Bijzondere archivalia in Amsterdam Archievenblad Burengerucht Archievenblad De organisatie Het mag dan wel zo zijn dat iedere archiefdienst zich op internet presenteert en het aantal virtuele bezoekers van archieven exponentieel toeneemt, het merendeel van de archivarissen (en onderzoekers!) is toch diep in z'n hart liefst met papieren archieven bezig. In de Universiteitsbibliotheek aan het Singel te Amsterdam bevindt zich een voor archivarissen onvermoede schat van dat materiaal. Als voorzitter van de Bibliotheekcommissie van de Koninklijke Vereniging van het Boekenvak (KVB) te Amsterdam weet Chris Schriks er meer over te vertellen. Ruim anderhalve eeuw geleden werd de kiem gelegd voor wat nu een bijzondere collectie do cumenten van boekhandelaren, uitgeverijen en drukkerijen is. Initiatiefnemer was boekhandelaar Frederik Muller, die voorstelde "dat er voor de leden der Vereeniging ter bevordering van de be langen des Boekhandels en ten dienste der door hen tot den Boekhandel opgeleid wordende jon ge lieden, opgerigt worde Een Bibliotheek, bevat tende: le Alle werken over wetgeving des Boek handels. 2e Alle werken over Bibliografie. 3e Alle werken over letterkundegeschiedenis". De be trokken partijen stelden hun eigen bibliotheken daartoe ter beschikking. De 'Bibliotheek' zoals deze zich nu bevindt in de Boekhandelszaal van de Universiteitsbibliotheek Amsterdam (UB) dient ruim te worden opgevat. Naast boeken bevat zij ook documentaties, verza melingen en archieven die het Nederlandse en buitenlandse boek betreffen. Dit totaal aan erfgoed van de boekenbranche, dat in 1958 in bruikleen werd overgedragen aan de UB, moet één onverbrekelijke eenheid blijven en als één eenheid worden ontsloten. De UB Amsterdam behoort deze 'als een goed huisvader' te beheren zoals omschreven staat in de bruikleenovereenkomst.Voor de dienstverle ning rondom de collectie is assistent-conservator Nico Kool verantwoordelijk; hij is in dienst van de UB. Alle reguliere kosten van beheer, ontslui ting en de bewaring van 'de Bibliotheek van de KVB' komen voor rekening van de bruikiener, in casu de Universiteit van Amsterdam. Een commissie met een bijzondere opdracht Een zogenaamde Bibliotheekcommissie fungeert sinds 1958 als overlegorgaan tussen de KVB en de UB. Eind jaren zeventig heeft Chris Schriks samen met de secretaris van de Bibliotheekcom missie, mr. Marleen van Vollenhoven-Nagel (tevens secretaris van de brancheorganisatie) deze sla pende commissie 'wakker gekust'. De commissie is zodanig geformeerd, dat de diversiteit binnen de bedrijfstak zich erin weer spiegelt; thans zijn naast Schriks en Van Vollen hoven, uitgever mw. H. Gottmer, antiquaar Bubb Kuyper en boekverkoper J. Eenens lid. De voorzit ter van de Bibliotheekcommissie van de KVB mag zich, sinds de zeer gewaardeerde bibliothecaresse Marja Keijzer zich wegens haar gezondheid moest terugtrekken, bibliothecaris noemen. Overigens kan Schriks zich voorstellen, dat zijn opvolg(st)er de functie bibliothecaris vervult naast bijvoorbeeld een hoogleraarschap in het historische boekenvak. De KVB Bibliotheek beschikt over een afzonderlijke studiezaal binnen de UB, de zogenaamde Boekhandelszaal, die de Bibliotheek-commissie ook gebruikt als vergader en werkruimte. De komende jaren staat de ver huizing van de Universiteitsbibliotheek van het Singel naar een andere locatie in de binnenstad op de rol. Maar de commissie ziet het liefst de huidige situatie gecontinueerd, aldus Schriks. "Al veertig jaar heeft de KVB een zelfstandige positie met de Boekhandelszaal. Dit is het bruggehoofd naar de buitenwereld. Het boekenvak moet zijn eigen gezicht kunnen houden". De 'Bibliotheek' als categorale archiefinstelling Dat ook archieven deel uitmaken van de biblio theek is in de bruikleenovereenkomst uit 1972 - die loopt tot 2037 - contractueel vastgelegd. De Bibliotheekcommissie van de KVB ziet het als haar taak archieven van boekhandelaren en uitge verijen op te sporen, te acquireren en toe te voe gen aan de KVB-verzameling aan het Singel. Zo wordt alle erfgoed van de bedrijfstak op één plaats bewaard en ontsloten. Bij overdracht sluit de archiefvormer idealiter een schenkingsover eenkomst af met de KVB, die daarna officieel de eigenaar van de archieven is. De UB faciliteert: zij biedt geklimatologiseerde ruimten en voert mede door de Bibliotheekcommissie geëntameerde ont sluitingswerkzaamheden uit. Daarbij gaat het niet alleen om inhoudelijke ontsluiting, maar ook om fysiek ordenen en opbergen in zuurvrije materia len. En vooral niet te vergeten: het opschonen van archieven. Schriks - en met hem de Bibliotheekcommissie - is enorm content met de in november 1998 ver schenen publikatie Bewaartermijnen voor archie ven van uitgeverijen na 1950 van Jan van Tig- gelen, bedrijfsarchivaris van Wolters Kluwer (zie Archievenblad 103/1, februari 1999). "Het zijn de Tien Geboden voor de archieven. Met die richtlij nen kunnen KVB-leden systematisch en verant woord inventariseren. Zo kunnen wij blijven pro moten, dat de archieven van onze leden bewaard blijven." Hoe gaat