KVAN NIEUWS 22 APRIL 1999: STUDIEMIDDAG 'ARCHIEF EN ONDERWIJS' BESTEL NU DE ALMANAK EDITIE 1999! Oproep Centre for European Business History (CEBH) Oproep: scriptie-opdrachten voor Archiefwetenschap TIJDELIJKE SLUITING KVAN Nieuws Archievenblad Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Op 22 april 1999 houdt de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland een studiemiddag in het Gemeentearchief van Rotterdam. De studiemiddag is gewijd aan het thema 'Archief en onderwijs'. Dit interes sante thema, is actueel te noemen sinds het verschijnen van nota's als Cultuur en School en de Cultuurnota 1997 Het thema zal vanuit verschillende invalshoeken door deskundige sprekers worden toegelicht. Programma 42 Archievenblad Februari 1999 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Archievenblad Algemene Leden vergadering KVAN STUDIEMIDDAG SPArc 18 maart 1999 EXCURSIE: Londen, Winsor Castle en Bath Gemeentearchief te Leiden Februari 1999 Archievenblad 43 Hp KVAN Nieuws brengt het ver- enigingsnieuws van de Konin klijke Vereniging van Archivaris sen in Nederland onder de aan dacht van leden en vakgenoten. Kopij inleveren voor de vijfde van de maand voor plaatsing in het Archievenblad dat de daar opvolgende maand verschijnt. KVAN nieuws wordt samenge steld door Marieke de Haan. Bureau KVAN Voor informatie over de KVAN. bestelling van publikaties, aan melding voor activiteiten en wijzigingen in de leden-admi nistratie kunt u contact opne men met het bureau. Berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Marieke de Haan Simone Gemmink Postbus 11645 2 502 AP Den Haag tel. (070) 347 86 56 fax (070) 382 57 90 e-mail: bureau@kvan.nl Postbank bureaurekening: 84767 13-30 uur -13-35 uur: Opening en inleiding door dagvoorzitter Hans van der Linde, educatief medewerker bij de Stichting Brabantse Regionale Geschiedbeoefening in Den Bosch en tevens voorzitter van het Landelijk Overleg Omgevings geschiedenis (LOOG) 13-35 uur - 14.00 uur: Overheidsbeleid op het gebied van cultureel erfgoed en onderwijs Een beleidsmedewerker van het ministerie van OCW zal een toelichting geven op het overheids beleid ten aanzien van cultureel erfgoed en onderwijs. De overheid hecht waarde aan een intensievere relatie tussen beheerders van het cultureel erfgoed en het onderwijs, onder meer blijkens de genoemde beleidsnotities. Welke rol moeten en kunnen archieven daarin spelen vol gens de overheid? De nadruk ligt op dit moment nog sterk op de kunstsector. Hoe kan de over heid bijdragen aan het versterken van de band tussen onderwijs en andere erfgoedsectoren, zoals musea, monumenten en vooral archieven? 14.00 uur -14.45 uur: Presentatie van de web site 'Archief in de Klas' De landelijke werkgroep Educatie van de Rijks archiefdienst heeft met de website 'Archief in de klas' een grote stap gezet richting samenwerking met het onderwijs. De website is te bezoeken op: www.archief.nl/. Cees Jan van Golen (ARA), Theo Kuipers (Ryks- archyf Fryslan) en Cathy Jager (Rijksarchief Over ijssel) hebben samen met een afvaardiging van de Vereniging van docenten in Geschiedenis en Staatsinrichting in Nederland (VGN) archiefbron nen geselecteerd die aansluiten op het centrale eindexamen in het voortgezet onderwijs. De VGN heeft gezorgd voor het onderwijskundige gedeelte; praktijkdocenten hebben de vragen en opdrachten bij de bronnengids gemaakt. De leden van de werkgroep Educatie zullen ingaan op de aanleiding, achtergronden van en ervaringen met het project en geven een Internetdemonstratie. Loek Janssen, secretaris van de VGN en geschiede nisdocent aan een scholengemeenschap, zal uit een zetten hoe de archiefbronnen zijn verwerkt in de vragen en opdrachten voor het onderwijs. 14.45 uur -15.30 uur: Pauze en 'Archief en onderwijs' markt Tijdens de pauze hebben de deelnemers aan de studiemiddag gelegenheid om kennis te maken met drie organisaties die een belangrijke rol spe len in de relatie tussen archief en onderwijs. Liet gaat om het Bureau Erfgoed Actueel, het Instituut voor Leerplanontwikkeling (SLO) en de VGN. Daarnaast is informatie beschikbaar over reeds door archiefdiensten ontwikkeld les- en leerma teriaal voor het onderwijs. 15.30 uur -16.00 uur: Het gebruik van archieven in het onderwijs De heer Idsard van Manen is vakdidacticus aan het Instituut Leraren Opleiding (ILO) van de Universiteit van Amsterdam. In zijn lezing zal de nadruk liggen op mogelijkheden van samenwer king tussen (middelbare) scholen en archieven. Waar moet je aan denken bij het samenstellen van een lespakket? Welke archiefbronnen zijn geschikt? Hoeveel materiaal kunnen de leerlin gen aan? De samenwerking van scholen en archieven wordt geïllustreerd aan de hand van een project in Noord-Holland. 