NASCHRIFT nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen Archievenblad EEN ANDERE KIJK OP INFORMATIEVOORZIENING (vervolg van pagina 47) In Facility Management Magazine van augustus/september 1996 stond een interessant artikel: 'De transformatie van een passieve bedrijfs bibliotheek naar een actief informatiecentrum; het informatiecentrum wordt ook een facilitair bedrijfsonderdeel'. Daarin wordt o.m. gesteld dat combinatie met het archief een stap terug zou zijn omdat dit het stoffig karakter van de bedrijfsbibliotheek zou versterken. Daarom wordt er voor gepleit de bedrijfsbibliotheek los te maken/laten van het archief. 48 Archievenblad Maart 1999 nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen NVBA Nieuws Archievenblad Maart 1999 Archievenblad 49 Daarvoor worden enkele motieven aan gedragen: een archief vergt een heel andere ma nier van werken, een heel andere instel ling en kent een heel andere doelstelling. het archief hoeft ook niet naar buiten te treden; het concentreert zich enkel en alleen op registreren en systematisch bewaren. het gevaar is dat deze werkcultuur te snel wordt overgenomen door traditio neel ingestelde bibliothecarissen bij hedendaagse bibliotheken draait het om actuele informatie die de gebruiker nu nodig heeft; het gaat om een adhoc behoefte, niet om het opslaan van infor matie daarom is het wenselijk bibliotheek en archief te scheiden. Op het eerste gezicht lijkt dit misschien een goede redenering maar bij nadere be schouwing blijkt dat ze berust op volledig onjuiste uitgangspunten! De werkwijze van een archief vergt namelijk helemaal geen andere wijze van werken. Primaire doelstelling van de bedrijfsarchi- varis is acquisitie van de bedrijfseigen do cumenten die relevantie (kunnen) hebben voor de bedrijfsvoering. Dat betreft docu menten die, ongeacht hun verschijnings vorm, een rol (kunnen) spelen bij het naleven van de wettelijke bewaarplicht de handhaving van de rechtspositie de ondersteuning van bedrijfsactiviteiten de ondersteuning van beleidsbepaling de ondersteuning van research en produkt- en procesdevelopment public relations activiteiten bij het be reiken van mijlpalen. De volgende doelstelling van het archief is de beschikbare documenten dusdanig toegankelijk te maken dat daarmee tege moet wordt gekomen aan de functionele informatiebehoefte van het totale bedrijf. Daartoe gebruikt het archief in principe dezelfde methodiek als een bibliotheek of informatiecentrum. De derde doelstelling van het archief is door het nauwlettend volgen van interne en externe ontwikkelingen de beschikba re, relevante informatie/documenten ge vraagd en ongevraagd beschikbaar te stel len aan die functionarissen die daarmee in hun taakuitoefening ondersteund worden. Dat vergt een werkcultuur die allesbe halve stoffig is: integendeel, het is een ui terst dynamisch gebeuren dat direct aan sluit op de actualiteit! Als we bedenken dat document flow management en work flow management ondenkbaar zijn als er geen duidelijke binding bestaat met een adequaat functionerend bedrijfsarchief, wordt ook duidelijk dat binnen modern geleide bedrijven archieven al lang geen stoffig imago meer hebben. De indringen de rol die een goed beheerd bedrijfsar chief speelt bij het verwerven en behou den van een ISO 9000-certificaat onder streept op andere wijze dat bedrijfsar chieven midden in de actualiteit staan. Voor archieven bestaat er dan ook geen enkele reden om bang te zijn dat ze ooit zullen verdwijnen. Integendeel, in veel bedrijven is het archief al sinds geruime tijd als essentiële dienstverlening onder gebracht in het facilitair management. Mede als gevolg van het denken in facili taire termen hebben bedrijfsarchieven grote veranderingen ondergaan. Archief vorming gebeurt in toenemende mate gedecentraliseerd en is geïntegreerd in de andere activiteiten van de onderschei den werkplekken. Slechts de niet meer voor de dagelijkse taakuitvoering beno digde documenten worden nog fysiek op een centrale plek bijeengebracht. Op die centrale plek bestaat middels toepassing van geautomatiseerde postregistratie- en dossierbeheerssystemen in computernet werken inzicht in en, bij gebruik van ge digitaliseerde documenten, directe toe gang tot de nog decentraal beheerde do cumenten. Deze situatie vertoont grote gelijkenis met de door de bedrijfsbiblio theek via on line verbindingen met data banks bereikbare gegevensbestanden. Uiteraard kent een bedrijfsarchief ook andere, minder in het oog vallende as pecten en activiteiten. Op de eerste plaats is dat het zorgen voor een doelmatig be- waarbeleid dat zeker stelt dat de met het bewaren van de verzamelde documen ten gepaard gaande kosten tot een be drijfseconomisch verantwoord