deelnemende instellingen Daarnaast moet er ook gedacht imagoverbetering, de Koepel forumfunctie krijgen, een ontmoeting zijn voor de beroepsgroep en de organisatie moet aan dienstverlening doen voor de 4 'N CONSERVEREN uj RESTAUREREN ADVISEREN De vergaderingen konden ook rekenen op srenn van de departementale ven. Eén partne :aken kan doen. ge taak waar de at. Die moeiSer raad en daad Krikhaar van tie-instellingen wilden daarin veran dering aanbrengen. In de toekomst is het veel gemakkelijker om èèn aan spreekpunt te hebben, dan met tien organisaties afzonderlijk te moeten praten." Samenwerking bevorderen Daarmee is ook direct één van de voornaamste doelstellingen van de tie zaten of dat ze zich ook verant woordelijk voelen voor het hele culturele erfgoed. Daar heeft iedereen positief op geantwoord. Als bij het begin van een dergelijke operatie de neuzen dezelfde kant op staan, als je er van doordrongen bent dat het een goede zaak is, dan kun je gemakkelijk verder praten en tot overeenstemming komen", zegt Fischer nu zijn taak zit. Archiefkoepel aange: waarmee de. overheid Maar dat is niet de en: Archiefkoepel voor st; niet uitsluitend ten be, ministerie zijn,. Ook na é'projectgfoep met terzijde sto/id. Drs. F. van e define w, - '.".X mende organisaties moet het belangen kunnen behartigen die ten.goede komen aan de archiefwereld. Een van de belangrijkste doelstellingen co: is namelijk het bevorderen van samenwerking tussen de verschillende instellingen. De Koepel moet in de nabije toekomst een instituut worden waar nieuw beleid wordt gemaakt, waar problemen binnen het archiefbe heer worden aangepakt, waar nieuwe technieken en beheerssystemen worden ontwikkeld en waar ondersteuning wordt verleend aan de diverse eigen instellingen. Dit is noodzakelijk om het culturele erfgoed in Nederland in de komende decennia goed te kunnen beheren, en te conserveren. "Daarom heb ik ook direct bij de eerste vergade ring aan de deelnemers gevraagd of een dergelijke Koepel kans van slagen heeft en zinvol is voor de toekomst van de Nederlandse archief- en documen tatiesector. Het ging er mij om te weten te komen of de mensen er alleen voor het belang van de eigen organisa- mmisteryS van W woonde alle vergaderingen zorgde voor de nodige relevante formatie. 3ie vertegenwoordigers hebben ructief meegewerkt", zegt Fischer. De gehele operatie is begeleid door drs. E. Verheulen van het organi satiebureau Feli Klein beginnen als stichting De voorzitter van de projectgroep noemt het typisch Nederlands dat een dergelijke overkoepelende organisatie in het leven kan worden geroepen. "Het hoort denk ik bij de Nederlandse traditie. Zoiets zou in het buitenland vrijwel ondenkbaar zijn. Daar zijn particuliere archieven en archiefdien sten dikwijls partijgebonden of zelfs aan vakbonden gelieerd. Daar heeft iedere politieke stroming zijn eigen archieven. In Nederland speelt dat veel minder. Hier zijn de piketpalen niet zo strak in de grond geslagen." De nieuwe Koepel zal daarom ook in contacten met het buitenland een factor van betekenis kunnen zijn. Een duidelijke representant van de Neder landse archief- en documentatiewereld en daarmee een belangrijk aanspreek punt voor buitenlandse collega's. De Koepel wordt in eerste instantie eep stichting. "Er is voor die vorm gekozen omdat die het snelst is te realiseren", zegt Fischer. De diverse instellingen zijn alle vertegenwoordigd en V is inmiddels een locatie gevonden voorihet Koepelbureau. Dat wordt ondergebracht bij het IISG in Amster dam. "Daar beschikte men nog over ldoende kantoorruimte. Als voorzit- rs. Ph. Maarschalkerweerd t KAI.O) aangesteld, secretaris wordt J. oosterman (algemeen directeur van et IISG) en A. Otten voorzitter van de NVBA zal als penningmeester optreden. Er is beivust voor een kleine organisatie gekozen. Niet groot willen beginnen, maar rustig starten, toegevoegde waarde leveren en daarna groeien. Het ministerie heeft voor twee jaar subsidie toegezegd van in totaal alf miljoen gulden. De deelne mende partijen leggen jaarlijks gezamenlijk meer dan 250.000 gulden op tafel." Prudent belangen behartigen Fischer ziet als één van de voornaamste taken voor de Koepel de functie van belangenbehartiger. Het is echter niet de bedoeling dat zij van bovenaf zaken zal regelen. In de eindrapportage staat dan ook duidelijk aangeven dat de Koepel 'uiterst prudent zal opereren en niet eerder dan na ruggespraak met en/of op duidelijke instigatie van de participanten in de hoedanigheid activiteiten zal ontplooien en stand punten zal innemen. De belangenbe hartiging zal dan ook veelal plaats vinden na gezamenlijk overleg. De Koepel biedt daarvoor het platform'. "Maar daarnaast moet er ook gedacht worden aan imagoverbetering, de Koepel moet een forumfunctie krijgen, een ontmoetingsplaats zijn voor de beroepsgroep en de organisatie moet aan dienstverlening doen voor de deelnemende instellingen." Daarbij denkt Fischer aan bijvoorbeeld gezamenlijke publicaties, het eventueel uitgeven van een vakblad, het uit geven van een pas waarmee bezoekers van archieven in alle archieven terecht kunnen die bij de Koepel zijn aange sloten, het verzorgen van de ledenad ministraties van de deelnemende verenigingen, maar ook aan het ontwikkelen van allerlei systemen voor archiefbeheer en automatiseringen. Maar de Koepel zal ook aan be leidscoördinatie moeten doen. "Het Koepelbureau zal gevraagd en on gevraagd adviezen moeten kunnen geven aan de overheid. Dat levert echter wel een probleem op voor de leden die bij de Rijksarchiefdienst werken. Die zijn namelijk rijks ambtenaar en worden geacht om het beleid van de minister uit te voeren. Als ze tevens lid zijn van een organisa tie die van mening kan zijn dat een bepaald deel van het overheidsbeleid juist niet uitgevoerd moet worden, dan heb je een probleem. Maar ik heb begrepen dat daarvoor in de statuten van de Stichting Archiefkoepel een oplossing is gevonden." Als volgend jaar de Koepel operatio neel is geworden, zal er onder de vertegenwoordigde instellingen een prijsvraag worden uitgeschreven om een meer pakkende titel te bedenken voor het nieuwe samenwerkingsver band dat als voorlopig officiële benaming heeft: 'Forum voor Samen werking van het Nederlandse Archief wezen en Documentaire Informa tievoorziening'. Journalist bij De Gelderlander ZA7EHMC 'MCI KON. WILHELMINAHAVEN ZZ 19 3134 KG VLAARDINGEN 2 TELEFOON 010 234 02 91 06 529 758 79 06 539 468 40 06 514 048 48 ÜTELEFAX 010 460 34 37 IK.v.K. ROTTERDAM 190851 102/10 DECEMBER 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 3