bruynzeel X kluts VJUw*®.» St°°* nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen Archievenblad LEREN IN JE VRIJE TIJD 7' X Juni 1999 Archievenblad 57 11 I Nooit meer de kluts kwijt i il m M'r mmmamjmM Bruynzeel Storage Systems, een Hinkende naam in de wereld van goederen- en documentopslag. En niet zonder reden. Want onze jarenlange ervaring in de productie, de verkoop en de plaatsing van opslagsystemen staat borg voor een perfect resultaat. Voor opslag van alle producten en voor archivering van al uw documenten kunt u bij ons terecht. Aarzel niet en bel: (077) 306 90 00, want voor ieder probleem en voor elke toepassing, hebben wij een passende oplossing. STORAGE SYSTEMS s^e verrijd'bare stellingen ve tvasten war.t°oï Bruynzeel Storage Systems bv Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panningen Tel.: (077) 306 90 00 Fax.: (077) 307 81 33 E-mail: info@bruynzeelstoragesystems.nl www.bruynzeelstoragesystems.nl Het leven van een volwassen mens bestaat uit drie elementen: werken, vrijetijdsbe steding en rusten. Met uw rust wil ik me niet bemoeien. Wel met de relatie tussen uw werk en uw vrijetijdsbesteding. Vanwege de snelle ontwikkelingen is het noodzake lijk dat we, ook nadat we onze beroepsop leiding hebben afgerond, steeds doorgaan ons verder te ontwikkelen. Doe je dat niet dan geldt: stilstand is achteruitgang. Dat verder ontwikkelen gebeurt voor een deel onbewust: zonder dat je dat wilt voeg je elke dag een beetje ervaringskennis toe en je ontwikkelt daardoor het vermogen om je, steeds op details veranderende werk, goed te blijven doen.Voor een deel moet verder ontwikkelen ook bewust gedaan worden door het volgen van bijscholing, het bijwo nen van workshops, seminars, etc. Een van de problemen waarvoor je je in de prak tijk gesteld ziet is dat je vaak in je werksi tuatie niet kunt oefenen met nieuw ge leerde kennis. Voor je werk moet je je nu eenmaal houden aan de daarvoor gelden de procedures en die laten meestal weinig ruimte om op ruime schaal met nieuw ver worven kennis te experimenteren. Geluk kig bestaat het leven uit meer dan alleen werken, slapen, eten en drinken. In toe nemende mate beschikken we over vrije tijd. Die wordt voor een groot deel ingevuld met deelname aan activiteiten van ver enigingen en clubs. Naar mijn gevoel is het voortbestaan van het verenigingsleven een absolute vereiste om onze samenleving leefbaar te houden. Dat wil zeggen dat het verenigingsleven ons ter harte moet gaan en dat we de morele plicht hebben om eraan bij te dragen om dat verenigingsle ven in stand te houden.Verenigingen kam pen ongeacht hun doelstelling steeds meer met het probleem van het bezet krijgen en houden van voor hun voortbestaan on misbare functies. De maatschappelijke ont wikkeling doet mensen ertoe neigen zich ook in hun vrije tijd als 'consument' te gedragen. Dat leidt ertoe dat men zegt "ik betaal mijn contributie en de vereniging moet maar zorgen dat ik mijn hobby kan uitoefenen". Maar zo werkt het niet want dat zou impliceren dat elke vereniging voor een groot deel zou moeten profes sionaliseren en daaraan hangt een prijs kaartje dat de contributie onaanvaard baar hoog zou opschroeven. Een impasse dus. Uit het voorgaande kun je concluderen dat er mogelijkheden zijn om het nuttige met het aangename te verenigen. Dat geldt zeker voor bedrijfsarchivarissen en DlV'ers. Door de aard van hun opleiding en werk ervaring beschikken ze over vrijwel alle kennis en vaardigheden die van een verenigingssecretaris mogen worden verwacht. Omgekeerd, en ik spreek uit jarenlange ervaring, biedt het vervullen van de secretariaats functie bij een vereniging alle ruimte die je je wensen kunt om te experimenteren met methodes van postbehandeling en archivering. Daar komt nog bij dat ik nog nooit heb meegemaakt dat een vereni gingsbestuur zich bemoeit met de manier van werken van de secretaris; het enige wat ze willen is dat het secretariaat naar behoren functioneert. Het is, uitgaan de van mijn opvatting, dus zeer wel mogelijk om het voor je werk noodzake lijke leerproces te combineren met actief zijn in een maatschappelijke groepering. Sterker nog, ik vind het een morele plicht om je kennis en kunde maatschappelijk ten nutte te maken. Met andere woorden: neem je verantwoordelijkheid, steun liet instandhouden van het verenigingsleven en vaar er zelf wel bij. Ben Schmitz

Archievenblad | 1999 | | pagina 28