het Nederlands Audiovisueel Archief audio visueel Archievenblad audio visueel Archievenblad Nationaal Muziekdepot 20 Archievenblad De Fonotheek van het NAA bezit een van de meest vooraanstaande muziekarchieven ter wereld. De collectie is groot en internationaal georiënteerd, de ervaring op het gebied van informatie-management is van grote waarde. Ontstaan in de jaren dertig als bedrijfsarchief voor de publieke omroepen, groeide deze collectie uit tot een indrukwekkende omvang. Momenteel bevat de muziekcollectie van het NAA exemplaren van de vroegste 78-toeren pla ten tot de meest recente CD's. Het jaarlijks aantal uitleningen bedraagt 200.000 per jaar. Vooral pro grammamakers van publieke en commerciële omroepen maken van de collectie gebruik, maar het materiaal wordt ook geraadpleegd voor edu catieve, cultuurhistorische en wetenschappelijke doeleinden. Alle muziekgenres In de platen- en CD-collectie van de Fonotheek van het NAA zijn alle muziekgenres opgenomen. Van klassiek tot jazz, van hard rock tot funk. Ruim een miljoen titels op single, lp en CD (Collectie Handelsplaten: 85.000 CD's, 110.000 LP's en 78.000 singles). Op het oude materiaal is de NAA Fonotheek erg zuinig. Veel platen zijn allang niet meer in de handel verkrijgbaar. Een aantal is zelfs heel bijzonder, zoals de originele persingen van de platen van Frank Zappa en The Beatles. Behalve over lichte en klassieke muziek beschikt de Fonotheek over een omvangrijke collectie volksmuziek uit de hele wereld. Ook hiervan zijn de meeste opnamen niet (meer) in Nederland te koop. Dat geldt uiteraard ook voor de vele 78-toe ren platen, waarvan de Fonotheek slechts de bandkopieën uitleent. Daarnaast beschikt de NAA Fonotheek over een uitgebreide collectie library muziek (6000 CD's). Maart 1999 154.000 muziekuitvoeringen De collectie 'Muziekopnamen Zendgemachtig den' bestaat uit muziekopnamen die de omroe pen zelf hebben geregistreerd. De oudste opna me is het in 1935 onder Mengelberg vertolkte Wilhelmus, vastgelegd op glasplaat. Maar ook een registratie van bijvoorbeeld het carillon van de Amsterdamse Munttoren, het orgel van de Sint Michaelskerk in Zwolle of een registratie van het Pinkpop Festival is in deze collectie te vinden. Ruim een miljoen track-beschrijvingen De ontsluiting is van meet af aan zeer professio neel ter hand genomen. Al zeer vroeg - in 1975 - is de catalogus geautomatiseerd. Voor de catalogise ring wordt een data-model gebruikt, dat de moge lijkheid biedt om ca 40 verschillende velden in te voeren. Van elk werk wordt - per track - een titel beschrijving gemaakt. Nieuwe platen en CD's wor den dagelijks door 15 specialisten gecatalogi seerd. Twee mensen zijn aangesteld voor catalo gus onderhoud en systeem-bewaking. De catalogus kan in de Fonotheek worden ge raadpleegd, en, voor medewerkers van de publie ke omroep, via het Intranet van de publieke om roep. Ook zijn de beschrijvingen van de collectie raadpleegbaar via de website van Muziek Net werk Nederland (www.mnn.nl). Een Nationaal Muziekdepot Nederland kent geen centrale plaats waar alle belangrijke grammofoonplaten en CD's bewaard worden. Gezien de grote rol die muziek in onze samenleving speelt is dat verbazingwekkend, in cultureel opzicht is het zelfs onverantwoord. De oprichting van een Nationaal Muziekdepot is daarom een noodzaak. De samenwerking met de Nederlandse Vereniging van Producenten en Importeurs van beeld- en geluidsdragers (NVPI) maakte het initiatief ook in praktisch opzicht uit voerbaar. De Nederlandse muziekcultuur Het Nederlandse muziekleven is uniek. Nergens ter wereld zijn zoveel mensen te vinden die actief muziek beoefenen als hier en - nog kenmerkender - nergens is de actieve muziekbeoefening zo goed georganiseerd. Ook de kwaliteit van wat er wordt gebracht staat zeer hoog aangeschreven. De faam die het Koninklijk Concertgebouworkest of het Orkest van de XVIIIe Eeuw wereldwijd geniet be hoeft geen enkel betoog. Ook in andere genres worden bijzondere prestaties geleverd. Even opvallend, maar van een andere orde is dat het Nederlandse publiek zeer eigentijds