Fundamentals of Photograph Conservation: Literatuur 38 Archievenblad Augustus 1999 zicht van de stand van zaken van het onderzoek naar en de wetenschappelijke gedachtenwisseling over de theoretische basis en de praktische toepassingsmoge lijkheden van kunstmatige veroudering. Voor de zoektocht naar discussiepunten maakte Porck gebruik van relevante vakli teratuur en internet via een 'aging news letter'. Helaas moest hij constateren dat discussies via internet tot nu toe moei zaam verliepen. Er kwamen weinig reac ties van vakgenoten. Uit de vakliteratuur blijkt dat er onzekerheid en verdeeldheid over dit specifieke onderwerp heersen. In het rapport geeft Porck een overzicht van de verschillende kunstmatige verou- deringsmethoden en de discussiepunten over deze analyses Hij eindigt zijn rapport met conclusies, aanbevelingen en een lite ratuurlijst. Voor de uitwisseling en de overdracht van kennis en ervaring tussen restauratoren, conserveringsonderzoekers en beleidsma kers is het rapport een duidelijk geschre ven en actueel instrument. Thomas Parker beschrijft in Study on inte grated pestmanagement kort en helder de problemen van ongedierte in archieven, de eetgewoonten van de verschillende beestjes en methoden om de schade te herkennen die zij veroorzaken. Van de lui zen, zilvervisjes, torren, kakkerlakken, boe kenwurmen, motten, ratten en muizen zijn tekeningen opgenomen en foto's van de schade die zij op archiefstukken aan brengen. Per dier geeft de auteur aan hoe je dat het beste kan bestrijden. Dit handi ge overzicht is verkrijgbaar bij de European Commission on Preservation and Access (ECPA) te Amsterdam. In Depothygiëne en schimmelbestrijding pleiten de auteurs voor een regelmatige controle van de depotruimten. De gevol gen van een onachtzame opstelling kun nen rampzalig zijn voor de archiefstukken en de gezondheid van de medewerkers. Depothygiëne en een goede kwaliteit van bergingsmaterialen zijn van groot belang voor de condities van archiefstukken. Men beschrijft hoe de depots het beste stofvrij gehouden worden en hoe de ont smetting van depotruimten gedaan kan worden. De bescherming van het perso neel dat deze werkzaamheden uit moet voeren, is niet vergeten. Kort staat beschreven wat schimmel is en hoe die op archiefstukken verwijderd kan wor den. Naast boosdoeners als schimmels is ook aandacht besteed aan plaagdieren en verschillende valtypen met feromonen (=lokstoffen) om het ongedierte te van gen. Beide publicaties bevatten een litera tuuropgave. Dit handboek voor de fotoconservering schreef Klaus B. Hendriks e.a. naar aanlei ding van zijn ervaring als docent aan de Picture Conservation Division van de National Archives of Canada. De lessen gaf hij in het Photograph Conservation Laboratorium van de National Archives of Canada. Het boek behandelt alleen de 'niet-bewe- gende' fotografische afbeeldingen in de vorm van negatieven en afdrukken. Het Engelstalige boek bevat ruim 200 kleurilTustraties. Ieder van de elf hoofdstuk ken begint met een reproductie van een foto uit de fraaie fotocollectie van de National Archives of Canada. Aan het eind van ieder hoofdstuk is een lijst met specifieke literatuur waarin naar de voorgaande tekst wordt verwezen (References). Daarna volgt een algemene lijst met literatuur aansluitend bij het onderwerp van het hoofdstuk (Supple mental Readings). De literatuurlijst aan het einde van hoofdstuk 1 noemt de bekend ste handboeken op het gebied van de foto grafische wetenschap en techniek. In de literatuurlijsten is veel 19-de eeuwse litera tuur opgenomen vanaf de uitvinding van de fotografie in 1839. Hoewel dit de litera tuurverwijzing zeer interessant maakt, gaan de literatuurverwijzingen helaas maar tot 1991 (jaar van uitgave) waardoor er inmiddels veel belangrijk werk ontbreekt. Daar Hendriks in 1996 is overleden kan hijzelf zijn boek op dit gebied niet meer bijwerken. Deze 'Gids voor het laboratorium' zoals Hendriks zijn boek noemt, gaat in op de belangrijkste gebieden waarvan kennis nodig is om succesvol en verantwoord met fotografische materialen om te gaan.. Het boek is bedoeld als studiemateriaal voor aanstaande fotoconservatoren. Wel vraagt het aan de student enige kennis op het gebied van de geschiedenis van de fotogra fie en van de fotografische procédés; de gebruikelijke papierrestauratietechnieken toegepast op afdrukken; fotografische technieken en de sensometrie; weten