Archievenblad Erfgoedkoepel voor het Nederlands Archiefwezen en de Documentaire Informatievoorziening heet DIVA Nieuws uit het veld Nieuws van Archiefnet Vrijwel alle Nederlandse on-line archiefdiensten en tientallen andere organisaties gebruiken de oudste zoekservice voor archieven op internet, 'Archiefnet'. De afgelopen tijd is er sprake geweest Archiefnet onder te brengen hij de nieuwe Archiefkoepel DIVA. Omdat DIVA zich in haar digi tale activiteiten vooral op de beroepsgroep en min der op de gebruiker zal richten, is besloten het beheer toch in zijn huidige vorm te continueren. Het dagelijks onderhoud blijft daarmee bij het Gemeentearchief Zwolle, binnenkort opgaand in het nieuwe Historisch Centrum Overijssel. Archiefnet is sinds kort ook eenvoudiger te vinden ondereen eigen domeinnaam: www.archiefnet.nl De navigatie is aanzienlijk verbeterd door clickable maps en de uitbreiding gaat gestaag door. Inmiddels beloopt het aantal bezoekers enkele honderden per dag en is het aantal on-line archieven sinds juni 1998 gestegen van 20 naar 53. Door het grote bereik van tienduizenden hits per jaar is Archiefnet ook bij uitstek geschikt als advertentiemedium. Bekijk hiervoor de website of informeer bij Thea Wetsteijn naar de voorwaarden: (038) 498 24 95 Nedlib NEDLIB staat voor Networked European Digital Library. Het is een Europees project waarin natio nale - en universiteitsbibliotheken, onderzoeksin stituten, grote uitgeverijen en één archiefdienst samenwerken. Vijftien instellingen uit negen ver schillende landen nemen deel. De Koninklijke Bibliotheek (KB) leidt het project, dat loopt over de jaren 1998 t/m 2000. Eric Burger van het Onderzoeks- en Expertisecentrum vertegenwoor digt de Rijksarchiefdienst in dit project. Hij neemt het stokje over van Adri van Vliet (RAN-Br) en Charles Noordam (GA Amsterdam). Doel van NEDLIB is praktische oplossingen te vin den om electronische publicaties en digitale docu menten in de toekomst toegankelijk te houden. Het gaat dan om het ontwikkelen en vaststellen van de daarvoor noodzakelijke functionele model len, standaards, procedures en software. In die zin is het project nauw verwant met Digitaal Depot en Record Keeping System, de projecten van Binnenlandse Zaken en de Rijksarchiefdienst. Het geheugen van de informatiemaatschappij Het tweede Europese DLM-forum over machi ne leesbare gegevens (données lisibles par machine), een multidiscplinaire bijeenkomst georganiseerd door de Europese commissie en de lidstaten van de Europese Unie, zal worden gehouden op 18 en 19 oktober 1999 in Brussel. Bijzonderheden over het programma zijn te vinden op internet, evenals informatie over het eerste forum, gehouden in december 1996. De web-pagina is overigens nog in opbouw. Op dit moment zijn al enkele documenten in te zien of op te halen, waaronder praktische richtlijnen voor het gebruik van elektronische informatie (beschikbaar in het Duits, Engels en Frans). Het is uitdrukkelijk de bedoeling om via de web-pagina contacten te leggen, kennis uit te wisselen en samenwerking tot stand te brengen tussen de verschillende beroepsgroe pen in het veld van de digitale informatie. http://www.dlm.forum.eu.org De komende maanden is de Rijksarchiefdienst in NEDLIB vooral betrokken in het onderdeel dat gaat over digitale duurzaamheid, long term preser vation', geleid door de Bibliotheque Nationale de France in Parijs. Digitale duurzaamheid is een onderwerp waarover archiefdiensten, bibliothe ken en onderzoeksinstituten in de hele wereld zich het hoofd breken. Definitieve oplossingen lij ken nog niet direct in zicht, al beginnen de (on)mogelijkheden van migratie en emulatie zich wel steeds duidelijker af te tekenen. Jasmine ontsluit Friese percelen Sinds 1995 bouwt de Werkgroep Historische Percelen Project Het Bildt aan een geautomati seerd systeem waarmee het Bildtregister van de Statenlanden vanaf 1737 voor iedereen toeganke lijk is. Het door softwareproducent Computer Associates uit Nieuwegein ontwikkelde program ma Jasmine zorgde in 1998 voor een doorbraak. Het bleek moeilijk een applicatie te bouwen die digitale informatie op een efficiënte manier opslaat op een manier waarop je een historisch archief moet opzetten. Jasmine is een object data base en ontwikkelomgeving, waardoor het gemakkelijk was een applicatie te bouwen die de structuur van een historisch archief volgt. Het koppelt allemaal elementen op een wijze die overeenkomt met de verbanden die ook in het oorspronkelijk materiaal aanwezig zijn. Jasmine heeft daarnaast het voordeel dat het effectief en gemakkelijk alle soorten informatie opslaat. Een