SCHEERES SCHEERES Bookkeeper benut uw ruimte tot op de millimeter! Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Restauratie Atelier Paul Peters A IVfwÈfr' Interview Archievenblad Pertinentiebeginsel Kassucces? Maart 1999 Hoog bezoek uit Japan Archievenblad 13 UniLift Paternosterkasten UniCompact verrijdbare archiefsystemen In de afgelopen 32 jaar hebben wij bij zeer veel organisaties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief, is het natuur lijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagme thodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aan dacht; in welke uitvoeringen kunnen cle stellingen geleverd worden,wat zal de invloed zijn op de kli matologische omstandigheden, welke aanpassin gen zijn er aan het product gemaakt om beschadi gingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief of een paternoster, enz Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke èn adviserende rol kan spelen. Organisatienaam Naam contactpersoon Adres Postcode Plaats Telefoonnummer .MN Bel mij op voor een afspraak Minden 21 - 7327 AW Apeldoorn Postbus 20072 - 7302 HB Apeldoorn Tel. 055-5429242 - Fax 055-5429222 Weverweg 9, 6961 KM EERBEEK TEL. (0313) 65 44 66 FAX (0313) 65 58 82 In ons atelier worden uw waardevolle boekwerken of archivalia vakkundig gerestaureerd. Wij geven u graag advies, indien nodig met ondersteuning van andere deskundigen, en altijd in overleg met u. Bovendien kunnen wij u van dienst zijn met massa-conserve- ring, reiniging en het encadreren van prenten, het opzetten van oude kaarten en het verzorgen van kalligrafiewerk. Wilt u meer informatie, belt u dan gerust voor een offerte of gewoon een afspraak. conserveren en restaureren van papier, leder en perkament massa-conser- vering •aanvczelen van papier «verdoeken en opzetten van oude kaarten en grafiek reiniging en het encadreren van prenten charter- en zegelrestau ratie opstellen van een schade-inventarisatierapport restauratie van boek omslag; ontwerp van nieuw beslag in edel of onedel metaal V ARCHIEVEN MASSA CONSERVERING NIEUW IN EUROPA - NIEUW IN NEDERLAND - NIEUW IN HEERHUGOWAARD Uw waardevolle bezittingen behoeden voor verder verval Archimascon B.V voor massa-ontzuring van boeken, archiefmateriaal, kranten, posters, kaarten, prenten, tekeningen etc. Door middel van de beproefde PRESERVATION TECHNOLOGIES, L.P. methode Vraag vrijblijvend offerte aan Archimascon B.V. Verkoop en administratie: Industrieweg 130 - Postbus 11001 - 3004 EA Rotterdam tel: 010-4460630 fax: 010 4153850 Productie: Middenweg 576a - 1704 BR Heerhugowaard tel: 072-5725064 fax:072-5741741 Tevens uw adres voor Vriesdrogen van nat geworden papier (zeer grote invriescapaciteit en opslag onder 0° C beschikbaar) Bookkeeper ontzuringsspray in spuitbussen Bookkeeper ontzuringsspraysystemen in het gebouw. Die kunnen er niet steeds bijge haald worden. Verder krijgt het ARA de komende jaren nog eens dertig kilometer archief binnen, bewerkte archieven. Komen er dan nog eens vier duizend inventarissen bij? Medewerkers kunnen bezoekers wel uitleggen hoe zij een inventaris moeten gebruiken, maar over de inhoud van al die archieven kunnen zij onmogelijk op de hoog te zijn. We moesten wel op zoek naar een andere methode om kennis op te doen over wat wij fei telijk beheren." Koenders ziet het ook als een methode om de gebruiker beter op de hoogte te stellen van de informatie die de dienst in huis heeft. De klanten worden minder afhankelijk van de toevallige kennis die in huis is bij de medewer kers, want "het gevaar is ook dat mensen die zich als specialist opwerpen, altijd naar dezelfde archieven grijpen. De bezoeker denkt dan: dat is het dus, terwijl er véél meer is." Het wijze drietal Muller, Feith en Fruin heeft in paragraaf 16 van de befaamde Handleiding uit eengezet op welke wijze de archieven geordend dienen te worden. De inventaris zoals wij die ken nen, is daarvan de neerslag. Het uitgangspunt daarbij vormt de organisatie van de archiefvor mer. Paragraaf 21 van diezelfde Handleiding maakt nog eens duidelijk dat "niet het onderwerp van een stuk, maar zijne bestemming moet beslis sen over de plaats die het in het archief moet innemen" en in paragraaf 19 wordt expliciet ge zegd dat bij de ordening van een archief "slechts in de tweede plaats behoort te worden gelet op de belangen van historische onderzoekingen". De moderne archivaris kijkt daar toch iets genu anceerder naar. Nu zullen de archiefvorming en de ordening niet direct geheel anders worden, maar de