niveau be perkt blijven. Daarbij wordt niet alleen gekeken naar de wettelijke bewaarver- plichtingen en de actuele informatiebe hoefte, maar wordt zoveel mogelijk ook rekening gehouden met toekomstige in formatiebehoeften Vanuit facilitair standpunt bezien is een combinatie van bedrijfsbibliotheek en be drijfsarchief tot bedrijfsinformatiecen trum zeer wenselijk. Daarvoor zijn meerdere motieven aan te geven: archief en bibliotheek vergen kennis en kunde die grotendeels hetzelfde zijn: kennis van de functionele informatiebe hoefte, kennis en kunde op het gebied van ordenings- en ontsluitingsmethodieken. I Dat er daarnaast duidelijke verschillen zijn is ook duidelijk: de bibliothecaris moet beschikken over externe bromienkennis terwijl de archiva ris juist de interne bronnen moet kennen; de bibliothecaris moet zijn acquisitie activiteiten in financieel opzicht confor meren aan het aanschafbeleid; de archiva ris moet zich conformeren aan het be- waarbeleid; de archivaris moet een fysieke ordening realiseren die er toe bijdraagt dat het se lecteren van te vernietigen documenten met een minimum aan kosten kan wor den uitgevoerd; voor de bibliothecaris bestaat die noodzaak in het geheel niet; beiden bedienen dezelfde markt: mede werkers die in hun taakuitoefening moe ten worden ondersteund met documen taire informatie. van medewerkers die voor hun taakuit voering behoefte hebben aan informa tie kan en mag niet verwacht worden dat zij beschikken over bronnenkennis; het is hen om het even door wie zij van de benodigde informatie voorzien wor den; zij zijn er dus bij gebaat al hun vra gen om informatie op één plaats te kunnen stellen. combinatie van bedrijfseigen en externe kennis in één informatiecentrum zal er toe leiden dat steeds volledige informa tieverstrekking plaats vindt. combinatie van archief en bibliotheek in één bedrijfsonderdeel zal het inzicht in de totale met informatievoorziening gemoeide kosten voor het facilitair ma nagement sterk vereenvoudigen. Samenwerking tussen bibliotheek en automatisering is niet meer of minder gewenst dan samenwerking tussen ar chief en automatisering. Samenwerking tussen automatisering en een informatie centrum waarin zowel archief als biblio theek zijn ondergebracht zal, gelet op de grote overeenkomsten tussen doel en werkwijze van archief en bibliotheek, vrij zeker leiden tot besparingen door ontwik keling en gebruik van gemeenschappelij ke programmatuur. Resumerend stel ik dat een organisatie gebaat is bij de samenvoeging van archief en bibliotheek tot één informatiecentrum dat optimaal wordt ondersteund door au tomatisering. Dat zou gestalte kunnen krijgen in een informatie-centrum met één front office dat zich richt op beant woording van alle vragen om informatie en waar informatiebemiddelaars hun werkplek vinden een drieledig back office, omvattend: het bedrijfsarchief als verzamelplaats voor bedrijfseigen documenten waar de traditioneel ingestelde archiefbeheer der zijn werkplek heeft de bedrijfsbibliotheek als verzamelplaats voor externe documenten waar de tradi tioneel ingestelde bibliothecaris zijn werk verricht een gezamenlijk ontsluitingsapparaat dat de informatie, ongeacht bron of ver blijfjplaats, bereikbaar maakt en waar spe cialisten uit beide disciplines werken. Door de samenwerking van deze geledin gen binnen dat ene informatie-centrum kan bereikt worden dat zonder wezenlij ke kostenverhoging het tegemoet komen aan de functionele informatiebehoefte wordt verbeterd. Gelet op de kennelijke verschillen van op vatting tussen bibliothecarissen en be drijfsarchivarissen over hun toekomstige positie binnen de organisatie, dient den ken over en komen tot de meest doelmati ge organisatie van de documentaire in formatievoorziening voor facility mana gers een grote uitdaging te vormen. Bovenstaand artikel werd geschre ven als reactie op een artikel in FMM. Daardoor is het in bepaalde opzich ten oppervlakkig want het richtte zich niet tot (bedrijfs)archivarissen of DIV'ers maar tot facility mana gers. Evenmin is het een volledige weergave van mijn opvattingen op dit gebied. Opmerkenswaard is dat de visie zoals ik die in bovenstaand artikel heb verwoord inmiddels volledig lijkt te sporen met de recente ont wikkelingen van de opleidingen. In ECABO-verband, waar wij als NVBA samen met de SOD de 'archiefpoot' vertegenwoordigen, is denken in ter men van aparte opleidingen voor bibliotheek en archief net zo onge wenst als schuttingtaai. Frappant is dat de daar ook aanwezige vertegen woordiging van de bibliotheek- en documentatiesector zich geheel con formeert aan het idee van één all round opleiding voor documentaire informatieverzorging! Ben Schmitz

Archievenblad | 1999 | | pagina 24