Ul De manier waarop het produkt/ de dienst tot stand komt is minstens zo belangrijk U Management van processen Leiderschap Eindresultaten Middelen management Beleid en Strategie Personeels management Waardering door maatschappij Waardering door personeel Waardering door klanten 12 Succes 13 Bij de start van een kwaliteitsprogramma moet je vaststel len waar je als organisatie staat, daarna waar je naar toe wilt. Zoals hierboven al aangegeven, heeft de CAS de afgelopen tijd veel aandacht besteed aan verbetering. We streven naar een klantgericht bedrijf waarin effectiviteit en efficiency een belangrijke plaats innemen. De klantgerichtheid komt tot uitdrukking in de manier waarop we de eisen en wensen van afnemers behandelen (oriëntatie, vooronderzoek, project voorstel) maar ook in de manier waarop overleg tijdens de dienstverlening is geregeld (toetsingsoverleg en evaluatiefor mulieren). Het streven naar effectiviteit en efficiency komt tot uitdrukking in een duidelijke organisatiestructuur, een goede afbakening van verantwoordelijkheden en bevoegdhe den en de aanwezigheid van heldere administratieve proce dures vastgelegd in het handboek Administratieve Organisa tie. Daarnaast maakt de CAS voor de sturing van zijn be drijfsprocessen gebruik van managementrapportages. Hierin staan onder andere gegevens over werkvoorraad, produktivi- teit, omzet, en ziekteverzuim. De CAS bevindt zich in fase III van bovenstaand model. Hoe zetten wij de volgende stap richting fase Y de totale zorg voor kwaliteit (TQM)? Model Om inhoud te geven aan integrale kwaliteitszorg hanteert de CAS onderstaand model als hulpmiddel om de werkelijkheid schematisch te ordenen. Aan de linkerkant van het model staan de middelen (input) die worden ingezet om de doelen van de organisatie te realiseren. Voorbeelden hiervan zijn managementstijl, personeel, produktiemiddelen en ondersteunende processen en middelen. Centraal in het model staan de primaire produktieprocessen. Deze hebben een directe relatie met het bestaansrecht van de organisatie. Bij de CAS zijn dat onder andere vooronderzoek, archiefbewerking en archiefbeheer. Rechts staan de resultaten van de organisatie (output). Naast de financiële resultaten onderscheiden wij hierbij ook de geleverde produktie, en de tevredenheid van personeel, klanten en andere relaties. De belangrijkste resultaten (zogenaamde kritische succesfactoren) worden gemeten door zogenaamde indicatoren die de CAS zelfheeft ontwikkeld. Financiële indicatoren zijn onder andere de gerealiseerde opbrengsten en de kostenbeheersing. Maar ook de tevreden heid van klanten wordt gemeten door indicatoren. Door middel van een evaluatieformulier kan de klant de CAS een cijfer geven voor levertijd, deskundigheid en de kwaliteit van het eindprodukt. Om een goed beeld te krijgen van de stand van zaken worden maandelijks alle indicatoren samenge bracht op één formulier. Dit is de zogenaamde A-4 rap portage. Het A-4 tje geeft in één oogopslag de belangrijkste resultaten. Met behulp van de rapportage kan gericht aktie ondernomen worden. Elke indicator slaat namelijk terug op één of meer processen. Als een indicator een tegenvallende waarde laat zien, is de oorzaak snel op te sporen. Daarnaast geven de indicatoren een beeld van de voortgang van bijsturing en verbetering. Ervaringen Inmiddels is de eerste TQM-ronde gerealiseerd. Voor het invullen van het model was een grote groep medewerkers beschikbaar als deelnemer. Leden van het managementteam, teamleiders, maar ook materiedeskundigen uit de teams leverden in werkgroepen een inhoudelijke bijdrage. Vooraf zijn een aantal kritische succesfactoren in beeld gebracht, Met de A 4 rapportage zijn in één oogopslag de belangrijkste resultaten bekend en weet de CAS direct welke actie nodig is. Enthousiast brengen de medewerkers de organisatie naar een nog hoger niveau factoren waar het echt om draait bij de CAS. Omdat het niet mogelijk is alle factoren in een keer aan te pakken zijn er prioriteiten gesteld, waaruit uiteindelijk de zeven belang rijkste onderwerpen werden gekozen. Deze zijn in werkgroe pen geanalyseerd en in de vorm van een onderzoeksrapport met conclusies en aanbevelingen aan de directie aangeboden. Nadat de directie haar visie op de voorstellen heeft gegeven, zullen we verder praten over invoering van voorgestelde maatregelen, eventuele vervolgonderzoeken en de fasering van de invoering. De afgelopen maanden gonsde het van de TQM-aktiviteiten in de organisatie. Opvallend is dat medewerkers het gevoel hebben dat ze de eigen specifieke praktijk- en vakkennis kunnen inzetten voor verbeteringen. Krijgt dit in een duidelijke structuur een plaats, dan werkt dat motiverend. Daarnaast maakt de integrale aanpak de samenhang van onderwerpen en knelpunten heel duidelijk. Zoals ook in de vakliteratuur naar voren komt, blijkt dat de kwaliteit van het eindprodukt (output quality) niet het enige is dat telt. De manier waarop het produkt/ de dienst tot stand komt is minsten zo belangrijk (proces quality). Vandaar de aan dacht voor overleg met de opdracht gever, voortgangsbewaking, interne afstemming etc. Zoals uit bovenstaande blijkt is de CAS begonnen aan een nieuwe uitdaging. Tot op dit moment zijn de ervaringen positief en is de betrokkenheid door de gekozen aanpak groot. Er wordt gebruik gemaakt van de kennis die in de or ganisatie aanwezig is. Samen met de jarenlange ervaring van medewer kers belangrijke bronnen voor ver betering en verandering. Daarnaast is de betrokkenheid van medewer kers essentieel om veranderingen met succes door te voeren. Het uiteindelijke succes van het kwaliteitsprogramma zal afhangen van de manier waarop we verder gaan. Het maken van keuzes, het invoeren van voor gestelde maatregelen, het bewaken van de uitvoering en het continueren van de in gang gezette beweging is van essen tieel belang. De ambitie, kennis en inzet is echter aanwezig om met behulp van het TQM programma de organisatie naar een hoger niveau te brengen. Om zo nog beter inhoud te kunnen geven aan de kerntaak van de CAS; zorgen voor toegankelijke overheidsinformatie. medewerker beleidsondersteuning en control bij de Centrale Archief Selectiedienst en coördinator van het TQM-programma. De ervaringen van de deelnemers zijn positief. Na een wat aarzelende start ligt TQM nu goed op koers en is de betrok kenheid van de medewerkers groot. De reden voor de wat aarzelende start is dat een 'leeg' TQM-model nogal abstract is. Als je niet dagelijks met dit soort modellen werkt, is het lastig om je er iets bij voor te stellen. Het beste recept is om het model als kader te gebruiken. Na een korte uitleg van het model is het verstandig om gewoon aan de slag te gaan. Geraadpleegde literatuur: N.J.M. Nelissen L.M.H.J. Koreman, Kwaliteit van overheidsdienst verlening, Openbaar bestuur 2, Alphen aan den Rijn, 1998. D.E Noordhoek, Kwaliteitssystemen voor de overheid, Management in overheids-organisaties, 1995. Integrale kwaliteitszorg: Het model Nederlandse Kwaliteit, KPMG Management Consulting 102/10 DECEMBER 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 7