Papier- Boekrestauratoren rchievenblad F R NT JN (gdff werkweek ttoaftftEEPER www.sterken.nl Heeft u onze internet site al eens bezocht? I STERKEN I m ATELIER m Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met Sales Services Postbus 2317 1620 EH Hoorn Tel. 0229 -211 211 Fax 0229 - 270 404 ewtcea, 58 Archievenblad Februari 1999 Het dagboek van: Archievenblad Sinds Agathe Fris ruim een jaar geleden haar 'dagboekje' schreef, speelt de redac tie met het idee om van dat thema een (tij delijke) vaste rubriek te maken. NRC-han- delsblad heeft immers bewezen hoe inte ressant dat kan zijn. Maart 1999 Archievenblad 3 ARCHIEVEN MASSA CONSERVERING NIEUW IN EUROPA - NIEUW IN NEDERLAND - NIEUW IN HEERHUGOWAARD Uw waardevolle bezittingen behoeden voor verder verval Archimascon B.V voor massa-ontzuring van boeken, archiefmateriaal, kranten, posters, kaarten, prenten, tekeningen etc. Door middel van de beproefde PRESERVATION TECHNOLOGIES, L.P. methode Vraag vrijblijvend offerte aan Archimascon B.V. Verkoop en administratie: Industrieweg 130 - Postbus 11001 - 3004 EA Rotterdam tel: 010-4460630 fax: 010 4153850 Productie: Middenweg 576a - 1704 BR Heerhugowaard tel: 072-5725064 fax: 072-5741741 Tevens uw adres voor Vriesdrogen van nat geworden papier (zeer grote invriescapaciteit en opslag onder 0° C beschikbaar) Bookkeeper ontzuringsspray in spuitbussen Bookkeeper ontzuringsspraysystemen GO RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7-9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 31 47 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterkemnl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 tot advextótivup- <z*td fiu&ticcUp 3530 Door Charles jeurgens Werkweek 6 begint voor mij op dinsdag. Ik geloof dat ik op het goede moment een dag vrij gepland heb, want maandag 8 februari gaat de geschiedenis in als de dag van de langste files. Sneeuwval zorgt voor bijna duizend kilometer stilstaand blik, waaraan ik anders vast en zeker zou heb ben bijgedragen. Dinsdagochtend dus. De wekker gaat zoals gebruikelijk om 6.15 uur. Een half uur later zit ik in de auto. Normaal doe ik er naar Schiedam op dit tijdstip ongeveer drie kwartier over, maar vandaag zit het tegen. Vlak voor Rotterdam begint het weer te sneeuwen en het verkeer loopt helemaal vast. Pas tegen 8.30 arriveer ik op het werk, waar we de eerste groep uit het basisonderwijs ontvangen die vanwe ge het project omgevingsgeschiedenis een bezoek brengt aan het gemeentear chief. Dankzij een subsidie van de provin cie Zuid-Holland konden we een lesbrief maken en de nodige apparatuur aanschaf fen waarmee groepen zoekinstrumenten kunnen gebruiken en de resultaten ervan voor meerdere personen tegelijk zicht baar zijn. In dit project staat liet leren van vaardigheden centraal; inhoudelijk is liet gericht op het gebied rondom het vroege re Huis te Riviere waarvan de restanten nog zichtbaar zijn. De ochtend begint met een klein toneelstukje bij de besneeuwde ruïne. Het lijkt een goed begin: de kinde ren op een aansprekende wijze met het verleden confronteren. Vervolgens naar het archief waar de groep in drieen wordt gedeeld om elk een onderdeel af te werken. Sinds ik behalve gemeentearchivaris ook interimdirecteur van de Openbare Biblio theek ben, verdeel ik mijn dagen tussen beide instellingen. Gelukkig is de hoofd vestiging daarvan in hetzelfde gebouw. De dinsdagmiddag is voor de bibliotheek en is gevuld met gesprekken. Eerst met de beleidsmedewerkster over de automatise ringsproblemen. Op dit vlak tekent zich een veelbelovende samenwerking af met het gemeentearchief, waar de automati sering grote sprongen vooruit heeft ge maakt. Constant Kroeze heeft zich tot een echte IT-specialist ontwikkeld en van zijn kennis profiteert nu ook de bibliotheek. Daarna samen met het afdelingshoofd filialen een gesprek met de wijkcoördi nator van Nieuwland. Dit filiaal heeft te kampen met toenemend geweld, zoals uit schelden van medewerkers. Er zijn zelfs al eens klappen gevallen. Kortom een niet te tolereren situatie. We pakken dit pro bleem - na overleg met de wethouder - via meerdere sporen tegelijkertijd aan. Aller eerst huren we vanaf volgende week een beveiligingsdienst in. Overleg met de wijkcoördinator, welzijnswerk, politie en scholen moet voor een wat langere ter mijn oplossing gaan zorgen. Op dit punt is de problematiek toch heel anders dan in het gemeentearchief, waar een bezoe ker in het ergste geval wat moppert. Om vier uur een gesprek met de sectordirec teur en de twee afdelingshoofden van de bibliotheek. We bekijken hoe de opvol ging in de bibliotheek na 1 mei, als ik in Dordrecht werk, geregeld kan worden. Het is nog net niet donker als ik om zes uur in de auto stap op weg naar huis. Van files heb ik gelukkig geen last. Woensdag begin ik in het gemeentear chief met brieven te beantwoorden. Daar na leg ik de laatste hand aan de produkt- begroting. De sector Cultuur Educatie en Sport heeft als eerste sector binnen de gemeente de stap naar de produktbegro- ting gemaakt. Begin dit jaar moest de begroting oude stijl inhoudelijk vertaald worden naar de nieuwe produktbegroting. Een omvangrijke, maar in veel opzich ten leerzame klus. Daarmee is een traject van ruim anderhalf jaar voorbereiding in zekere zin afgesloten. Dat lijkt misschien lang, maar dit concrete instrument is na tuurlijk meer dan alleen een begroting: we moesten produkten beschrijven en een nieuwe manier van werken aanleren. Donderdag is een echte vergaderdag. Van 8.30 tot 10.30 het twee-wekelijkse mana gementteam overleg van de sector met daarin de directeuren van de Dienst Edu catie, de Dienst Sport en Recreatie, Mu seum, Openbare Bibliotheek en Gemeente archief. Dan managementteam overleg in de bibliotheek. Belangrijkste onderwerp is de vraag binnen welke structuur we educatieve projecten binnen de biblio theek in samenwerking met de Dienst Educatie moeten vormgeven. In het ar chief trakteert Elvia. Zij is geslaagd voor de cursus archiefassistent. Dolgelukkig en trots. Om 14.00 uur vergadering Externe Dienstverlening, gevolgd door een overleg met personeelszaken. Om 16.30 nogmaals overleg in de bibliotheek rondom mijn op volging. De agenda voor vrijdag is tamelijk leeg. Behalve een gepland overleg met de sec tordirecteur en een groepje vrijwilligers kan ik me met lopende zaken bezighou den. Tussen de middag samen met Nita Friedel naar het atelier van Esther Zitman. Zij heeft in opdracht van het gemeente archief een groot schilderij gemaakt ten behoeve van de studiezaal en het is nu ge reed. Als inspiratiebron gebruikte zij het Caertboeck van Potter. We worden getrof fen door het kleurgebruik en zijn erg be nieuwd hoe het staat na de installatie vol gende week. Vanmiddag kan ik wat vroeger weg. Het is nog licht en de besneeuwde velden schitteren in de zon. Het belooft een mooi weekend te worden.

Archievenblad | 1999 | | pagina 1