkt een gat in de markt gevonden, want als ergens weinig van standaardi sering sprake is, dan is het wel op atlasgebied. Hierin biedt Atlantis mogelijk uitkomst. Zoals op het terrein van het geautomatiseerde archiefbe heer het nieuwe programma ABS-Archeion is in korte tijd de informele standaard gewor den, zo heeft ook Atlantis het potentieel tot een breed geac cepteerd pakket uit te laten groeien. Dat blijkt ook al uit het feit dat naast de drie gemeentelijke archiefdiensten van Utrecht, Rotterdam en Bergen op Zoom inmiddels ook die van Zwolle. Den Bosch en Maastricht en het streekarchief Brabant Noordoost tot aankoop heb ben besloten. Aan Atlantis is ook een bestelmodule gekop peld, zodat de thuisgebruiker van achter zijn bureau aan de hand van de beschrijvingen en de op 1 50 dpi gescande afbeeldingen elke gewenste foto kan bestellen.

Archievenblad | 1999 | | pagina 17