116.00 uur -16.20 uur: Forumdiscussie. Discussie met de inleiders o.l.v. dagvoorzitter Hans van der Linde. De nieuwe editie van de Almanak van het Neder lands Archiefwezen is in de maak. De Almanak is een makkelijk naslagwerk voor een ieder die werkt in een archief of in zijn of haar werk be trokken is bij archiefbeheer. Simone Gemmink, bureaumedewerker van de KVAN, verwerkte in februari de mutatieformulieren met nieuwe gege vens voor de Almanak. In maart 1999 zal het bureau van de KVAN werken aan de samenstel ling en nieuwe vormgeving, zodat de nieuwe Almanak begin april 1999 kan verschijnen. De KVAN ziet in de Almanak een goed middel om de samenwerking binnen de archiefkoepel te fa- ciliteren en gestalte te geven. Daarom zal de Almanak worden uitgebreid met meer informatie over organisaties die participeren in de archief- koepel. Ook zal de Almanak worden uitgebreid met organisaties die buiten het openbaar archiefwezen opereren, bijvoorbeeld bedrijfsarchieven Alle orga nisaties die vermeld stonden in editie 1998 van de Almanak hebben een mutatieformulier toege stuurd gekregen. Als uw organisatie niet mag ont breken in de nieuwe editie en u heeft (nog) geen mutatieformulier ontvangen, dan kunt u contact opnemen met het bureau. Wij stellen elke bijdra ge die leidt tot een actuele, volledige Almanak zeer op prijs. Een abonnement op de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kost f 30.- per jaar. Een los exemplaar kost f42,50. Leden van de KVAN ontvangen de Almanak gratis. Bestellingen bij het bureau van de KVAN, Postbus 1 1 645, 2502 AP Den Haag, bureau@kvan.nl. De Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland roept leden en andere belangstellen den op mee te werken aan een European Guide on Banking and Business Archive op Internet. Het blijkt dat gegevens en archieven van (internatio nale bedrijven en banken moeilijk te vinden zijn. Om dit te vergemakkelijken wil het Centre for European Business History een gids uitgeven. De bedrijven en banken die in de Internetgids opgenomen worden, dienen te voldoen aan de volgende vier criteria: het gaat om een nationaal bedrijf; met een professioneel geleid archief; het archief is toegankelijk voor onderzoek; de beheerde documenten zijn ouder dan 30 jaar. U kunt uw bedrijf aanmelden via de vragenlijst op Internet: www.bankihghistory.de/eagform.htm. Meer informatie kunt u vinden op: www.bankinghistory.de/cebh.htm. Vierdejaars studenten Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam moeten een doctoraal scriptie schrijven. De scriptie kan geheel of ten dele de neerslag zijn van een onderzoeksopdracht, uitge voerd in een archiefinstelling. Dergelijk onderzoek zal bij voorkeur de archieftheorie en methodologie betreffen, maar geenszins uitgesloten is een onder zoek van een aspect van archiefmanagement. Ge dacht kan worden aan het ontwerpen, beproeven en evalueren van nieuwe vormen van vastleggen, opslag, beschrijving, selectie, overdracht, conserve ren en beschikbaarstellen. Maar ook de organisatie van archiefzorg en -beheer, zoals samenwerkingsvor men in en buiten het openbaar archiefwezen, leent zich voor onderzoek dat uitmondt in een archiefwe- tenschappelijke doctoraalscriptie. Voor een archief instelling kan dit een aantrekkelijke manier zijn om - tegen bescheiden kosten - het functioneren te ver beteren. Indien uw instelling belang stelt in de mogelijkheid om een student als onderzoeker voor één trimester binnen te halen en te begeleiden, kunt u contact opnemen met prof, dr. EC.J. Ketelaar, Leerstoelgroep Boek-, Archief- en Informatie wetenschap, Universiteit van Amsterdam, Singel 425, 1012 WP Amsterdam, fax (020) 525 20 97 e-mail ketelaar@hum.uva.nl. Hp De algemene ledenvergadering van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland vindt plaats op donderdagmor gen 22 april 1 999, voorafgaand aan de studiemid dag. Agenda en stukken wor den nader bekend gemaakt aan de leden van de KVAN. Vooraankondiging: de Commissie Buitenland van de KVAN organiseert eind september 1 999 een excursie naar Engeland. Nader bericht volgt. De studiezaal van het Gemeen tearchief Leiden is gesloten van 29 maart tot en met 5 april 1 999. Wegens het afscheid van gemeentearchivaris mr. T.N. Schelhaas is het archief tevens gesloten op woensdag middag 26 mei en vrijdag 28 mei 1 999 de gehele dag.

Archievenblad | 1999 | | pagina 21