Nieuws uit het veld Archievenblad Overheidsarchieven in gevaar Nogmaals: Tekst en context van de Handleiding, maar dan in het Estst Kasiraamat 'Tuiitii ja pedantne' - jawel: 'vervelend en klein geestig'. Zo noemden de auteurs van de Handleiding, Muller Feith en Fruin, hun boek. En dus niet: 'naargeestig' zoals Horsman, Thomassen en ik bij vergissing schreven in de inleiding tot onze uitgave 'Tekst en context van de Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven van 1898'. Wie wil, kan het nu ook in het Ests nalezen. De Arhiiivide korraldamise ja kirjeldamise kasiraamat' wordt in gedeelten gepu bliceerd in het nieuwe tijdschrift Tuna, waarvan de eerste aflevering zojuist is verschenen. Dit aan geschiedenis en aan archieven gewijde tijdschrift is een gezamenlijk initiatief van de grotere archiefdiensten in Estland. 'Tuna' is een oud Ests woord met als betekenis: de voorvorige tijd 'tuna- eile': de dag voor gisteren, 'tunamullu: het jaar voor het vorige jaar. Vertaalster Anne Lange is van de Engelse vertaling van de Handleiding uitge gaan, maar gebruikte daarnaast de Nederlandse uitgave van 1920. Gelukkig heeft zij de term 'archief' niet - zoals in de Engelse editie - gelijkge steld aan 'collectie', maar de Estse term 'arhiiv' gebruikt. In zijn inleiding tot de uitgave schrijft Peep Pillak over de ontvangst van de beginselen van de Nederlandse Handleiding in Estland al voor de Tweede Wereldoorlog. Dit was te danken aan archivarissen als Arnold Soorn en Adolf Perandi. Het rpincipe 'Arhiiv on orgaaniline ter- vik' (paragraaf 2) was dus al gemeengoed in Estland. Nu krijgt men in Estland de Handleiding dan in de eigen taal onder ogen, met inbegrip van alle aan de Nederlandse geschiedenis en archivistiek ontleende voorbeelden en termen. Als men straks de pubükatie heeft voltooid, zou het voor Nederlandse archivarissen wellicht inte ressant zijn om in samenspraak met hun Estse vakgenoten na te gaan in hoeverre achter de ter men ook gemeenschappelijke archivistische con cepten schuilgaan. Limburgse archieven samen met bibliotheek en sociaal historisch centrum In Maastricht gaan het Rijksarchief in Limburg (RAL), het Gemeentearchief Maastricht (GAM), de Stadsbibliotheek Maastricht en het Sociaal Historisch Centrum voor Limburg (SHCL) veel nauwer samenwerken. Daaraan gekoppeld is de benoeming van de Haagse gemeentearchivaris drs. RB.C. Maarschalkerweerd tot Rijksarchivaris in Limburg nu ook een feit geworden. De ge meente Maastricht is echter van plan Maarschal kerweerd ook voor te dragen als opvolger van de scheidend gemeentearchivaris P Dingemans. Hij krijgt dan de ambtelijke verantwoordelijkheid voor beide archieven met als opdracht een inten sieve samenwerking tussen beide archieven tot stand te brengen. En dit alles in samenspraak met de Stadsbibliotheek, die samen met het gemeente archief dit voorjaar een plaats op het Ceramique terrein krijgt. Het SHCL wil bij het gebouw van het Rijksarchief in Limburg aan de St. Pieterstraat intrekken; het zoekt een nauwe samenwerking met beide archiefdiensten op het gebied van cul tuur-historisch erfgoed en cultuureducatie. De rol van de bibliotheek in dit alles wordt er een van centrum-bibliotheek met provinciale func ties op het gebied van wetenschappelijke onder steuning. De gemeente Maastricht en het rijk heb ben een voorkeur om te komen tot een krachtige provinciale, dan wel regionale bibliotheek- en archieforganisatie, waarbij de eigen bevoegdhe den van de rijks- en gemeentearchivaris niet zul len worden aangetast. 6 Archievenblad Maart 1999 Nieuws uit het veld Archievenblad Videoportretten Nederlands Theater instituut De geschiedenis verteld/t Een van de taken van het Theater Instituut Ne derland is het waken over het culturele erfgoed. Zij doet dat onder andere door het systematisch verzamelen van allerlei materialen rond produc ties. Het uiteindelijk doel is niet het opslaan van 'fragmenten'van de professionele theaterpraktijk, maar deze zo goed mogelijk toegankelijk maken voor theatermakers en onderzoekers die zich op de hoogte willen stellen van het verleden. Het project 'De geschiedenis verteld/t' heeft tot nu toe videoportretten opgeleverd van Elisabeth Andersen, Henny Orri, Peter Oosthoek, Shireen Strooker enAnnemarie Prins. Op dit moment zijn Willem Nijholt en André van den Heuvel aan de beurt en in de loop van 1999 komen daar nog portretten van Albert Mol, Rudi van Dantzig, Nicolaas Wijnberg,Ton Lutzjasperina de Jong en Ramses Shaffy bij. Voor dit theaterhistorisch project geven theater makers hun visie op de (eigen) theatergeschiede nis; zij doen dat door zich voor de camera te laten interviewen. De opnamen die tot nu toe zijn gemaakt variëren in lengte van drie tot vijf uur. Het ligt in de bedoeling elk jaar zes interviews aan deze lijst toe te voegen. Niet alleen van acteurs en regis seurs, maar ook van choreografen, dansers, pop pentheatermakers, ontwerpers, schouwburgdi recteuren