biBHBsmseinm Pluis in huis LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE Mé-' Literatuur Archievenblad Les documents qraphiques et photoqraphiques Waterschadeschijf 1 I eet aan het Instituut Collectie Nederland. .4 ■•nhfér Zr-f®- 42 Archievenblad Augustus 1999 Literatuur Archievenblad Fotografische materialen advisering projekten documentaire informatieverzorging archiefbewerking Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds. van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.: 030-6572228 fax: 030-6572228 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl Signalementen: door Annabelle Meddens-van Borselen Waterschadeschijf Instituut Collectie Nederland Amsterdam, 1 999, fl 1 0,00. De gevolgen van rampen zijn binnen de perken te houden, mits archiefdiensten zich op eventuele calamiteiten voorberei den, die door waterschade veroorzaakt zijn. Waterschade kan het gevolg zijn van grote en kleine rampen: overstroming, brand, storm, lekkage of gesprongen leidingen. Het ICN bracht hiervoor in mei 1999 een 'waterschadewiel' uit. De calamiteitenschijf is een handig instrument voor musea en archieven om zich voor te bereiden op noodsituaties waarbij archiefstukken en kunstwerken in de meest ruime zin gevaar kunnen lopen. Men kan de schijf gebruiken voor het opstellen van een calamiteiten plan. De waterschadeschijf is geprodu ceerd naar Amerikaans voorbeeld en aange past aan de Nederlandse situatie. De schijf geeft een handzame compacte eerste-hulp- cursus voor het redden van papier, boe ken, foto's en elektronische informatiedra gers. De schijf is aan twee zijden voorzien van informatie. Op de ene kant staat uitge legd welke acties ondernomen dienen te worden in geval van nood. Op de keerzijde staat welke droogtechnieken bij welk soort materiaal het best kan worden toegepast. Bij waterschade is het van belang altijd te handelen binnen 48 uur. De eerste twee dagen zijn cruciaal om te redden wat er te redden valt aan een collectie en hoe eerder gehandeld wordt, hoe beter het is. Les documents graphiques et pho- tographiques. Analyse et conser vation. Travaux du centre de recherches sur la conservation des documents graphiques 1 994-1 998. In deze bundel is een artikel opgenomen over de ontzuring van boeken van de Bibliotheque Nationale de France, geti teld 'la désacidification de masse a la bibliotheque nationale de France: un peu plus de magnésium, s' il vous Plaitvan Floreal Daniel, Serge Copy en Francoise Flieder. Hierin schrijft men over een experiment om de ontzuringsmethode te verbeteren zonder grote investeringen te plegen. Een aantal onderzoekers beschrijft het onderzoek naar papyrus en het verval ervan in een artikel getiteld: 'Analyse des papyrus et étude de dégra- dation'. De resultaten van een onderzoek naar de invloed van kunstmatige verou deringstests op leer beschrijven Clair Chahine en Christine Rottier. Alain Louvet en Martine Gillet behandelen uit gebreid hun onderzoek naar foto's van Direction des archives de France Parijs 1 999. ISBN2-91 1 601-1 2-2. 1 94 blz., 34 euro's of 223 ff. LES DOCUMENTS GRAPHIQUES ET PHOTOGRAPHIQUES Analyse et conservation Tr.vaiu m V» .«p. nitraat- en acetaatfilm. Zij beschrijven de stadia van verval en doen aanbevelingen voor het behoud van deze fotografische materialen. Tot slot is een kort artikel opgenomen over een onderzoek naar de ontsmetting van archiefstukken met laserstralen en microgolven. De onder zoekers zien voorlopig nog af van het gebruik van microgolven voor grootscha lige ontsmettingsprojecten. Han Neevel en Birgit Reissland, Het inktvraatproject aan het Instituut Collectie Nederland. Inktvraat, de aantasting van papier door ijzergallusinkt, is een bekend probleem in de archiefwereld. Een kernmerk van inkt vraat is, dat de teksten of tekeningen aan de achterkant van het papier zichtbaar wordt. Na verloop van tijd kan de tekst uit het papier vallen, zodat daar een gat ontstaat. De laatste jaren is op internatio naal niveau onderzoek gedaan naar de oorzaken van de aantasting. Sedert 1993 houdt het ICN zich bezig met het onder- ,;w In: tijdschrift CARE 1 998, p. 7-1 7 zoek naar een behandelingsmethode voor de inktvraat. In een artikel in het tijdschrift CARE geven Neevel en Reissland een overzicht van het onder