schap van de fotografie (b.v. de vervaardi ging van glasplaten, films en papier) en de Literatuur Archievenl A Study Guide fotochemie voor chemische restauraties. Toch vermeldt Hendriks er expliciet bij dat kennis op al deze terreinen niet nodig is en dat de experimenten zo uitgelegd wor den, dat een leek ze kan uitvoeren. De sterkste kant van het boek is wellicht de beschrijvingen van experimenten. Er worden 64 proeven beschreven die een goed geoutilleerd fotolaboratorium en res tauratieatelier vereisen. Zo'n beschrijving begint met de rede van het experiment gevolgd door een introductie en een lijst van welke materialen en apparaten er nodig zijn. Dan wordt de procedure stap voor stap uitgelegd. Het experiment ein digt met een analyse gevolgd door één of meer vragen, vaak verwijzend naar de aan sluitende literatuur. In hoofdstuk vier bijvoorbeeld, dat ingaat op de werking van de zwart/wit ontwikke lingsprocédés, wordt er aan de hand van 19 experimenten zeer goed bestudeerd wat de effecten van verschillende onderde len in het ontwikkelprocédé zijn. Eén experiment behandelt het effect van de temperatuur op het ontwikkelingsproces. Er worden vier identieke stukjes film belicht, de behandeling is allemaal gelijk, slechts de temperatuur van de ontwikke laar varieert en stijgt bij iedere proef met 3°C.Aan het einde van het experiment vraagt hij de onderzoeker onder andere te kijken naar de effecten van de tempera tuur van de ontwikkelaar op de densiteit en de korrelgrootte van het zilver. Aantrekkelijk is hoofdstuk vijf dat de histo rische procédés behandelt. Er worden ver scheidene beschrijvingen gegeven voor het maken van historische procédés. De calotypie (negatief) en zoutdruk (positief), het oudste negatief/positief procédé (uit gevonden door Henry Fox Talbot in Engeland in 1839) wordt op basis van in die tijd gepubliceerde bronnen beschre ven. De literatuur, die gebruikt is voor dit experiment, is o.a. een artikel van W.H.F. Talbot in 1839 gepubliceerd in de London and Edinburgh Philosophical Magazine and Journal of Science, getiteld: 'Some account of the Art of Photogenic Drawing'. Ook het in 1842 gepubliceerde 'Calotype' van Fox Talbot in Civil Engeneering and Architecture Journal ontbreekt niet in de literatuurlijst. Bij de uitvoering van dit experiment, dat wel twee dagen in beslag neemt, waan je je een alchemist in de vori ge eeuw. De termen Study guide' en 'Gids voor het laboratorium' zijn genoemd en geven een goede definiëring van hoe het boek gezien moet worden. Een papierrestaurator met affiniteit en kennis op het gebied van de fotoconservering kan met het bestuderen van dit boek en het uitvoeren van de expe rimenten een beter begrip krijgen van de aard van fotografische materialen. Het boek is zijn hoge prijs dan ook zeker waard. Actieve conservering van fotografische materialen is een specialisme, dat in Nederland nog in de kinderschoenen staat. Voor de conservering van foto's is een gespecialiseerd atelier opgericht: het Nationaal Fotorestauratie Atelier te Rotterdam, die zich vooral op massacon servering toelegt. Augustus 1999 Archievenblad 39 Annabelle Meddens-van Borselen Thomas A. Parker, Study on inte grated pestmanagement for libra ries and archives, Unesco Parijs 1 988, 1 1 9 biz., ECPA, fl 1 5,- Arnold den Teuling, Bert van Zanen, Depothygiëne en schim melbestrijding. In: Archiefbeheer in de praktijk, 1 999, (5055) 24 biz. The Australian cockroach, Periplaneta australasiae (Fabr.) has bright yellow markings wich set it apart from the American cockroach (Courtesy of Mallis) The mouse The cigarette beetle, Lasioderma serricorne (F.) has its head tucked down at a right angle to the axis of the body (Couresy of Kurtz and Harris The brown spider beetle Minus clavipes Panzer Larva is a "bookworm" wich may damage books. (Courtesy of Mallis) The Norway rat, Rattus nervegicus (Coutesy of Ware) A silverfish, Lepisma sacharina L. This species is one of the most common indoor psts of library materials. (Courtesy of Kinsolver an Pest Control in Museumms Klaus B. Hendriks e.a., Fundamentals of Photograph Conservation: A Study Guide Lugus Publications, Toronto 1991. ISBN. 0-9 21 6 3 3-80-7; 5 60blz., ca. f12 1 5,= NATIONAL ARCHIVES OF CANADA Het boek van Klaus Hendrik is hier te bestellen (010-2331696). Janien Kemp, conservingsadviseur Rijksarchief in Noord-Holland

Archievenblad | 1999 | | pagina 19