Atl las in Atlantis dm® m IS De Praktijk Archievenblad -I De Praktijk Archievenblad Met het bijwonen van de studiedag 'Geautomatiseerde Beeldopslag' in 1995, begonnen voor Bergen op Zoom in feite al de voorbereidingen voor het project voor de topografische atlas en de ontsluiting daarvan met Atlantis. Sinds enige maanden is het programma in bedrijf en digitaliseert de archiefdienst haar beeldcollectie. De aanloop, de voorbereidende fase en het resultaat. Gewapend met de kennis van de studiedag 'Geautomatiseerde Beeldopslag' in 1995 en de informatie van enkele bedrijven konden we de problemen op het gebied van digitalisering van onze collecties beter in beeld brengen. Samenstelling atlas Onze atlas bestaat uit: 50.000 foto's 10.000 dia's 4.000 kaarten 2.000 prenten en tekeningen 2.000 technische tekeningen 1000 affiches 1000 films, videobanden, geluidsbanden, platen en cd's. Tot dan toe waren in onze atlas alleen de kaarten, prenten en tekeningen op een eenvoudige wijze beschreven en de overige onderdelen op onder werp gerangschikt. De beschrijving van de onderdelen 'kaarten en prenten' was deels op een kaartsysteem, deels via een eenvoudige database toegankelijk. De foto collectie en de collectie dia's stonden op onder werp gerangschikt. Onderzoekers kregen op aan vraag de foto's van het gezochte onderwerp in de studiezaal ter inzage. Een beschrijving ontbrak of was slechts summier onder de foto zelf aange bracht. We moesten dus allereerst een start maken met de beschrijving van de foto's en dia's. Een omvangrijke klus, die werd opgesplitst in het beschrijven van de foto's en dia's; de beschrijving van de kaarten, tekeningen en prenten verbete ren volgens de handleiding; het in eigen beheer digitaliseren van de documenten. Het programma was nog niet aangeschaft, er was nog geen apparatuur voor het scannen, maar in 1995 konden we wel beginnen met de beschrij ving en de verbetering van de bestaande kaartsys temen en databases. De beschrijvingen werden in applicaties van DataPerfect en AskSarn opgeno men. Programma van eisen De volgende stap was een programma van eisen opstellen waaraan een te leveren programma moest voldoen. Dat programma van eisen bevatte naast wensen vanuit de archiefdienst ook die van de afdeling Informatievoorziening en Automatise ring van de gemeente Bergen op Zoom. Wat wilden wij? Een gebruikersvriendelijke oplossing; scannen en beschrijven in eigen beheer uitvoeren; professionals en vrijwilligers moeten programma en apparatuur kunnen gebruiken; de oplossing dient voor alle onderde len van de atlas bruikbaar te zijn, met andere woorden een totaaloplossing te zijn; het pro gramma moet een gebruikersvriendelijke inter face te hebben voor het raadplegen en tevens geschikt zijn voor andere toepassingen binnen het archiefwerk. De afdeling automatisering/informatievoorzie ning eiste: Windowsomgeving; open structuur; objectgeoriënteerde oplossing; flexibiliteit; schaalbaar; client/server architectuur. Maatwerk of archiefbreed Op basis van het programma van eisen nodigden wij acht leveranciers uit een offerte te doen. Enkele lieten weten geen programma te kunnen leveren op basis van het programma van eisen, anderen vielen af na een uitvoerige demonstratie. Uiteindelijk bleef één bedrijf over, maar dat had slechts een DOS - oplossing en geen plannen dit programma om te bouwen tot een Windows-versie. Uiteindelijk was de firma DeventlT uit Bunscho ten bereid aan een oplossing mee te werken. Dat zou echter maatwerk worden, hetgeen om zowel het financiële als het vakinhoudelijke aspect voor de archiefdienst niet gewenst was. De kosten voor een maatwerk-oplossing gingen het beschikbare budget te boven. Maar we wezen deze oplossing toch voornamelijk af omdat een dergelijke invalshoek wellicht geschikt is voor de archiefdienst van Bergen op Zoom, maar niet per se voor andere archiefdiensten. Ons inziens zou een archiefbrede oplossing, die vakinhoudelijk voldragen en geschikt is voor zowel grote als klei ne archiefdiensten en andere collectiebeherende instellingen, beter zijn. Met dat doel voor ogen ging de zoektocht door. Pilot en vakinhoudelijk onderzoek Aldus werd het idee van een pilot geboren. De al genoemde firma DeventlT wilde na een eerste marktverkenning een programma ontwikkelen, waaraan minstens drie archiefdiensten deel moes ten nemen. Na ons volgden het gemeentearchief van Rotterdam en daarna het Utrechts Archief. Aan de start van de pilot ging een vakinhoudelijk onderzoek door de ontwerpers vooraf: