Archievenblad Hoogleraarsbenoeming Archiefschool vraagt literatuur Onderzoek integratie restauratieopleidingen Rick van der Ploeq bij openinqsmanifestatie DivA Project Kwalificatieprofielen Project Bezoekerspas Medische dossiers versnipperen is kwalijke zaak Verfilmingsproject dossiers Britse soldaten (1914-1918) al ver gevorderd) Tijdschriften en Organisaties op het gebied van beheer en behoud 6 Archievenblad Augustus 1999 Augustus 1999 Archievenblad 7 Nieuw[flj|ih|li|[MM Per 1 juli 1 999 is Dr. Frank Keverling Buisman, rijksarchi varis in Gelderland, benoemd tot bijzonder hoogleraar in het oud-vaderlands recht aan de Universiteit van Amsterdam. Hij vervult zijn hoogleraar schap in deeltijd en blijft archi varis in de provincie Gelderland. Voor elke vorm van wetenschap pelijk onderzoek is een goede bibli otheek onontbeerlijk. Tóen de Archiefschool nog in Den Haag huisde had zij de archivistische col lectie van het Algemeen Rijksarchief onder handbereik. Nu heeft zij weliswaar de mediatheek van de Hogeschool ter beschik king. maar mist daarin de specifieke archivistische literatuur. Abonnementen op de meest toon aangevende tijdschriften en een keuze uit de verkrijgbare publika- ties moeten uitkomst brengen. Helaas is lang niet alle relevante lite ratuur meer verkrijgbaar. Wie wil zijn/haar oudere archivistische literatuur overdoen aan de Archief-school? Ook in kopievorm van harte welkom. Wij vragen Nederlandse. Engelse, Franse en Duitse boeken en tijd schriften. Over inventarissen beschikken we reeds voldoende, maar heeft u iets heel bijzonders, dan houden wij ons aanbevolen. Gedenkboeken van archiefdien sten en onderzoeksgidsen zijn eveneens welkom. Voor informatie kunt u contact opnemen met het secretariaat van de school of met de coördinator van het onderzoeksprogramma, Peter Horsman. Tel.: (020) 595 10 00 Zowel de Stichting Restauratieatelier Limburg (SRAL) als het Instituut Collectie Nederland (1CN) leiden sinds enige jaren in samenwerking restaura toren op. In een in 1998 opnieuw getekende over eenkomst waren twee nieuwe punten opgenomen. Ten eerste de afspraak dat beide instellingen de kwaliteit van hun opleidingen periodiek laten toet sen door onafhankelijke, externe deskundigen. Op dit moment kijkt men nog naar de mogelijkheden hiertoe. Ten tweede hebben beide instellingen de intentie uitgesproken om hun opleidingen te inte greren. In opdracht van de Directie Cultureel Erfgoed van het ministerie van OC en W onder zoekt Suzanne Maarschalkerweerd, directeur van de Archiefschool, de haalbaarheid van dit voornemen. De bedoeling is dat zij voor 1 december een advies aan het ministerie rond heeft. Een aantal (schilderij- en)restauratoren en museummedewerkers geeft de staatssecretaris van Cultuur een brief gestuurd om hun verontrusting hierover kenbaar te maken. Zij zijn bang dat de verschillen in kwalificatie en stu dieduur van beide opleidingen bij integratie tot een verlaging van het opleidingsniveau zullen leiden. De staatssecretaris heeft hierop geantwoord dat hij ver trouwt op de zorgvuldigheid van het haalbaarheids onderzoek en dat hij de briefschrijvers op de hoog te zal houden. (uit: Nieuwsbrief Instituut Collectie Nederland, 1999,2) Op 12 oktober 1999 zal staatssecretaris Rick van der Ploeg de feestelijke manifestatie van DivA openen. Met deze manifestatie wil DivA zich voorstellen aan een ieder die betrokken is bij archieven en docu mentaire