m 3 0 O 0 Nederlanders van het eerste uur Literatuur Archievenblad fSL> ±£*-ju~s In 1808 richtte Lodewijk Napoleon het Koninklijk Instituut van Wetenschappen, Letterkunde en Schoone kunsten op: een nationale instelling voor wetenschapsbe oefening. Ook na de terugkeer van koning Willem I bleef het Instituut bestaan. Het kreeg als taak de wetenschappen en de kunsten te bevorderen en de regering op deze terreinen te adviseren. Het diende ook een bijdrage te leveren aan het prak tische nut van de wetenschap. Naar Frans voorbeeld werd het instituut ingericht met vier klassen (afdelingen). Deze bun del begint met een artikel over de oprich ting. Vervolgens komen de vier afdelingen aan bod: Natuurwetenschappen, Holland se letterkunde en geschiedenis, Klassieke taal- en letterkunde en geschiedenis van andere volken en de vierde klasse, de Schone kunsten. De bundel geeft een goed beeld van het denken over wetenschap en kunst in de eerste helft van de negentiende eeuw. Het archief van het Koninklijk Instituut berust in het Rijksarchief in Noord-Holland te Haarlem. De bijdragen zijn grotendeels gebaseerd op de rapporten, notulen en brieven die in het archief van het Instituut bewaard zijn gebleven. Ter gelegenheid van het 190-jarig bestaan van de KNAW en haar voorganger het Koninklijk Instituut verscheen in kroniek- vorm een interessant en goed geïllus treerd jubileumboek. In vier tijdperken met een zekere thematische samenhang wordt per jaar een onderwerp, gebeurte nis, persoon uit de geschiedenis van het Akademie behandeld. Enkele keren komen ook archieven aan bod. Zo is een klein stukje opgenomen over de IJzeren kapel in de Sint Nicolaaskerk te Amsterdam, waar de oudste archiefstuk ken van de stad werden bewaard. De PTT vroeg in 1909 een advies aan de Akademie over de ontsmetting van archie ven. Waren brieven en post niet een belangrijke factor in het verspreiden van besmettelijke ziekten en moesten zij niet in quarantaine worden gehouden? Ontsmetting van poststukken vond de Akademie niet nodig en bij archieven kon men volstaan met elementaire zindelijk heid. Toch moesten zieken er maar van af blijven, want je kon nooit weten. Over boeken uit de leesbibliotheek, dacht men anders: leners konden er tuberculose van oplopen. In 1851 is het Instituut opgehe ven en werd de Akademie gesticht. Tegenwoordig bestaat deze uit twee afde lingen: letterkunde en natuurkunde. Aan het einde van het boek is een personen- en een zakenregister opgenomen. Het archief van de Koninklijke Akademie berust in het Rijksarchief in Noord- Holland. Regelmatig verschijnen er biografische woordenboeken. Korte biografieën geven niet alleen een dwarsdoorsnede in de tijd, maar zijn voor velen een aardige wijze om kennis te maken met geschiedenis. Ook als naslagwerk zijn deze woordenboeken handig. De laatste jaren worden ook op regionaal niveau, veelal op initiatief van archiefdiensten, biografische woorden boeken uitgegeven. In de provincies Noord-Brabant, Drenthe, Overijssel en Gelderland zijn deze gepubliceerd. Een korte bespreking van een aantal woorden boeken en naslagwerken met biografi sche schetsen volgt hieronder. Op initiatief van het Rijksarchief Gelderland verscheen het eerste deel van het Biografisch woordenboek Gelder land. In 41 korte biografieën van bekende en onbekende Gelderlanders laten de auteurs de lezer kennis maken met het Gelderse verleden. De redactie heeft gestreefd naar een spreiding in ruimte (heel Gelderland) en tijd (van Middeleeu wen tot in de twintigste eeuw), waarbij personen uit allerlei beroepsgroepen aan bod komen. Een predikant, kunstenares, archivaris, notaris, onderwijzer, musicus en een Commissaris des Konings zijn beschreven. Alle levensbeschrijvingen zijn alfabetisch gerangschikt en beginnen met een korte genealogie. Daarna volgen de Gelderse aspecten van de beschreven persoon. Voor de leesbaarheid zou het prettiger zijn als de korte levensschetsen chronologisch in plaats van alfabetisch gepresenteerd worden. Ter afsluiting is een lijst van de belangrijkste literatuur en bronnen opgenomen. Er zijn diverse parti culiere (familie- en bedrijfsarchieven) en overheidsarchieven in gemeentearchie ven en het Rijksarchief in Gelderland (bestuursarchieven, oud-rechterlijke archieven) gebruikt. 