wat omvat een topografische atlas, hoe worden de onderde len beschreven, wat zijn de werkprocessen en hoe worden de documenten geraadpleegd. De pilotgroep startte met de volgende opdracht: het formuleren van gezamenlijke wensen; over eenkomst bereiken over de toepassing van de Fobid-regels; de handleiding voor het beheer van de topografische atlas als uitgangspunt nemen; de (als standaard beschouwde) atlasterminologie gebruiken; de database volgens de Gabos elemen- tenlijst' inrichten en bestaande databases conver seren. Leerzaam Deze fase in de pilot is voor alle deelnemers belangrijk omdat men goed moet nadenken over de te maken oplossingen. Men moet de gevolgen voor het toekomstig werkproces kunnen inschat ten. Door het gedwongen kritisch kijken naar de eigen methoden en werkprocessen en het discus siëren over de voor- en nadelen van de verschil lende methoden is het tevens een leerzame periode. Trek daarvoor in deze fase ruim tijd uit. In ons geval was het plezierig te ervaren dat de systeemontwerpers zich in ons vakgebied ver diepten: wat zijn de doelen en missies van het vak of de organisatie, waar komen bezoekers voor, hoe verloopt het onderzoek en welke bedrijfsprocessen spelen daarbij een rol. Inzicht in deze aspecten zijn bevorderlijk voor een goed resultaat. Overigens moeten de ontwerpers ook meedenken in oplossingen voor problemen die tijdens de pilotfase ontstaan. De pilot bestond uit de volgende onderdelen: a. functioneel ontwerp b. ontwerp testversies c. ontwerp definitieve versie Iedere fase in de pilot ging gepaard met het uit voeren van testen: zo passeerden vele bètaversies de revue. Bij deze testversies komt men honder den 'bugs' (fouten) tegen. Om soms moedeloos 28 Archievenblad Archievenblad 29 Door Cees Van we se n bee c k Het begon met de studiedag op 1 5 juni 1 995 in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag over 'Geautomatiseerde Beeldopslag'Georganiseerd door het Gemeentearchief Amsterdam - in samenwerking met de Vereniging de Topo- grafisch-Historische Atlas, de werkgroep Kaartbeheer van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie, de Vereniging Nederlands Fotogenootschap en het Rijksbureau voor Kunst historische Documentatie (RKD). Vanwege de overwel digende belangstelling moest deze succesvolle dag worden herhaald, hetgeen onlangs gebeurde. 'Digitaal opslaan van afbeeldingen' was nu het onderwerp en het RKD en de vereniging SIMIN waren de organisatoren. De studiedag uit 1 99 5 was voor Bergen op Zoom de aan leiding voor een project dat thans in volle gang is. Na onderzoek en het opstellen van een beleidsnotitie kon de voorbereiding van start gaan. Sinds enige maanden werken we met Atlantis en zijn we bezig met het digitaliseren van onze beeldcollectie. Er is heel wat werk ver zet; een deel van de klus is geklaard. Ondanks de problemen zijn we uiteindelijk tevreden met het resul taat. Op 3 1 mei jl. beleefden we een heug lijk feit: de Algemene Rijksarchivaris, de heer Maarten van Boven, gaf het officiële startsein voor Atlantis op Internet. De archiefdienst van Bergen op Zoom is een middelgrote dienst met een rijke collectie voor een stad van 65.000 inwoners. We hebben 22 medewerkers en 1 3 vrijwilligers. Op dit moment is een aantal projecten in uitvoe ring op basis van het beleidsplan 1 993, dat onder andere omvat: wegwerken van achterstanden op restauratiegebied en in inventarisatie- en indicering- werk; organisatie en ondersteu ning van culturele activiteiten. Bij de uitvoering van het tweede punt waren enkele grote pro jecten opgenomen zoals de ont sluiting van de bibliotheek van de archiefdienst en de collectie notariële akten (300.000 stuks) en de digitalisering van de topografisch-historische atlas. Na goedkeuring van het beleidsplan in 1 993 volgden de eerste gelden in 1 994. In 1996 stelde de gemeenteraad gelden beschikbaar voor hard- en soft ware voor het digitaliseren van de beeldcollectie. Het beleids plan 1 993 loopt zo langzamer hand ten einde; de projecten zijn voltooid of in uitvoering. Een nieuw beleidsplan voor de komende vijf jaar is in de maak. Dat zal aandacht besteden aan de verdere ontwikkeling op het gebied van de digitalisering van collecties en de verdere uit bouw van Atlantis. Als eerste komen daarbij aan bod: digitali seren van de collectie bewegend beeld en geluid, de collectie bouwtekeningen, de notariële akten en de genealogische bronnen. Al deze bestanden zullen middels Atlantis worden ontsloten.

Archievenblad | 1999 | | pagina 14