informatievoorziening. In nauwe samenwerking met vertegenwoordigers van beroeps- en belangenorganisaties ontwikkelt DivA projecten voor concrete producten en dien sten. Een kwalificatieprofiel beschrijft de professionele kennis, vaardigheden en attitude die iemand moet bezitten om haar of zijn functie en taak uit te kun nen oefenen. Voorjaar 2000 presenteert DivA de pro fielen voor werknemers op uitvoerend niveau in het archiefwezen en documentaire informatievoorzie ning. Ter realisatie hiervan werken vertegenwoordi gers van twaalf organisaties uit het veld samen. DivA ontwikkelt samen met het veld een bezoekers pas die toegang zal verlenen tot zoveel mogelijk archiefbeherende instellingen. Een bezoekerspas is van belang voor een goede registratie van bezoekers bij binnenkomst, maar ook bij de inzage van archief stukken. Daardoor is de pas een middel in het beheer van het archief. Het project is in de oriëntatiefase. De projectleider voert gesprekken met vertegenwoordigers van archieven die belangstelling hebben voor een bezoe kerspas en willen participeren in de projectgroep. De Startconferentie Bezoekerspas zal plaatsvinden op 21 september 1999. DivA is nu direct bereikbaar DivA Erfgoedkoepel voor de Documentaire Informatievoorziening en het Archiefwezen, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel.: (020) 462 77 22 Fax (020) 462 77 20 e-mail: diva@divakoepel.nl, www.divakoepel.nl In haar oratie bij haar benoeming tot bijzonder hoogleraar Epidemiologie van kanker aan de Vrije Universiteit op 18 juni jl. uitte prof. Floor van Leeuwen scherpe kritiek op een bepaling uit de Wet op de geneeskundige behandelingsovereen- komst. Daarin is vastgelegd dat medische dossiers maar tien jaar mogen bewaard, tenzij langer nodig is voor medische begeleiding van de patiënt. Deze bepaling vormt een bedreiging voor de volksge zondheid. Onderzoek naar lange termijneffecten van medicijnen en behandelingen wordt hierdoor onmogelijk, aldus Van Leeuwen. Het duurt soms tientallen jaren voordat bijwerkingen van behande lingen aan het licht komen. Dat evaluatie bij de introductie en systematisch onderzoek naar lange termijneffecten niet wordt gedaan vindt zij zorge lijk. Langer bewaren van dossiers is niet alleen hier voor nodig; ook als bewijs voor bijvoorbeeld scha declaims van (kinderen van) patiënten of bij erfe- lijkheidsonderzoek van bepaalde ziektes zijn dos siers van (bijvoorbeeld) (groot)ouders nodig. Vanaf 1995 mogen oudere dossiers massaal worden weg gegooid; de ziekenhuizen gebruiken hiervoor hun overvolle, dure archiefruimtes als excuus. Vanaf 2005 moéten alle tien jaar oude dossiers zelfs weg. Van Leeuwen pleit dan ook voor een wetswijziging vóór die tijd! (UitTrouw, 19 juni 1999) De centrale overheid bestaat voor een groot deel uit bestuursorganen die zelfstandig bestuursta ken uitvoeren. Deze organisaties met een eigen rechtspersoonlijkheid zijn te verdelen in zelfstan dige bestuursorganen (zbo) en organen van publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties (pbo).Veel bestuursorganen weten niet dat de zbo-status op hen van toepassing is en dat zij onder de Archiefwet 1995 vallen. Tijdens de themadag 26 mei jl. was het voornaamste doel contact tot stand te brengen tussen de Rijksarchiefinspectie en deze doelgroepen en de zbo's en pbo's onder ling. Van de 250 uitgenodigde zorgdragers waren er 140 aanwezig; het kennisniveau bleek zeer