34 Archievenblad Maart 1999 Literatuur Archievenblad Wim Wennekes beschrijft zeer onderhou dend in de Aartsvaders het leven van zes tien Nederlandse ondernemers over de periode 1813-1990. Het zijn allen grond leggers van grote industrieën, handelshui zen en banken. Zo portretteerde hij onder andere Petrus Regout (1801-1878), oprichter van de Maastrichtse Koninklijke Sfinx, de strokarton-fabrikant Willem Scholten (1819-1892), de bankier Marten gen (1882-1962) en Henri Deterding (1866-1939) ter beschikking. De enige grote zakenman die dagboeken naliet was de Amsterdamse reder Ernst Heldring. De biografieën van al deze ondernemers geven een aardig beeld van bijna twee eeuwen sociaal-economische geschiede nis van Nederland. en en tot slot de periode van het Konin krijk 1813-1830 met korte biografieën over Gijsbert Karei van Hogendorp. Van een groot aantal van deze personen zijn archiefstukken en memoires bewaard gebleven, onder andere in het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. Minder bekend zijn wellicht de reisverslagen en dagboe ken van de Amsterdamse graanhandelaar en secretaris-directeur van de Nederland- sche Handel - Maatschappij Willem de Clerq (1795-1844), die zich bevinden in het Stichting Reveil-Archief in de Universiteitsbibliotheek van Amsterdam. Hij schreef zijn ervaringen maar liefst op 36.000 bladzijden; tot nu toe is een deel Hel ontstaan van het moderne Nederland 1780-1830 Mees (1828-1917), de sociale Jacques van Marken (1845-1906) de oprichter van de latere Gist- Brocades te Delft, textiel- en machinefabrikant Charles Stork (1822- 1895), de grondleggers van Unilever Jurgens en Van den Bergh, Gerard en Anton Philips, vliegtuigfabrikant Anthony Fokker (1890-1939) en KLM-oprichter Albert Plesman (1889-1953)-Voor de por trettengalerij maakte de auteur gebruik van de collecties van de Economisch - his torische bibliotheek, het IISG, de gemeen tearchieven van Rotterdam en Amsterdam en de bedrijfsarchieven van Unilever, de Koninklijke Sfinx, Mees en Hope, Gist- Brocades Stork, KLM, Fokker en Akzo. De Koninklijke Shell hield zijn archief geslo ten, maar stelde wel documenten van de ondernemers Frits Fentener van Vlissin- Dit boek portretteert tweeëntwintig Ne derlanders die de omvorming van de oude Republiek tot het moderne Nederland in de periode 1780-1830 heb ben meegemaakt. Het gaat om revolutio nairen, Oranjeklanten, hervormers, litera toren, regenten en koningen. De biografi sche schetsen zijn ingedeeld in de perio de van de patriottentijd 1780-1787 met de Rotterdamse Oranjegezinde Kaat Mossel, de tijd van de Restauratie 1787- 1795 met Laurens Pieter van de Spiegel, de periode van de Bataafse Republiek 1795-1806 met biografieën over Herman Daendels, Rutger Jan Schimmelpenninck, de tijd van het Koninkrijk Holland 1806- 1810 met portretten van Lodewijk Napoleon en Willem Bilderdijk, de tijd van de Inlijving 1810-1813 met C.F. van Maan- van deze dagboeken en reisverslagen uit gegeven. Deel vier van dit biografisch lexicon bevat 364 lemmata met artikelen over bekende en minder bekende figuren uit zestiende tot en met de twintigste eeuw die voor de geschiedenis van het Nederlands protestantisme van belang zijn geweest. Het bevat alleen personen die voor 1970 zijn overleden, maar in een volgend deel zal deze grens verlegd wor den. De beknopte, zakelijke schetsen rich- Maart 1999 Archievenblad 35 Het Koninklijk Instituut (1808-1851) en de bevorde ring van wetenschap en kunst, red. W.P. Gerritsen. K N AW Amsterdam 1 99 7. ISBN 90-6984-1 7 1-1 156 blz. P.W. Klein, Een beeld van een academie. Mensen en monu menten uit de geschiedenis van het Koninklijk Instituut en de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, 18 0 8-1998. K N AW Amsterdam. 1 998. ISBN 90-6984-209-2; 2 3 3 blz. i6r m -Jy Ar onder reductie van W P. .Gsrriisenmei bijdragen van W.W. Mijnhard! R.P.W. Visser. W. van den Berg, R J. BronP. Koolie en E. Bergvelt Annabelle Meddens-van Borselen Biografische woordenboeken Annabelle Meddens-van Borselen Biografisch woordenboek Gelderland, deel 1. Bekende en onbekende mannen en vrou wen uit de Gelderse geschiede nis. red. P.W. van Wissing e.a. Verloren Hilversum, 1 9 9 8. ISBN 90- 6 5 50- 5 87- 3; 107 blz., fl. 29,-. Wim Wennekes, De aartsva ders. Grondleggers van het Nederlandse bedrijfsleven. Atlas Amsterdam, 1 99 7. ISBN 90- 254-2162-8: 592 blz., fl. 39,90. Nederlanders van hel eerste uur. Het ontstaan van het moderne Nederland 1 780- 1830. (red. H.M. Belien). Bert Bakker Amsterdam. ISBN 90- 35 1-1 777-8. 260 blz. BIOGRAFISCH 1DENBOEK ERLAND WOORDENBOEK GELDERLAND WIM WENNEKES 11.M. Bi-.ukv. i). dkk Mors A G.J. V\\ Sl.TTKN Aartsvader Albert Plesman 1889-1953 oprichter KLM Biografisch lexicon voor de geschiedenis van het Neder landse protestantisme. Deel 4. Uitgeverij Kok Kampen. 1 9 9 8. ISBN 90-242-9269-7. 494 blz., fl. 89.-.

Archievenblad | 1999 | | pagina 17