mmm Historisch Tahfeau 'nUstorisch reisboek mm de Lage ÊMiden Archievenblad Petite histoire Petite histoire gaat over steden en dor pen waar bekende personen hebben ge woond of een poosje vertoefd. In veertig korte verhalen wordt het verleden belicht van onder meer Aletta Jacobs in Gronin gen, Frans Lizt in Zaltbommel, keizerin Sisi in het Amstelhotel te Amsterdam, Johannes Vermeer in Delft, Jan Pieters zoon Coen in Hoorn, Belle van Zuylen in slot Zuylen, Kenau Hasselaer in Haarlem en Margaretha Zelle in Leeuwarden. Het boek is vlot geschreven en rijk geïllus treerd. Achterin is een personenregister en een literatuurlijst opgenomen. Historisch tableau Wie herinnert zich niet de oude school platen die vroeger in de klas hingen en waar historische gebeurtenissen op ston den? Het geschiedenisonderwijs is veran derd en de platen zijn uit de klas verdwe nen. In Historisch Tableau is een aantal van-die oude platen van J.H. Isings afge- drukt, tezamen met meer dan twintig nieuwe schoolplaten van hedendaagse kunstenaars. Onderwerpen als de komst van gastarbeiders, de roerige jaren zestig, Anne Frank, Srebrenica staan nu broeder lijk naast onderwerpen als een middel eeuws klooster, Leidens ontzet, de moord op Willem van Oranje en Rembrandt in zijn atelier. Aan de hand van al die platen beschreven 28 bekende Nederlanders een moment uit de geschiedenis. Hieraan leverden onder meer Jan Bank, Cees Fasseur, Jan Terlouw, Herman Pleij,A.Th. van Deursen, Maarten van Rossem, J.C. H. Blom en H.J.L. Vonhoff een bijdrage.Het boek is niet bedoeld als geschiedenisme thode maar is wel relevant voor de actu ele discussie over de staat van de histori sche kennis en de rol van het geschiede nisonderwijs. 38 Archievenblad Maart 1999 Droege Fuotten Het fraai uitgegeven Droege Fuotten bestaat uit twee delen. In het eerste deel wordt de waterstaatsgeschiedenis van Friesland en de geschiedenis van de bestuursinstellingen op het gebied van de Friese waterstaatszorg uitvoerig beschreven. Het tweede deel behandelt de bronnen (overzichten van archiefma teriaal en literatuur) op het gebied van de waterstaat. Twee onderzoeksvoor- beelden zijn toegevoegd om het gebruik van de archieven te verduidelijken. Het eerste voorbeeld gaat over de verbete ring van de rivier de Linde en het twee de onderzoeksvoorbeeld behandelt de verbindingswegen tussen Leeuwarden en Overijssel. Een bibliografie van publi- katies over de Friese waterstaat en een adressenlijst van archiefdiensten en instellingen zijn opgenomen. Literatuur Archievenblad Lodewijk Napoleon, koning van Holland. In de Nederlandse geschiedenis is Louis Bonaparte vaak afgeschilderd als een tragikomische sukkel. Franse historici beschrijven hem als een ziekelijke druil oor, een stiekeme rokkenjager die aan syfilis leed en een verrader, aangezien hij de Hollandse belangen boven die van de Franse stelde. Hij veranderde zelfs zijn naam van Louis in Lodewijk en voegde er Napoleon aan toe. Tijdens zijn koning schap kwam hij de contractuele verplich tingen met Frankrijk grotendeels na, maar enkele maatregelen weigerde hij uit te voeren, zoals de invoering van de con scriptie. Na fikse ruzies met oudere broer Napoleon, trad hij in juli 1810 als koning van Holland af en vertrok naar het bui tenland. Als bron voor deze biografie diende de circa 400 brieven van Lodewijk Napoleon aan allerlei perso nen. Het verhaal is geplaatst binnen het kader van de politieke gebeurtenissen in Europa. Fragmenten uit de brieven zijn letterlijk vertaald en vaak in hun geheel overgenomen. Een literatuurlijst en een tijdschema met historische gebeurtenis sen in de periode 1789-1815 en een chronologisch overzicht van de belang rijkste gebeurtenissen uit het leven van Lodewijk Napoleon zijn achterin toege voegd. Gesticht in de duinen Het Rijksarchief in Noord-Holland te Haarlem beheert de archieven van het Provinciaal Bestuur en die van een aantal psychiatrische provinciale ziekenhuizen in de provincie. In 1849 richtte de pro vincie zelf haar eerste geneeskundig gesticht voor krankzinnigen op. Later beheerde zij nog twee psychiatrische ziekenhuizen en beschikte daarmee als enige provincie in Nederland over deze gewestelijke instellingen. In Gesticht in de duinen staat de geschiedenis van de drie provinciale psychiatrische zieken huizen van Noord-Holland centraal. Deze ziekenhuizen speelden een voortrekkers rol in de ontwikkeling van de behande ling van psychiatrische patiënten. De auteurs beschrijven in chronologische volgorde de verschillende therapeuti sche ontwikkelingen en geven zo een goed overzicht van de geschiedenis van de psychiatrie. Het is boek is gebaseerd op gedrukte jaarverslagen, inspectiever slagen, notulen van het Provinciaal Be stuur van Noord-Holland, brieven van Gedeputeerde Staten en de dossiers in het provinciaal bestuursarchief. Voor kleurrijke details zijn gegevens geput uit interviews met medewerkers van de zie kenhuizen. Een must voor wie geïnteres seerd is in de geschiedenis van de psy chiatrie. Maart 1999 Archievenblad 39 Thera Coppens. Historisch reisboek van de Lage Landen De Prom, Baarn, 1 99 7. ISBN 90-6801-55 1-6. 1 76 blz.fl. 29.90 Geschiedenis opnieuw verbeeld in schoolplaten en essays red. Frits van Oostrom Geschiedenis opnieuw verbeeld in schoolplaten en essays University Press. Amsterdam, 1 9 9 8. ISBN 90-5 3 56-299-0. 1 76 b I z (ongebonden) fl. 3 9,5 0, (gebonden) fl. 69,50 Onderzoeksgids voor de Friese waterstaatsgeschie denis. red. M. Gravendeel Rijksarchief in Friesland 1998 ISBN 90- 804344- 2-6; 176 b I z gebonden; fl. 20,-. Een miskende Bonaparte. Christina de Munck De geschiedenis van de provin ciale psychiatrische ziekenhui zen van Noord-Holland van 1849-1994. red. J. Vijselaar

Archievenblad | 1999 | | pagina 19