Archievenblad Guide des archives d 'entreprises accesibles au public De oudste bestuursregisters Datum et actum $i«iÉftafïis 46 Archievenblad Juni 1999 H.F. Boot, legendarisch leermeester van Kees Verwey Het ontstaan van dertiende-eeuwse Zeeuwse landkeuren Atlas historische vestingwerken Juni 1999 Archievenblad 47 Signalementen: door Annabelle Meddens-van Borselen J.H.M. Sloof, de oudste bestuursregis ters van het Hoogheemraadschap van Rijnland (1444-1 5 20). Regesten van de handelingen van dijkgraaf en hoog heemraden. Hoogheemraadschap van Rijnland, Leiden 1 999, ISBN90-72381-07-6; 488 blz., f 40,- Het hoogheemraadschap van Rijnland is het oudste nog bestaande waterschap in Nederland. Deze publicatie is een verkor te weergave van de inhoud van vier oude bestuursregisters van het waterschap. De delen bevatten de registratie van het door de dijkgraaf en hoogheemraden gevoerde beleid over de jaren 1444-1520. Het bevat keuren, uitspraken in rechtsgedingen, ver gunningen en andere besluiten van be stuurlijke aard. Ze geven een indruk van het reilen en zeilen van een middeleeuws waterschap. In de inleiding wordt iets verteld over het bestuur door dijkgraaf en hoogheemraden en het personeel: de rentmeester, de klerk, de knecht, de bode en de landmeter. Tevens is aandacht be steed aan de bestuurshandelingen en ta ken van het waterschap. Het boek bevat indexen op geografische namen en per soonsnamen en een handig glossarium met een verklaring van waterstaatkundige begrippen. H.Coppejans-Desmedt e.a., Guide des archives d 'entreprises acce sibles au public en Belgique, Gids van de bedrijfsarchieven toegan kelijk voor het publiek in België. In 1975 verscheen het eerste overzicht van bedrijfsarchieven in België. Vorig jaar volgde een aanvulling met aanwin sten van de laatste twintig jaar. In deze periode steeg het aantal bedrijfsarchie ven dat toegankelijk werd van vier tot ruim zestien strekkende kilometer. In de gids zijn bedrijfsarchieven van diverse archiefinstellingen en musea opgenomen, maar ook van scheepswer ven, banken, kantbedrijven (met kantpa tronen en staalboeken), steenkolenmij nen, bioscopen, uitgevers. Archieven van bekende bedrijven zijn onder andere de koekjes- en chocoladefabrikant De Beu- Datum et actum. Opstellen aange boden aan jaap Kruisheer ter gelegenheid van zijn vijfenzestig ste verjaardag. Supplement op de gids van de bedrijfsarchie ven bewaard in de openbare depots van België (uit 1 975). Algemeen Rijksarchief, Brussel 1 998. gids nummer 41, 666 blz. 1 050 bef. kelaer te Antwerpen (1887-1966, 219 inv.nrs.) en fotofabrikant Agfa-Gevaert te Mortsel (1894-1971, 200 meter archief). De gids vermeldt: naam en adres van de firma, activiteiten, omvang van het ar chief, begin en einddatum van archief stukken, beschrijving van de belangrijkste reeksen bescheiden, voorwaarden voor raadpleging, mate van toegankelijkheid en bijzonderheden over de firma en lite ratuur. Aan het supplement zijn indices toegevoegd, onder andere een alfabeti sche index van bewaarplaatsen en een index op firma- en persoonsnaam. Meertens Instituut Amsterdam. 1 998. ISBN 90-70389-58-4, 455 blz. den over archiefzorg in de late middel eeuwen en de vroegmoderne tijd. The saurier-rekeningen in het Haarlemse stads archief (vanaf 1418), oude inventarissen en privilegeboeken geven hier inzicht in. De Haarlemse stadsprivileges werden be waard in de Grote of Sint Bavokerk in een houten kist, die geplaatst werd in een ijzeren kooi. Het bewaren van stadsprivi leges in een kerk gebeurde in Holland ook in Leiden, Rotterdam en Amsterdam (ijzeren kapel). Kerken waren relatief brandvrij en onschendbaar door hun sa crale karakter. Uit deze bundel met drieën twintig artikelen blijkt dat veel belangrij ke stukken de tand des tijds hebben door staan door de archiefzorg sinds de mid deleeuwen, hetgeen nog veel onderzoek naar de Middeleeuwse geschiedenis mo gelijk maakt. In deze bundel opstellen voor Jaap Kruis heer is onder meer een bronuitgave van een