BIOORAHS^ LEXICON HEDËNIS NEDERLANDSE PROTESTANTISME Literatuur Archievenblad 'Veel tact en de NOODIGE geschiktheid' 36 Archievenblad Maart 1999 Archievenblad Maart 1999 Archievenblad 37 ten zich vooral op de theologische, kerke lijke en godsdienstige aspecten van de personen, niet op het persoonlijke leven. Elk artikel begint met een opsomming van de belangrijkste biografische data, vol ledige naam, geboorteplaats, geboorteda tum, overlijdensplaats en - datum, namen van ouders, beroep van de vader, universi taire studie, promotie. Bij de predikanten worden alle standplaatsen vermeld met jaartallen, daarna de gegevens over huwe lijk en naam van de echtgenote. De korte levensbeschrijvingen zijn informatief en afwisselend. Onder de meeste bekende personen uit deel vier zijn Hugo de 'Veel tact en de noodige geschiktheid'. Gouverneurs en commissarissen in de provin cie Utrecht 1814-1997. Uitgeverij Spectrum Utrecht, 1 99 7, ISBN 90-274-6444-8. 240 blz. gebonden. Ter gelegenheid van het afscheid van jhr. P.A.C. Beelaerts van Blokland als Commissaris van de Koningin verscheen een bundel opstellen met portretten en silhouetten van gouverneurs en commis sarissen in Utrecht. Vooraf wordt een overzicht gegeven van de taken, de invul- Staten en van het college van Gedepu teerde Staten van Utrecht over de periode 1814-1997. Ook een uitvoerige literatuur lijst ontbreekt niet. Veel commissarissen stamden uit adellijke regentenfamilies, die familiearchieven hebben nagelaten. Deze vormden de belangrijkste bron voor de gegevens over het persoonlijke leven van de bestuurders. Het Provinciaal Bestuurs archief van Utrecht en de archieven van Binnenlandse Zaken (kabinet), het Kabinet des Konings en de Staatssecre- tarie zijn bronnen voor gegevens over de bestuurlijke aspecten. Voor de biografie van twee commissarissen zijn gesprekken Groot, Abraham Kuyper, J.H. Gunning jr. en Johannes Coccejus. Aan het einde van elke biografie staan alle publikaties van de beschreven persoon opgenomen, de archieven die gebruikt zijn voor het onderzoek en een literatuuropgave. Kerkelijke archieven, persoonsarchieven (bijvoorbeeld die van G. Groen van Prins- terer en W.F. Roell op het Algemeen Rijks archief) familiearchieven, brievencollec ties bij universiteiten, bibliotheken en andere instellingen. Het is jammer dat het lexicon alleen tekst bevat en geen enkel portret of foto. Het lexicon is in de eerste plaats bedoeld als naslagwerk voor geïnte resseerden in de geschiedenis van het Nederlands protestantisme. ling en de wijziging van de functie van de Commissaris van de Koningin. De meest interessante periode uit de geschie denis van het commissariaat zijn de jaren 1848-1856, waarin minister Thorbecke aan de macht is. Hij ontslaat commissaris sen die volgens hem exponenten van de oude bestuurspraktijk zijn en benoemt anderen die in de geest van de nieuwe grondwet zullen opereren. Een van de slachtoffers hiervan is de Utrechts com missaris Van de Poll. Een andere interes sante episode is de periode van de oor logscommissarissen 1941-1945, de NSB- ers Müller en Engelbrecht. Aan het einde van de bundel is een lijst opgenomen van leden van de Provinciale gevoerd met familieleden. Het enige wat nog in deze goed verzorgde uitgave ont breekt, is een kort overzicht per commis saris met genealogische gegevens en informatie over loopbaan en familierela ties. P.). Meertens e.a. Biografisch woordenboek van hel socialis me en de arbeidersbeweging in Nederland. Deel 7. Stichting beheer IISG Amsterdam, 1 998. ISBN 90-686 1-140-2; 308 blz., fl. 44,-. Sinds 1986 verschijnt regelmatig een deel van het Woordenboek van het socialisme G.J.M. (Gerard) van het Reve (1892-1975) journalist, schrijver uit; Biografisch woor denboek v/h socialismeDeel 7 f>k A J Gouverneurs Commissarissen in DE Provincie Utrecht 1814-1997 Tijdschrift: Liefde in Holland Historisch Tijdschrift Holland 30r jaargang nummer 4/5, 1998 Verloren, Hilversum. ISBN 90-6550-040-5. Los themanummer fl. 20.