toegangen wél. Op dit ogenblik vormen de nieuwe toegangen nog extra hulpmiddelen, naast de bestaande inventarissen, maar volgens Beekhuis, De Graaff en Koenders zou ook dat in de toekomst wel eens kunnen veranderen. Geen traditionele inventarissen meer, maar toe gangen die zijn toegesneden op de vraag van de - liefst betalende - klant. Hoe verhoudt deze manier van werken zich eigenlijk tot de wettelijk vastge legde eis dat archieven in goede, geordende en toegankelijke staat bewaard moeten worden? Hierin is Beekhuis heel resoluut: "Ik moet daar eerlijk in zijn: de wet klopt niet. Wat is toeganke lijk? Hoe definieer je toegankelijkheid? De admi nistratie heeft een bepaalde behoefte aan toegan kelijkheid en die toegankelijkheid wringt altijd met die van klanten van een archiefdienst. Draai het radicaal om. De administratie heeft een belang, wij als archiefdienst hebben een heel ander belang. Prima, dan kiezen we voor een heel andere methode." Hetgeen in feite betekent dat het door archivarissen zo verfoeide pertinentie- beginsel van stal gehaald wordt. Het drietal is enthousiast over de mogelijkheden die de nieuwe toegangen aan de archiefgebrui kers zullen bieden en ze verwachten een flinke toeloop van bezoekers aan het Algemeen Rijksar chief. "Met de klassieke inventaris haalt het ARA jaarlijks zo'n 25.000 bezoekers in huis. De ver wachting is dat de nieuwe aanpak dat aantal doet toenemen. De Japan-gids die nu in de maak is, belooft dat te gaan waarmaken: het ARA maakt iets waar kennelijk vraag naar is. De Japanse ambassadeur kwam al drie keer langs, hoogleraren uit Japan komen op bezoek, de Kamer van Koophandel van Japan is geïnteres seerd Als illustratie van de behoefte naar dergelijke toe gangen wordt de Hindoestanen-database uit Pa ramaribo genoemd die kan worden geraadpleegd in de studiezaal van het Algemeen Rijksarchief. Hierin zijn zo'n dertigduizend namen ingevoerd van Hindoestanen die in de vorige eeuw van uit India naar Suriname kwamen. "Kassucces! Nieuwe bezoekers." Er zijn al volop ideeën voor nieuwe toegangen, waarvan een GEO-gids (geo grafische vindplaatsen) de meest concrete is. En dromen te over. 3 Max Beekhuis was tot aan het begin van dit jaar hoofd dienstverlening. Saskia de Graaff is front-office manager bij de afdeling dienstverlening. Pieter Koenders is vanaf eind 1996 projectleider Japan, maar besteedt daar nu hooguit één dag per week aan. Is tegenwoordig projectleider TANAP (Towards A New Age of Partnership), waar hij de komende vijf, zes jaar mee bezig zal zijn. De nieuwe algemeen rijksarchivaris van Japan, dhr. Kanji Takaoka Als onderdeel van zijn eerste missie buitengaats bracht de nieuwe alge meen rijksarchivaris van Japan, dhr. Kanji Takaoka, op 5 februari een bliksembezoek aan zijn Nederlandse ambtgenoot, dr. Maarten van Boven. Met een driekoppige delegatie was Takaoka een dag te gast op het Alge meen Rijksarchief. Kennis maken en vergaren was zijn missie. Vergeleken met die in Nederland is de positie van de Japanse archiefdiensten be scheiden te noemen. Ministeries in Tokio bepalen zelf of zij hun archie ven willen overdragen en wat dan wel precies; overheidsarchieven raakten dan ook verspreid over het hele land. Tot de Tweede Wereld oorlog beschouwden gezagsdragers archieven zelfs als hun particulier bezit en de documenten kwamen terecht in hun familiearchieven. In slechte tijden verkochten de afstam melingen ze als oud papier! Maar ook nu nog is van een gestructu reerd archiefwezen nog nauwelijks sprake. De heer Takaoka en zijn gevolg waren dan ook bijzonder geïnteresseerd in kwesties van selectie en verwerving en hadden daarover een levendige discussie met drs. Bert de Vries, hoofd Relaties en Beheer van het ARA. Daarbij kwamen de klassieke dilem ma's aan de orde die ook het Pro ject Invoering Verkorting Over brengingstermijn (PIVOT) kenmer ken. Dr. Pieter Koenders gaf een uitgebreid exposé over de stand van zaken van het door de regering in Tokio betaalde Japan-project. Hij kon al het nodige tonen van het doel ervan, de vervaardiging van een digitale onderzoeksgids van alle archiefbestanden in Nederland met gegevens over de japans-Nederland- se betrekkingen sinds 1 600. Dr. Van Boven schetste de niet altijd gemakkelijke pas de deux met de de partementen om het archiefbeheer voldoende hoog op de aandachts ladder te krijgen. Nog al te vaak zijn incidenten waarmee de politiek zich bemoeit er de oorzaak van dat archieven een treetje hoger op die ladder komen.

Archievenblad | 1999 | | pagina 6