Papier- Boekres atoren Niet wachten op betere tiiden. www.sterken.nl Wij doen gewoon alles Ons werkterrein: Heeft u onze internet site al eens bezocht? STERKEN ATELIER m Bedrijfs-archiefservice Joustra - inventarisatie, bewerking herstructurering - selectie, opschoning vernietiging - advisering, detachering vervanging - organisatie-onderzoek, interim-management begeleiden van projecten - bemiddeling bij automatisering, externe opslag historisch onderzoek - werving selectie nieuwe medewerkers - bedrijfs- en ondernemingsarchieven - overheids-archieven - archieven van maatschappelijke instellingen - dynamische, semi-statische statische archieven - centrale afdelingsarchieven - beleids-uitvoeringsarchieven - personeelsarchieven - kaarten, foto's en tekeningen Preservation Management Archievenblad Hoewel de afgelopen jaren het wetenschappelijk onderzoek naar schade-oorzaken en conserveringsmetho des een hoge vlucht heeft genomen, stuit de toepassing van al die kennis en expertise vaak op enorme pro blemen. Deze constatering was voor de organiserende instellingen aanleiding voor een conferentie op Europees niveau over 'preservation management'. Oproep aan managers Niet-kiezen is verliezen Augustus 1999 Archievenblad 9 H H RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7-9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 3147 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 Jagerlaan 1a 3701 XG Zeist Tel.: 030 - 693 32 41 GSM: 06 - 50 50 80 41 Bedrijfs-archiefservice Joustra werkt in geheel Nederland en opereert vanuit zowel Zeist als Groningen. Wij bieden opdrachtgevers een ruime keuze uit contractmogelijkheden en hanteren variabele tarieven. Discretie en flexibiliteit gaan bij ons hand in hand. Door Iris Heidebrink* De sleutelwoorden 'verbetering van het manage ment','integrale aanpak en 'prioriteitstelling', 'budgetverwerving', 'samenwerking tussen ver wante instellingen', 'scholing van staf en perso neel' kwanten in alle bijdragen en in de discussies terug. Opmerkelijk was dat de overeenkomsten tussen musea, archieven en bibliotheken veelal groter bleken dan de verschillen. De oproep tot samenwerking werd dan ook unaniem onder steund. Alle instellingen hebben dezelfde doelstel ling: toegankelijkheid van cultureel erfgoed opti maliseren. Dit veronderstelt een beleidsmatige aanpak. Zoals Helen Forde hoofd van de Preser vation Services van het Public Record Office van het Verenigd Koninkrijk stelde: "no access without preservation". Na de openingstoespraken schudde de nationale bibliothecaris van Noorwegen, Bendik Rugaas, de deelnemers wakker met de woorden:Zorg dat we straks niet hoeven te zeggen': 'the future was here while we were sleeping, when we woke up it was gone'."Dit was een oproep aan de managers. De conferentie was niet gewijd aan onderzoek en technieken voor conservering, maar aan de vraag hoe met behulp van de inmiddels beschikbare kennis realiseerbare plannen kunnen worden opgesteld en uitgevoerd om de beschikbaarheid en toegankelijkheid van het betreffende cultureel erfgoed te garanderen. Behoudsbeleid richt zich niet op een bepaald werkproces, of bepaalde objecten, maar streeft naar een integrale aanpak van het totale bestand en vormt als zodanig een kernfunctie in bibliotheek- en archiefbeheer en beheer van museale collecties. Zoals Maria Luisa Cabral, hoofd van het conserveringsprogramma van de Nationale Bibliotheek in Portugal naar voren bracht: "The institution cannot be reduced to the salvage of a particular manuscript, or to the problem of an exhibition organization. The approach has to be a comprehensive one". Voorwaarde voor een integrale aanpak van behoud is dat informatie beschikbaar is over de materiële staat van het totale bestand. Veelal wor den hiertoe statistische methodes gebruikt, verge lijkbaar met de door TNO voor de Rijksarchief dienst ontwikkelde UPAA- schade-inventarisatie. Antonius Jammers, algemeen directeur van de Staatsbibliotheek te Berlijn beschreef hoe de resultaten van een dergelijke schade-inventarisa tie geleid hadden tot nieuwe prioriteitstelling: 'Abkehr vom Prinzip der Einzelrestaurierung hin zu einem gezielten und umfassenden Manage ment der Bestandserhaltung'. Wanneer goede en actuele informatie beschikbaar is, volgen er - in het licht van de massaliteit van het probleem, de enorme kosten van conservering en de altijd beperkte middelen - keuzes: welke bestanden moeten eerst geselecteerd worden voor behande ling en welke conserveringsaanpak wordt daar voor gekozen: verfilming, massa-ontzuring, aanve- zelen, restaureren etc. Selectiecriteria en priori teitstelling zijn essentieel. Rugaas vatte het bon dig samen:'niet-kiezen is verliezen'. Objectieve waardering van bestanden op basis van inhoud/historische belang is moeilijk te realiseren. Met name Jan Merril Oldham, hoofd van het Preservation Center van de Universiteits bibliotheek van Harvard, besteedde hier de nodi ge aandacht aan. Het selectiebeleid is al jaren een van de belangrijkste onderwerpen in de Amerikaanse vakliteratuur1). Handboeken en richtlijnen zijn vervaardigd en pilotprojecten uit gevoerd. Als richtlijn kunnen de criteria voor selectie ten behoeve van vernietiging/blijvende bewaring worden gehanteerd. Doorslaggevend moet echter de raadpleegfrequentie zijn. Daarnaast speelt de mogelijkheid om publieke belangstelling te wekken en fondsen te verwer ven voor verbetering van de toegankelijkheid van bepaalde bestanden een rol. Bij de keuze van een behandelingsaanpak voor een bepaald bestand gaat het om afweging van Van 1 9 tot 21 april jl. vond in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag een Europese conferentie plaats over het thema 'Preservation Management: between poli cy and practice'. De bijeen komst werd georganiseerd door de European Commission on Preservation and Access (ECPA), Core Programma on Preservation and Conservation. International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA-PAC) en de Koninklijke Bibliotheek (KB). De 1 36 deelnemers waren afkomstig uit 29 landen. Opvallend was de royale ver tegenwoordiging van de bibliotheekwereld. In per centages: 80 bibliotheken. 1 5 archiefwezen. 4 musea. De overige deelne mers vertegenwoordigden wetenschappelijke instellin gen. archiefopleidingen en commerciële firma's op con- serverings-/verfilmingster rein. Ruim tweederde van de sprekers werd geleverd door bibliotheken of instellingen die zowel bibliotheek- als archiefmateriaal beheren. Vijf lezingen werden ver zorgd door afgevaardigden uit het archiefwezen in respectievelijk Hongarije. Slovenië. Schotland Ierland and Canada.

Archievenblad | 1999 | | pagina 4