financieel rapport over Holland uit 1373, de Bewisinge opgenomen, aanwe zig in het archief van de Graven van Hol land. Door de presentatie van deze bron hoopt de auteur D.E.H. de Boer een aanzet te geven tot onderzoek naar het inkomen van de graven van Holland vóór 1389. Florence Koorn beschrijft in haar bijdra ge hoe gegevens gevonden kunnen wor- Michael Huig, H.F. Boot, legenda risch leermeester van Kees Verwey. Thoth Bussum, 1998. ISBN 90-6868-1 96-6, 1 28 blz. H.F. Boot - legendarisch leermeester van Kees Verwey Henri Boot (1877-1963) was een bekend Haarlems kunstschilder, die portretten en stillevens schilderde in zijn atelier, dat zelf tot stilleven was verworden. Boot was ook een organisator en bestuurder, die zitting had in het bestuur van kunste naarsverenigingen. Sinds de jaren twintig spande hij zich in voor een verbetering van de sociaal-economische positie van J.Van Wijnen, Franeker, 1 997. ISBN 90-51 94-1 6 3-3. 141 blz. fl. 24,50 kunstenaars. Kees Verwey (1900-1995) en Anton Heyboer behoorden onder andere tot zijn leerlingen. In deze biografie onderzocht de auteur archieven die dui delijkheid verschaffen over de houding van de schilder tijdens de Tweede Wereldoorlog. De eerste serieuze studie naar de houding van Nederlandse kunste naars in deze periode verscheen in 1977 van Hans Mulder, getiteld 'Kunst in crisis en bezetting'. Boot was pro-Duits en trad tijdens de bezetting toe tot de Kultuurraad. Na de bezetting werd hij hiervoor gestraft met een expositieverbod van zeven jaar. De belangrijkste archieven voor deze bio grafie zijn het archief van de Haarlemse kunstenaarsvereniging 'Kunst Zij Ons Doel' en het archief van het Frans Halsmuseum - beiden aanwezig in de Archiefdienst voor Kennemerland te Haarlem - de Archieven van de Ereraad voor de Kunst en de Centrale Ereraad voor de Kunst (1945-1952) aanwezig in het Algemeen Rijks-archief en het archief van de Nederlandse Kultuurraad in het NIOD te Amsterdam. |.G. Kruisheer, Het ontstaan van der tiende-eeuwse Zeeuwse landkeuren. Met een teksteditie van de keur van Floris de Voogd (1 256) en van de keur van graaf Floris V (1290). Verloren Hilversum, 1 998. ISBN 90-6550-036-7 21 8 blz.f45,- De Zeeuwse landkeuren zijn de oudst overgeleverde Nederlandse teksten van enige omvang. Een deel van de teksten stamt uit de jaren direct na het verdrag van Brugge van 1167. Het centrale the ma in dat Vlaams-Hollandse verdrag is in de oudste bestanddelen van de keuren terug te vinden: het verhinderen van beroving van Vlaamse kooplieden die door Zeeland reizen en de aansprakelijk heid voor de schade die roofovervallers hadden toegebracht. De keuren weer spiegelen de spanningen binnen de Zeeuwse samenleving en tussen de Zeeuwse adel en de Hollandse graven. Deze uitgave is van belang vanwege de bijdrage aan de geschiedenis van Zee land in de Middeleeuwen en vanwege het gebruik van het geschreven Neder lands in die tijd. Atlas van historische vesting werken in Nederland, Limburg. Stichting Menno van Coehoorn en Walburg pers Zutphen, 1 998. ISBN 90-5730-048-6, 176 blz., f49.50. Tot aan 1795 was de provincie Limburg staatkundig versnipperd. Hierdoor ont brak er een coherent verdedigingsstelsel Deze atlas geeft een overzicht van de staatkundige ontwikkelingen en de krijgs geschiedenis van de provincie. Hierna volgt een beschrijving van historische vestingwerken vanaf de Mookerschans, via Arcen, Venlo, Roermond, Sittard en Heerlen tot aan Maastricht. Per vesting werk wordt eerst de algemene, de geogra fische en krijgskundige ontwikkeling beschreven en tot slot de huidige situatie. Als illustratie zijn historische prenten, kaarten, foto's en luchtopnamen gebruikt. De bundel is vooral gebaseerd op bestaan de literatuur en archeologisch onderzoek. Soms is in de stadsarchieven aanvullende informatie gevonden. Met deze atlas is voor het eerst de geschiedenis van Lim burgse forten, schansen en kazematten in kaart gebracht. Stichting JVlenno van Coehoorn

Archievenblad | 1999 | | pagina 23