Inhouds opgave Inhouds opgave Archievenblad 3. Fragmenten van een werkweek 5. Noot van de redactie 6. Nieuws uit het Veld 9. De benjamin van de KVAN 10. Het ARA is niet van de negentiende eeuw 14. Integraal Document Management Postdoctorale opleiding van de Erasmus Universiteit Rotterdam 16. Heerlen, een voorbeeld Omgevingsgeschiedenis bij het Stadsarchief Heerlen. 20. En nationaal muziekdepot en de muziekcollectie van het NAA Het ARA is niet van de negentiende eeuw Heerlen, een voorbeeld 4 Archievenblad Maart 1999 Archievenblad Een nationaal muziekdepot de muziekcollectie van het NAA Bijzondere archivalia aan het Singel in Amsterdam mrnmet 24. Bijzondere archivalia aan het Singel in Amsterdam 28. Maar wat doen onze klanten toch met onze stukken? 31. Maar 450 kilometer verder 32. Literatuur 42. KVAN Nieuws: Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland 45. NVBA Nieuws: Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen 52. Agenda Vaste Rubrieken 5. Noot van de redactie 6. Nieuws uit het Veld 31. Column 32. Literatuur 42. Verenigingsnieuws 52. Agenda Maart 1999 Archievenblad 5 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Marijke Bruggeman, Nicoline J. Ekama van Dorsten (eindredactie), Marieke de Haan. Harry Hendriks (NVBA), Richard Hermans. Pauline van Hezik. Charles Jeurgens, jos de Jong, Agnes Jonker, Annabelle Meddens - van Borselen. Joyce Pennings, Laurens Priester (hoofdredacteur), Derk Jan Prins, Henk Roosenboom, Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad, Postbus 14685, 1001 LD Amsterdam. Tel: (020) 682 31 26 Fax: (020) 682 31 28 e mail: ekama.van.dorsten@gironet.nl of redactie@kvan.nl Literatuurbijdragen en/ofte recenseren boeken graag rechtstreeks naar mw. drs. A. Meddens - van Borselen. Rijksarchief in Noord Holland, Kleine Houtweg 1 8, 201 2 CH Haarlem. Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN bureau, Postbus 1 1 654. 2502 AP Den Haag. Tel: (070) 347 86 56 Fax: (070) 382 57 90 e mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswij- zigingen en het nabestellen van losse nummers. Een jaarabonnement kost fl. 1 30.= (binnen land) of fl. 1 55,= (buitenland). Onder over legging van een kopie van hun collegekaart betalen studenten fl. 65,= per jaar. Produkt- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarie ven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1 620 EH Hoorn. Tel: (0229) 21 1 2 1 1 Fax:(0229) 27 04 04. Ontwerp: Vink Visual, Houten Bladmanagement: Holland Print Media Groep (HPMG) BV. Nieuwkoop Druk: Erven B. van der Kamp BV, Groningen ISSN 1 385-4186 De deadline voor aan te leveren kopij is de Ie van de maand voor het Archievenblad van de maand daaropvolgend. Het dagboek van: Charles Jeurgens Laurens Priester Interview: Charles Jeurgens en Agnes Jonker Werk in Uitvoering: Pieter Wagenaar en Serge Boekhoorn Archieven en Educatie: Tom van Slooten Audiovisuele archieven: Petra van Dijk en Eerde Hovinga Door Charles Jeurgens en Agnes Jonker De ingewikkelde klassieke inventaris heeft zijn lang- I ste tijd gehad. De eerste resultaten van de nieuwe, 'vraaggestuurde toegangen' worden nu al weer enige tijd gebruikt in het ARA. Een interview met de drie kwartiermakers van deze toegangen. Omgevingsgeschiedenis bij het Stadsarchief Heerlen Door Tom van Slooten A A Met de invoering van de tweede fase van het voort- I jfj gezet onderwijs wordt omgevingsgeschiedenis een verplicht onderdeel. Dat betekent samenwerking tussen lokale archieven en onderwijsinstellingen. Het Stadsarchief Heerlen presenteert enkele strategieën ter leringe ende vermaek. Door Petra van Dijk en Eerde Hovinga A A Sinds half januari beschikt Nederland over een XII centrale bewaarplaats voor alle belangrijke gram- mofoonplaten en CD's. Dat was ook hard nodig gezien de grote rol die muziek in onze samenleving speelt. Het depot kwam tot stand in samenwerking met de Nederlandse Vereniging van Producenten en Impor teurs van beeld- en geluidsdragers. Door Len Winkelman A M De Universiteitsbibliotheek van Amsterdam waakt U als een goed huisvader over een bijzondere collec- tie: de Bibliotheek van de Koninklijke Vereniging van het Boekenvak (KVB). Chris Schriks is voorzitter van de Bibliotheekcommissie, een overlegorgaan tussen de KVB en de UB, en mag zich bibliothecaris noemen. Burengerucht: Len Winkelman Jan Bervoets Column: Joan van Albada "Veel te druk, dat nieuwe Ar chievenblad. Dat is niet goed voor archivarissen." Ja, reac ties maakte de nieuwe opzet van ons blad wel los. Gelukkig waren die met een positiever geluid veruit in de meerder heid en dat stemt ons vreug devol. Vooral de informatieve kaderteksten blijken in de smaak te vallen, evenals de informatieblokjes onderaan de artikelen. De stimulerende opmerkingen die wij - meestal via via - vernamen sterken ons om door te gaan op de ingesla gen weg om uw Archieven blad mooier, beter, overzich telijker. informatiever en steeds interessanter te maken voor een groeiende groep lezers. Om zo goed mogelijk op de hoogte te blijven van activitei ten in het veld, nodigt de redactie u van harte uit om ons daarover in te lichten. Be richten over tentoonstellin gen, bijeenkomsten, sympo sia. congressen etc. die van belang zijn voor de lezers van het Archievenblad is het soort informatie dat wij graag ont vangen. Dat kan door het ver sturen van persberichten, door ons te mailen of gewoon te faxen. Ook kunt u altijd - al of niet in overleg met een u bekend redactielid - kopij aan leveren, vergezeld van illus traties. Het is duidelijk dat het Archievenblad - nieuwe - for mule geen artikelen verdraagt die niet onderbroken worden door beeld. Levert dat proble men op, dan kunt u contact opnemen met de eindredac teur om een oplossing te bedenken. Zij kan u ook voorzien van auteursinstruc ties. Ook buiten de redactie zitten de redactieleden niet stil: Richard Hermans werd dus directeur van de koepel en Charles jeurgens maakte onlangs bekend dat hij per 1 mei gemeentearchivaris van Dordrecht wordt. Wij felicite ren hen van harte. Het Archievenblad steeds meer voor ieder een in het Nederlands Archiefwezen

Archievenblad | 1999 | | pagina 2