zoek van het inktvraatproject van het ICN. Zij beschrijven de ontdekking van een nieuw conserveringsmiddel en het testen, de optimalisering van dit nieuwe middel en de problemen bij de toepas sing ervan. Voorts vertellen de auteurs over een nieuwe wijze voor de vroegtijdi ge diagnose van inktvraat en een systeem om de degradatiestadia van door inkt vraat aangevreten objecten vast te leg gen. Tot slot geven zij aan op welke pun ten het toekomstige onderzoek zich zal richten. De ontwikkelingen en literatuur op dit gebied zijn te volgen via internet: www.knaw.nl/ecpa/ink/html/cons.html A. van Veen, Fotografische materialen in Archiefbeheer in de praktijk, 5535, februari 1999, 34 blz. Anneke van Veen schreef een handreiking voor beheerders van fotocollecties. In vier korte paragrafen behandelt zij achtereen volgens een begripsomschrijving van foto grafische materialen, een korte geschiede nis van het medium, de belangrijkste tech nieken en procédés en de beheerstaken: het verzamelen, bewaren, ontsluiten en beschikbaarstellen van fotografische docu menten. Zij merkt onder meer op dat de negentiende eeuw het albuminetijdperk kan worden genoemd: 90% van negentien- de-eeuwse foto's zijn albumineafdrukken. In de paragraaf beheerstaken worden ver schillende zaken aan de orde gesteld. Allereerst geeft ze een overzicht van instel lingen in Nederland die grote fotocollec ties beheren. Vervolgens behandelt ze het acquisitiebeleid en de selectie van fotogra fisch materiaal. Bewaarcondities, het han teren van foto's, actieve conservering, het ontsluiten van objecten, het beschikbaar stellen en de kwestie van auteursrechten komen in deze paragraaf aan bod. Het arti kel van Van Veen is vooral voor een beter begrip van fotografische materialen en het gebruik ervan van belang, In een slotop merking eindigt de schrijfster met een kort pleidooi voor het beschikbaarstellen van middelen om fotocollecties goed te bewa ren en te ontsluiten. Te lang zijn foto's als inwisselbaar en reproduceerbaar materiaal gezien, dat geen bijzondere aandacht kreeg. Tegenwoordig beseft men het cul tuurhistorische belang van foto's als bron voor de kennis van de geschiedenis van de afgelopen 150 jaar. Agnes W. Brokerhof, Bert van Zanen en Arnold den Teuling, Pluis in huis. Geïntegreerde bestrijding van schim mels in archieven. Instituut Collectie Nederland Amsterdam, 1 999, 45 blz. litégreerde bestrijding van fdfcftvïn Zancn en Arnold den Teuling INSTITUUT INSTITUUT COLLECT I E COLLECTIE NEDERLAND NEDERLAND Pluis in huis is een publicatie voor archivaris sen over de voorkoming en onderkenning van schimmelbesmetting in de depots en de aanpak van de bestrijding ervan. Schimmels worden veroorzaakt door verkeerde bewaar omstandigheden of een calamiteit. De auteurs beschrijven kort en helder een geïntegreerde bestrijding die uit vijf stappen bestaat. Hierin komen preventie, controle en bestrijding aan bod. Het boekje begint met een korte inlei ding over schimmels en aantasting door schimmels. Vervolgens worden alle stappen in het actieplan overzichtelijk gepresenteerd: in de linkerkolom staat de stap beschreven met een uitgebreidere uitleg in de rechter kolom. Acties die meer uitleg nodig hebben, krijgen een toelichting in aparte bijlagen. Hierin is informatie te vinden over het schoonmaken en ontsmetten van depots, de levensvatbaar heid en kiemgetallenbepalingen van schim mels, de luchtbehandelinginstallatie, een checklist met oorzaken, het nemen van een plakbandmonster, persoonlijke bescherming tegen schimmels en de bestrijdingsmetho- den, gammadoorstraling (laatste redmiddel, dat slechts eenmalig kan worden toegepast in verband met versnelling van veroudering door deze methode) en een lijst met nuttige adressen van adviseurs en leveranciers van speciale middelen en benodigdheden voor de voorkoming en bestrijding van schimmels. Een bekende naam die staat voor vijfentwintig jaar ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daardoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projekten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documen taire informatieverzorging en de bewerking van uw archie ven. GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES. DAT KUNNEN WIJ U GEVEN.

Archievenblad | 1999 | | pagina 21