voorbeeld zijn kaarten die het Rijksarchief in Friesland aan HPP Het Bildt in bruikleen had gegeven en door een gespecialiseerd bedrijf zijn gedigitaliseerd. Deze konden probleemloos in Jasmine worden opgeslagen, evenals foto's en dergelijke. Met het zelfde gemak zijn video- en geluidsbanden toe te voegen. Archiefstukken blij ven in betere staat omdat geïnteresseerden alleen nog de digitale versie raadplegen en er zijn min der archiefmedewerkers voor nodig om het publiek te bedienen. Jasmine gaat verder dan alleen optimale automatisering: een organisatie kan er zijn dienstverlening mee uitbreiden en geheel nieuwe mogelijkheden creëren. Archieven van provincie Gelderland 1813-1950 in Rijksarchief ontsloten Met het toegankelijk maken van de archieven van de provincie Gelderland over de periode 1813-1950 is een rijke historische bron nu beter ontsloten voor het publiek. In totaal beslaan deze archieven ongeveer 1,5 kilometer en vor men ze de ruggegraat van de 19e - en 20e eeuw- se bestanden van het rijksarchief. Ze strekken zich uit tot vrijwel het gehele maatschappelijke leven in Gelderland. De vereenvoudigde toegan kelijkheid bestaat uit overzichtelijke inventaris sen en een navigatiegids, dus eindelijk 'niet-amb- telijke' toegangen. 30 juni ontvangt de commissaris van de konin gin in Gelderland het eerste exemplaar van de inventarissen en is er een bijeenkomst met o.a. een diapresentatie en enkele sprekers waaron der prof. dr. J.L.J. Bosnians en drs. J.B. Smit. Van 15 tot 30 juni is er een kleine tentoonstelling ingericht in het Huis der Provincie aan de Markt in Arnhem, die hierna naar het rijksarchief ver huist (zie ook:Agenda). Gemiste kans voor Amsterdam De Raad voor Cultuur verkiest Rotterdam boven Amsterdam voor de vestiging van het Instituut voor Beeldcultuur. Amsterdam lijkt in de ogen van dit adviesorgaan van staatssecretaris Van der Ploeg van Cultuur in alle opzichten te hebben onderge daan voor Rotterdam. 'Onuitgewerkt' en 'niet over tuigend' kreeg het Amsterdamse voorstel als kwali ficaties. Verder ziet de raad weinig in de aange wezen locatie, het 19e eeuwse Sweelinck Conservatorium. Haar voorkeur gaat uit naar het Rotterdamse pakhuis Las Palmas op de Kop van Zuid omdat dit meer een locatie van de volgende eeuw is. Bovendien is Las Palmas vrijwel direct beschikbaar en is het groter dan het Amsterdamse conservatorium dat pas over vier jaar leeg komt. Rotterdam en Amsterdam ruziën al tijden over de standplaats van het fotoinstituut waarvoor wijlen professor Hein Wertheimer 22 miljoen gulden beschikbaar stelde. Het Prins Bernard Fonds beheert dit legaat. De Raad pleit bij de totstandko ming van dit instituut voor een samenwerking tus sen de Rotterdamse foto-instellingen, het Nederlands Filmmuseum in Amsterdam en het Nederlands Audiovisueel Archief in Hilversum. Voeden en opvoeden, Jaarboek voor de vrou wengeschiedenis 19 Uiteenlopende betekenis sen van eten en drinken voor vrouwen en mannen van verschillende sociale en etnische herkomst komen aan de orde. Voeden en opvoeden staat niet los van elkaar: de maaltijd kan een bindende kracht zijn, maar ook een uitsluitende rol vervullen. Wie heeft de juiste tafel manieren? Wie wordt juist wel of juist niet uitgeno digd om te blijven eten? 6 Archievenblad Mei 1999 Juni 1999 Archievenblad 7 'i ill r 'n, 22 april jl. ging het koepel- bestuur accoord met het voorstel de naam DIVA te kiezen. Een zekere allure kan de naam niet ontzegd worden, evenmin een duide lijke associatie met cultuur. Samengesteld uit DIV en A, wordt gelijk de levenscyclus van alle contextgebonden informatie uitgedrukt: het leven begint met DIV en ein digt met A. Zodra de huisstijl is ontwikkeld, presenteert DIVA zich met eigen tele foon/faxnummers, een web site en een e mail adres. DIVA, Erfgoedkoepel voor het Nederlands Archiefwezen en de Documentaire Informatie voorziening, IISG, Cruquiusweg 31, 1 01 9 AT Amsterdam Tel.: (020) 668 58 66. Fax:(020)665 41 81: e-mail: fho@iisg.nl Nieuw^—— Wie daarover meer wil weten: op internet staan zowel het NEDLIB-project: http://www.konbib.nl/nedlib/index.html 7midden.htm als Digitale Duurzaamheid: http://www.archief.nl/digiduur/ van de Rijksarchiefdienst. Beide sites geven links naar verwante pro jecten elders. De applicatie is te zien op internet: http://www.arfo.nl/ Het Jaarboek 1 9 werd 29 mei gepresenteerd in het nieuwe Zaans Museum in Koog Zaandijk. Tevens werd die dag de Johanna Naberprijs voor de beste scriptie over vrouwengeschiedenis uitgereikt. Stichting Beheer IISG. ISBN 90 6861 171 2.208blz„ fl. 38.50 I

Archievenblad | 1999 | | pagina 3