is. We reldberoemde popgroepen als Dire Straits en The Police braken eerst in Nederland door om pas daarna eigen land en de rest van de wereld te ver overen. Voorbeelden als deze zijn er te over, ons klimaat is eerder trendsettend dan trendvolgend. Ook nationaal gezien is deze levendige muziek cultuur van grote betekenis. Muziek speelt in ons leven een grote rol en behoort mede tot de kern van ons nationaal bewustzijn. Wie de Nederlandse geschiedenis beschrijft zal niet heen kunnen om Wint Kans oudejaarsconferences of om het Koninklijk Concertgebouworkest, het popfestival Kralingen of een fenomeen als Johnny Jordaan. Elk huishouden geluidsapparatuur De twintigste eeuw bracht een ware revolutie op het gebied van de mechanische muziekreproduc- tie. Enorme technische ontwikkelingen op het ge bied van geluidsdragers en transmissie hebben zich met een duizelingwekkende snelheid voltrokken. Kenmerkend voor Nederland is dat we ook hierin voorop lopen. Nog steeds behoort Nederland tot de landen met de meeste geluidsapparatuur per huishouden. Nieuwe ontwikkelingen kregen hier steeds het snelst voet aan de grond. Geluidsdra gers vormen de neerslag van deze muziekcultuur; platen en CD's zijn als zodanig dragers van onze nationale identiteit. Bij elkaar vormen ze ons col lectief geheugen. Dat we zorgvuldig met dat ge heugen moeten omgaan vraagt geen nadere uit leg, want zonder geheugen geen toekomst. Een praktischer reden om zuinig te zijn op onze mu ziekcultuur is dat ze springlevend is en dagelijks door miljoenen mensen beluisterd wordt. Bewaren en bewaken Zorgvuldig omgaan met onze nationale muziek cultuur en het fonografisch erfgoed betekent kort en goed: bewaren en bewaken onder het motto "toen en nu, voor later".Tot dusver was dat geens zins het geval. Een aantal problemen doet zich voor. Ten eerste wordt lang niet alles bewaard. Noch aan de bron - producenten en/of musici leggen niet stelselmatig collecties aan - noch elders - bestaande collecties omvatten vaak slechts deelgebieden of worden zo intensief gebruikt dat er schade wordt toege bracht. Ten tweede is lang niet al het materiaal toegan kelijk. Ongearchiveerd of niet voor anderen be schikbaar gesteld, worden zelfs de mooiste collec ties waardeloos. Tenslotte vormt de conservering van zeldzaam geworden of kwetsbaar materiaal een probleem. Het is daarom van groot belang om te komen tot de vestiging van een Nationaal Muziekdepot: een centraal punt waar deze nationale collectie wèl kan ontstaan. Het doel van zo'n collectie moet zijn ons nationaal erfgoed te verzamelen en te bewaken. Om welk materiaal gaat het? Van groot belang voor de kwaliteit van de collec tie in het Depot is de zorgvuldige formulering van selectiecriteria. Welke geluidsdragers behoren in de collectie te worden opgenomen en hoe kan dat worden vastgesteld? Doorslaggevend is het trefwoord Nederland(s), zij het dat - willen we tot een serieus te nemen col lectie komen - dit zo ruim mogelijk geïnterpre teerd moet worden. Maart 1999 Samenvattend Archievenblad 21 Door Petra van Dijk* In 1 997 nam het NAA het initiatief tot samenwerking met de platenmaatschappijen die bij de NVPI zijn aange sloten om tot dit Nationaal Muziekdepot te komen. In het depot moeten alle fonogrammen en CD's die van belang zijn voor de muziekcultuur in Nederland bewaard worden. Inmiddels staan ruim veertig platenmaatschappijen van al hun nieuwe releases twee exemplaren af aan het NAA. Eén exemplaar wordt in het depot bewaard, het andere komt voor uitleen beschik baar. NAA communicatie bureau Ook LP's hebben niet het eeuwige leven Door Eerde Hovinga* Van klassiek tot pop, de muziek collectie van het NAA beschikt erover Huidige omvang van de collectie: CD's 100.000 Ip's 110.000 singles 80.000 78-toeren 50.000 jaarlijkse nieuwe aanwas: 1 5.000 CD's jaarlijks aantal uitleningen: 200.000 Catalogus informatie op track-niveau, het grootste gedeelte is on line beschikbaar: CD-tracks 700.000 Ip-tracks 350.000 single-tracks 55.000 tracks op micro-fiche 650.000 jaarlijkse toename: 1 00.000 tracks

Archievenblad | 1999 | | pagina 10