De Toptien van I lij "Archieven zijn niet sexy genoeg" viel enige tijd geleden in dit blad te lezen. Welnu, wie het af gelopen jaar het nieuws en de media enigszins gevolgd heeft moet toch tot een geheel andere conclusie zijn gekomen. Archieven zijn niet alleen sexy, ze zijn de superbabes van dit moment. De Pamela Anderson onder de archieven is na tuurlijk het teruggevonden LIRO-archief. Pikant blijft nog altijd het archief van de BVD en lustop- wekkend zijn (in ieder geval wat er van overge bleven is) de oude papieren van de Inlichtingen dienst Buitenland. Zo gauw weer eens bleek, of scheen, dat er archieven waren verdwenen of opgedoken stonden de kranten er vol van en wer den er vragen in de Tweede Kamer gesteld. Door al dat politiek- en mediageroffel zijn nu tientallen onderzoekers, in opdracht van een handvol com missies, nijver bezig met het doorvlooien van archieven op gegevens over kunstvoorwerpen, edele metalen, effecten, waardepapieren enzo voorts die in verkeerde handen zijn geraakt of op z'n minst onzorgvuldig zijn beheerd. Het werk loosheidscijfer van historici daalde daardoor het afgelopen jaar drastisch. Zelfs een toch wat min der opwindend item als een middeleeuwse stads rekening van het stadje Elburg leverde een lan delijk nieuwsfeit op. En de knipselkrant van de Rijksarchiefdienst, die anders trouw elk nieuws bericht dat maar enigszins ruikt naar archieven verzamelt en opneemt, moest zelfs knipsels wei geren. Tegenover de superhete archieven steken de archi varissen, toch de beheerders van al dat moois, maar magertjes af. Goed, ze mogen opdraven als er weer eens een oud document in het nieuws is en voor de nieuwsgeile camera's weer eens wat bladzijden van een oude foliant omdraaien. Wel licht mogen ze zelfs, gefilmd in een karakteristiek straatje van hun gemeente, enige toelichting geven op een lang vergeten kwestie. En natuurlijk maakt diezelfde camera weer die eeuwige pen langs me terslange stellingen met registers en archiefdozen. Maar zo gauw het om moderne informatiemid delen gaat staat de archivaris buitenspel. Het echec van het bureau Digitale Duurzaamheid is hier slechts één voorbeeld van. Verwerven, be heren en beschikbaar stellen van digitale archie ven vragen een radicaal andere zienswijze en aanpak. De huidige generatie archivarissen - toch al meestal na dertien ongelukken in dit vak terecht gekomen - is waarschijnlijk te oud om die omslag nog te kunnen maken. Laten we hopen dat de nieuwe lichting archivarissen die binnen een aantal jaren van de nieuwe archiefopleiding afkomt met nieuwe frisse ideeën hét archiefpro bleem van de toekomst weet op te lossen of in ieder geval hanteerbaar te maken. Handen en voe ten te geven, zogezegd. Een exponent van die nieuwe generatie is F. van Kan die met de imponerende hoeveelheid van negen vermeldingen in de Almanak de Top Tien van 1998 aanvoert. Nog betrekkelijk jong, gepro moveerd (volgens de Algemene Rijksarchivaris een must voor archiefmanagers) en veel publice rend; het kan bijna niet anders dan dat hij zeer veel kans maakt om - binnen afzienbare tijd - de afgeslankte Rijksarchiefdienst te gaan leiden. Hij wordt op de voet gevolgd door de, eigenlijk nog jonge nestor van de Nederlandse archivarissen: prof. Ketelaar (still going strong). Verder op de lijst oude bekenden zoals J. van Albada (ho, hi, hee, Holland spreekt een woordje mee), J.A.M.Y. Bos-Rops (first lady van het archiefwezen), en de onvermijdelijke A.J.M. den Teuling (nu eens niet nummer één). Één ding is zeker in deze onzekere wereld; over tien jaar ziet deze lijst er heel anders uit. Of niet? Toptien Archievenblad Februari 1999 Archievenblad 3 Laas Door D.J. Kortlang V.,f" Archieven in 1998: niet alleen sexyzelfs superbabes Nu telt de Toptien in ieder geval wel twaalf namen en ziet er zo uit: 1. F.J.W van Kan 2 F.C.J. Ketelaar C. Streefkerk 4 J.N.T. van Albada J.A.M.Y. Bos-Rops A.J.M. den Teuling M.R. Hermans J. Dijkstra H.J. Eijssens M.H. van den Heuvel-Habraken J. Kloosterman T.N. Schelhaas

Archievenblad | 1999 | | pagina 1