etcetera. Als bewaker van cultureel erfgoed archiveert en documenteert het Theater Instituut de theaterge schiedenis. Onlangs was de inventaris van het archief van Henny Orri dat zij aan het Instituut had geschonken, gereed. Deze werd 31 januari op feestelijke wijze aan haar overhandigd. Tevens werd het eerste deel van een reeks portretten van Nederlandse theatermakers - ook een activi teit van het Theater Instituut - aan Elisabeth Andersen, als eerste geportretteerde, uitgereikt. Studiebeurs Stichting Vicarieën Elbur Wie historisch onderzoek naar de gemeente Elburg wil verrichten, kan dit doen met behulp van een studiebeurs van de Stichting Vicarieën Elburg. Het onderzoek moet dan wel aan een aan tal voorwaarden voldoen: het onderzoek moet verricht worden in het kader van een promotie, een doctoraal/MO- studie of overige historisch-wetenschappelijke projecten; het mag niet beperkt blijven tot literatuur onderzoek, maar dient mede gebaseerd te zijn op onderzoek in archieven of resultaten van 'oral history'; Het moet duidelijke raakvlakken hebben met de gemeente Elburg in ruime zin en dient van belang te zijn voor de geschiedschrijving; het onderzoek dient aantoonbaar wetenschappe lijk verantwoord te zijn; van het resultaat moet een zo groot mogelijke groep van geïnteresseerden in de Elburgse samen leving kennis kun nen nemen. Elburg kent twee vica rieën, namelijk de Sint Jans Vicarie en de Sint Jacobi of Lutteken Vicarie. De stichter van een vicarie bracht een vermogen bijeen waaruit een kapel of altaar werd gesticht. Door de Reformatie zijn veel vicarieen verdwenen en de overblijvende zijn vaak gaan fungeren als studiefondsen. v" Stichting Vicarieën Digitale Stamboom Delft bijna voltooid Maart 1999 Archievenblad 7 - - i'JSüii Nieu Het blijft tobben met de digitale archieven: bij overheden en aan overheid gelieerde instel lingen dreigt een massale ver nietiging van computerbestan den. Dit wordt veroorzaakt door het ontbreken van duide lijke richtlijnen over het bewa ren van digitale informatie en gebrek aan kennis bij mensen die met dergelijke bestanden werken. Onlangs kwam een onderzoeks rapport uit van de archiefin specteurs van de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. Het onderzoek omvatte 230 databanken en bracht onder andere aan het licht dat ambtenaren uit pure onwetendheid regelmatig digi tale documenten weggooien. Daarnaast speelt er mee dat informatie onleesbaar wordt door de komst van steeds weer nieuwe software. En omdat er steeds meer zaken uitsluitend in de computer worden vast gelegd, moet er op korte ter mijn echt iets aan het pro bleem gebeuren. Vandaar dat de Rijksarchiefdienst er bij staatssecretaris Van der Ploeg op aan heeft gedrongen maat regelen te nemen: ondanks de bemoeienis van de Algemene Rekenkamer destijds - waaruit het bureau Digitale Duurzaam heid resulteerde - is een slui tende landelijke aanpak nog nooit van de grond gekomen. Volgens de archiefinspecteurs is het dan ook tijd voor een reddingsplan voor computer bestanden. Wie gaat dat op stellen? Toch maar het bureau Digitale Duurzaamheid? F.C.J. Ketelaar Informatie: Nederlands Theater Instituut, Rob van Gaal of Anja Krans Herengracht 1 68, Postbus 1 9304. 1 000 GH Amsterdam. Tel.: (020) 551 33 00. Fax.: (020) 551 33 03 Voor informatie: Secretarie van de Stichting Vicarieën Elburg p/a Postbus 70, 8080 AB Elburg geschiedenis xstuur doelstelli Sinds 2 2 januari zijn de geboorten- registers van de burgerlijke stand van 1 81 2 tot en met 1 8 9 8 via het Internet te raadplegen, zodat na men van kinderen en ouders uit zo n 60.000 geboorteakten nu gemakkelijk te doorzoeken zijn. Omdat geboortenregisters pas na 1 00 jaar openbaar zijn, zijn latere akten nog niet beschikbaar. De Digitale Stamboom is bedacht door het Gemeentearchief Delft om stamboomonderzoek 'op afstand' mogelijk te maken. Virtuele be zoekers kunnen nu zeven dagen per week terecht voor informatie; in 1998 maakten al bijna 50.000 mensen gebruik van deze service! Bijna een derde van deze bezoe kers woont in het buitenland, waarmee het Gemeentearchief Delft een geheel nieuwe klanten groep bereikt. In juni 1997 werd begonnen met een on-line te be zoeken database met namen uit de trouwboeken van de Delftse ker ken (1 575-1811). Hierop volg den begraafboeken (1593- 181 1) en doopboeken (1575- 181 1en in 1 998 werd een begin gemaakt met de bewerking van de registers van de burgerlijke stand, waarvan als eersten de overlijdensakten 1 81 2 - 1 947) een plaats op het Internet kregen. Nu zijn dan ook de (openbare) geboorteakten beschik baar voor on-line onderzoek. Bin nen zeer korte tijd wordt de Digi tale Stamboom voltooid met de hu- welijksregisters 1 812- 1 923), waarvoor een openbaarheidsbe perking van 7 5 jaar geldt. In mei wordt het complete systeem fees telijk opgeleverd met een symposium. Digitale Stamboom Gemeentearchief Deift www.archief.delft.nl

Archievenblad | 1999 | | pagina 3