geva rieerd te zijn. Sommige organisaties, zowel groot als klein, waren al flink op weg met de introduc- Juni 1997 startte een van de grootste en kostbaar ste verfilmingsprojecten ter wereld: de dossiers in het Public Record Office (PRO) in Londen van vier miljoen soldaten uit het Britse leger tijdens de Eerste Wereldoorlog. Tot dan toe waren deze dos siers niet ter inzage; slechts nabestaanden konden er voor 15 pond via het Ministry of Defence infor matie uit krijgen. Door brand- en waterschade waren de documenten in bijzonder slechte mate riële staat geraakt; microverfilming bood uitkomst. Het Nederlandse bedrijf Microformat Systems b.v. (MFS) uit Lisse kreeg de opdracht, waar het Archievenblad van juni 1997 uitvoerig op in is gegaan. Hoe is het nu, twee jaar later, met dit pro ject gesteld? Eind 1997 waren al meer dan een miljoen docu menten verfilmd, waarmee MFS aan zijn contractu ele afspraken met het PRO had voldaan. In novem ber '98 ging het project zijn main phase' in met een deadline van 54 maanden. Per week worden er met zeven camera's tegelijk tussen de 110.000 en 120.000 opnamen gemaakt. Aan de hand van steekproeven mag men zeer tevreden zijn. In sep tember '98 al kon het publiek 6% van de totale collectie op film raadplegen; het blijkt een geliefd bestand te zijn bij de bezoekers van het PRO. tie van hun eigen specifieke archiefbeheer - regels, anderen verkeerden nog in de conceptfa se. De sprekers Rob Kramer, drs. Helen Heskes en dr. Lodewijk How legden vooral de nadruk op het invoeren van beheersregels, gericht op de specifieke behoefte, als aanvulling op de algeme ne wetgeving. Die eigen regels moeten dan ook binnen een jaar klaar zijn. De organisaties vroe gen met name om meer informatie; de Rijksarchiefinspectie kan daar door een actief voorlichtingsbeleid op in spelen. Met deze thema dag is de eerste stap gezet. In het najaar ver schijnt een apart rapport van de Rijksarchief inspectie over de problematiek van de zelfstandi ge bestuursorganen. Ineke van Ark/Rob Kramer, Rijksarchiefinspectie Info: Lodewijk Hovy, Tel (070) 331 54 36 The Great War' is dan ook een veel bestudeerde periode in de Britse geschiedenis. Het PRO ver wacht dat, als MFS de totale collectie heeft ver filmd, er jaarlijks minstens 100.000 bezoekers voor zullen komen. Via bijvoorbeeld de Genealogical Society van Utah zullen de microfilms ook buiten het PRO ter inzage zijn. In totaal verwacht het PRO een raadpleegdichtheid van rond de 200.000 keer per jaar. Joyce Pennings Tijdschrift CARE (conservation and restoration) p/a Thomsonlaan 94 2565 JE Den Haag tel /fax (070) 363 31 09 adreakroon@yahoo.com CARE neemt berichten op van VAR. RON, IIC Nederland. VeReS Abonnementenservice CARE pa Secretariaat VeReS Postbus 11 503 1001 GM Amsterdam tel fax (020) 670 33 28 Hoofdredacteur: Andrea Kroon (IIC-NL) Eindredacteur: Herman Langmuur (VeReS) Redactie: Gabriëlle Beentjes (VAR). Steve Cok (TRON). Paul de Greeuw (VAR) IIC Nederland Secretariaat: Smellekenhorst 26 2317 ZZ Leiden TRON Textiel Restauratoren Overleg Nederland Secretariaat: Trudy Langeveld Kattenbosch 80 5243 SH Rosmalen VAR Vereniging van Boek- en Papierrestauratoren P/a Stadsarchief Breda Postbus 90156 4800 RH Breda VeReS Belangenvereniging Restauratoren Nederland Secretariaat (in NMV): Prins Hendriklaan 1 2 1075GM Amsterdam Postbus 1 1 503 1001 GM Amsterdam Tel Fax (020) 670 33 28

Archievenblad | 1999 | | pagina 3