selectie? "In het verleden zijn et- al veel archieven geïnventariseerd. Het belang rijkste bezit is het archief van het Amsterdamse boekverkopersgilde (17e-19e eeuw) op basis waarvan de illustere archivaris Mej. Isabella van Eeghen haar vijfdelige opus De Amsterdamse boekhandel 1680-1725 schreef. In totaal hebben we zo'n 70 corporate archives die meer dan een kilometer plankruimte beslaan, als men tenminste ook het archief van de Koninklijke Nederland- sche Uitgeversbond (KNUB) en ons eigen archief van de Vereeniging sinds 1815 meemeet. Daar zitten nog wel wat ongeïnventariseerde archieven bij, die de Bibliotheekcommissie van de KVB op projectbasis wil laten schonen.Tegen woordig zijn we overigens veel kritischer bij het aanvaarden van een archief: of het moet goed ont sloten zijn of er moet geld bij om dat alsnog te laten doen." Fysieke toegang door digitale toegangen Omvangrijke ontsluitingsprojecten kunnen met financiële en morele steun van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen worden uitgevoerd. Op dit moment loopt het zogenaam de Personaliaproject, waarin de collectie prospec tussen en personalia worden gecatalogiseerd en geconserveerd. Een catalogusdeel van de eerste fase - brieven tot 1900 - is al verschenen. In praktijk betekent dit dat de handgeschreven of getypte gegevens van stamkaarten in database ISIS worden ingevoerd (een database-programma met UB-synchrone formats, dat Museum Meer- manno-Westraneum eveneens gebruikte). Als tweede tour de force noemt Schriks het cata logiseren, digitaliseren en conserveren van de prenten en portretten van uitgevers en boekhan delaren die vaak ook drukkers waren. "Het invoe ren van al die gegevens uit catalogi, van stamkaar ten en het digitaliseren van beeldmateriaal is nu weliswaar monnikenwerk, maar de komende generaties zullen hiervan profijt trekken. Het is een mooie gedachte dat wij hen als nalatenschap de digitale middelen geven, die hen letterlijk toe gang geven tot het raadplegen en in handen hou den van de vele papieren archieven van uitgevers en boekhandelaars. Uiteindelijk zullen onze klein kinderen voor de inhoud de papieren archieven in de Bibliotheek van de KVB komen raadplegen. En zo blijft de boekenwereld in beweging en houdt het boek toekomstperspectief." 3 24 Archievenblad Maart 1999 Maart 1999 De BARN-delen Archievenblad 25 De Koninklijke Vereniging van het Boekenvak is oor spronkelijk opgericht in 1 81 5 als organisatie van boekverkopers om te delibe reren over hoe het nadruk ken van eikaars werk kon worden gereguleerd en heet te toen de Vereeniging ter be vordering van de belangen des Boekhandels. Alras boog zij zich over de vraag op welke wijze zij de opleiding voor het boekenvak het beste ter hand kon nemen. Daarnaast bedoelde de Vereeniging ook een broe derschap van vakgenoten te zijn, waarbij men onder boekverkoper meer verstond dan een boekhandelaar, aldus Schriks in zijn lezing 'De magische wereld van het boekenvak meet vier kilome ter'. Tevens stelde de Vereeniging zich een regule rende taak in het handelsver keer tussen boekhandelaren en uitgeverijen. Inmiddels profileert de 'Vereeniging'- met-de-lange-naam', zoals de vereniging decennia lang werd aangeduid, zich met het acroniem KVB. Zij behartigt de gezamenlij ke belangen van alle tot de bedrijfstak horende erkende ondernemingen: uitgevers, boekverkopers (waaronder ook antiquaren), grossiers, importeurs en boekenclub ondernemers. Door Len Winkelman" 18e eeuwse boekenkast met vrijwel het complete fonds van A.C. Kruseman. Geschenk van Wolters Kluwer bij het 175 jarig bestaan van de KVB in 1990 A lU-NïÉ®'* •Vakreferent economische geschiedenis NEHA Amsterdam 'Met dank aan drs. Chris Schriks voor zijn hartelijke ontvangst en het informatieve onderhoud, (op de volgende pagina vindt u zijn portret) Mw mr. Marleen van Vollenhove (KVB) en dr. Sandra van Voorst (Instituut voor Nederlandse Geschiedenis te Den Haag) worden bedankt voor hun tekstredactie. De archieven van de KVB zijn bij de landelijke inventa risatie van bedrijfsarchieven 1 990-1 992 meegenomen. Deze staan geboekstaafd in de door het NEHA uitgege ven BARN-delen 10. Papier-, papierwaren-, grafi sche industrie en uitgeverijen, 13. Groot- en tussenhandel en 14. Detailhandel. Momenteel buigt een infor mele werkgroep 'Boekenvakhistorie' zich over een heruitgave van zo'n bronnengids. Het archiefwe zen participeert hierin via het NEHA. Dit voorjaar zal het NEHA archiefdiensten be naderen om opgave te doen van hun bezit aan uitgeverij-, druk kerij- en boekhandelsarchieven. Meer informatie over dit project is verkrijgbaar bij: Len Winkelman Cruquiusweg 3 1 1 0 1 9 AT Amsterdam tel 020 - 66 858 66 fax 020 - 66541 81 e mail: LWi@iisg.nL Opsomming van archieven, genoemd in Mateboer, Repertorium Bijzondere Collecties. Historische en moderne verzamelingen in universiteitsbibliotheken, de Koninklijke Bibliotheek, de bibliotheek van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen en de biblio theken met wetenschappelijke steunfunctie KB Den Haag, 1 997

Archievenblad | 1999 | | pagina 12