- en de arbeidersbeweging in Nederland. Bekende en minder bekende katholieke, protestantse, anarchistische, communisti sche en socialistische voorlieden uit de arbeidersbeweging staan hierin beschre ven. In het zevende deel zijn 64 buitenge woon interessante levensbeschrijvingen opgenomen, waaronder die van de publi cist Anton Constandse (1899-1985), de politiek leider van de Communistische partij in Nederland Paul de Groot (1899- 1986), de historicus Annie Romein- Verschoor (1895-1978), de hoofdredac teur van het Vrije Volk Klaas Voskuil (1895-1975, vader van de auteur J.J. Voskuil) en de communistische journalist en schrijver Gerard van het Reve (1892- 1975). Elke levensbeschrijving begint met een korte schets met gegevens over ge boorte, ouders, huwelijk, echtgenote, be roep en overlijden. Aan het einde van elk portret is de vindplaats van het persoons archief, een literatuuropgave over de per soon en lijst van de publikaties daarvan opgenomen. De redactiecommissie van dit Woorden boek werd sinds 1953 geleid door P.J. Meertens (1899-1985). De verschijning van het eerste deel heeft hij niet meer nteemogen maken. Veel biografieën zijn gebaseerd op publikaties, interviews en archieven, die de beschreven personen hebben nagelaten. Naast het Internatio naal Instituut voor Sociale Geschiedenis beheren ook de Koninklijke Bibliotheek, de Universiteitsbibliotheken, het Neder lands Letterkundig Museum, het Katho liek Documentatie Centrum en het Sociaal Historisch centrum Limburg archieven van personen die actief waren in de arbei dersbeweging in Nederland. Na dit zevende deel verschijnt er nog een aflevering en een deel met aanvullingen en registers. Het Historisch tijdschrift Holland presen teert elk jaar een themanummer, waarvan het laatste de liefde in Holland behandelt. Hans de Waardt vond processtukken in diverse oud-rechterlijke archieven en het archief van het Hof van Holland over waarzegsters met magische middelen die het liefdesleven zouden beïnvloeden. René Veenman schreef een stuk over de liefdesgedichten van de Leidse humanist Daniel Heinsius voor een niet geïdentifi ceerd meisje Rossa, Luuc Kooijmans ana lyseerde de boeiende en openhartige dag boeken van Willem Frederik van Nassau (1613-1664), stadhouder van Friesland, waarin liefdesperikelen en de berekening van huwelijkskansen aan het Haagse hof een toonaangevende rol spelen. Particuliere brieven en de dagboeken worden bewaard in het Koninklijk Huisarchief in Den Haag. Rein van der Wiel schreef een artikel over de onbeant woorde liefde van de kunstschilder Eduard Karsen (1860-1941) voor de beeldhouwster Sara de Swart (1861- 1951). Breitner en Veth schilderden haar portret. Het artikel is grotendeels geba seerd op het dagboek van Karsen. Martin Bossenbroek en Jan Kompagnie leverden een bijdrage over zedelijkheid en prosti tutie in Rotterdam, Gouda en enkele dor pen op het Zuid-Hollandse platteland. Belangrijkste bronnen waren gemeente raadsverslagen, notulen van burgemeester en wethouders, archief Commissaris van Politie te Gouda, medische dossiers uit het archief van het Catharina Gasthuis te Gouda en enquêtes in de periode 1905- 1912 over de zedelijkheid in Nederland in 140 gemeenten door het Informatie- Bureau tot bescherming van Vrouwen en meisjes in het archief van de Nederlandse vereniging tegen de Prostitutie, die beho ren tot de collectie van de Mr. A. de Graafstichting (ARA).

Archievenblad | 1999 | | pagina 18