II Papieren tii Column Voor al uw archiveringswensen Bezoekadres Postadres E-mailadres Website nbredewoud@esselte.nl www.leitz.nl Ampèreweg 1 7 3442 AB Woerden Tel 0348-415084 Fax 0348 - 421203 Postbus 21 8 3440 AE Woerden Archievenblad Vlak voor Pasen bereikte ons het verzoek van de Rijksarchivaris van Joegoslavië bij de NAVO en de leden van de NAVO te protesteren tegen de bombardementen omdat archiefbewaarplaatsen daarbij schade zou zijn toegebracht. Tegelijkertijd kwam in het nieuws dat er duidelijke aanwijzingen waren dat vluch telingen bij het verlaten van Kosovo alle identiteitspapieren ontnomen werden, wat bij een eventuele terugkeer bewijs van rechten zal bemoeilijken. Aangeno men mag worden dat daarnaast, net als ten tijde van de gevechten in Kroatië, Bosnië en delen van Servië, sprake is van systematische vernietiging van zogenaam de 'vital records' in het kader van een doelbewuste 'ethnic cleansing' strategie. Ook is zeker dat er in Servië, Montenegro en Kosovo archieven bescha digd of vernietigd zijn als gevolg van acties van de NAVO, waarbij aangenomen mag worden dat de archieven niet het doelwit van die acties waren. De ICA heeft geen traditie van het actief uitzenden van 'appeals'. Bewust is door het Hoofdbestuur gekozen voor een reac tief in plaats van voor een actief beleid in deze. Zo werd in 1991 pas voor het eerst een oproep archieven te respecteren ver spreid, in dat geval op verzoek van Bosnië. De ICA is een niet-gouvernementele organisatie, waarvan nationale en andere archiefdiensten en archivarissenvereni- gingen uit circa 180 landen lid zijn. De bewoording van een oproep moet accep tabel zijn voor alle leden. Na beraad in kleine kring werd de bovenstaande tekst opgesteld en verspreid, die, gezien de positieve reacties van vele, aan beide zij den bij het conflict betrokken leden de juiste toonzetting had. De vraag dringt zich op of een dergelijke oproep een vervolg moet hebben en ook of een oproep alleen op verzoek van een der betrokken leden moet worden opge steld en verspreid, of dat de ICA in de toe- komst ook ongevraagd oproepen zou moeten doen uitgaan.Te denken valt voor het recente verleden aan Burundi en Congo, en voor een iets verder verleden aan Vietnam en Cambodja. In al deze lan den is, naast alle andere gruwelijkheden, sprake geweest van massale doelgerichte of 'collaterale' vernietiging van cultureel erfgoed, met inbegrip van achieven. Gebleken is uit de reacties dat de boven staande oproep door collega's werd erva ren als een positief blijk van belangstel ling, als een bemoedigende actie. Maar is dat voldoende? Is zo n oproep niet vooral een papieren tijger? Een papieren tijger zonder klauwen en tanden. Een lappen tij ger als in Casper en Hobbes' (NRC- Handelsblad) lijkt heel wat effectiever, al is het virtueel. Wie weet raad? Augustus 1999 Archievenblad 33 LEITZ Appeal from the International Council on Archives. The International Council on Archives expresses its grave concern about all direct or collateral damage to the cultural heritage of the peoples of Yugoslavia resulting from military actions or other deeds of violence by all sides in the conflict. The International Council on Archives urges all parties to comply with the inter national treaties relevant to armed con flicts, especially the 1954 Hague Convention on the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict and the new Protocol to the said Convention agreed upon by the Heads of 84 national Delegations in The Hague on March 26, 1999. Paris, April 6,1999

Archievenblad | 1999 | | pagina 16