Vorming Koepel nieuwe kansen voor Nederlandse archiefwereld Interview 8 3 Uw kaartbestanden op iedere werkplek beschikbaar! Holland Media Groep Postbus 212, 8200 AE Lelystad Bronsweg 7,821 I AL Lelystad Telefoon 0320-28 69 69 Fax 0320-24 90 94 E-mail: info@karmac.mcs.nl http://www.karmac.mcs.nl I I "Het digitaliseren en indexeren van alle kaartbestanden op de afdeling Burgerzaken hebben wij door Karmac Holland Media Groep laten verzorgen. De door hun ontworpen persoonskaarten-applicatie zorgt ervoor dat de kaarten gemakkelijk en snel te raadplegen zijn vanaf iedere werkplek. Tevens is er een kop peling mogelijk met andere digitale bestanden zoals bijvoorbeeld onze brondocumenten. En om het geheel compleet te maken is de per soonskaarten-applicatie van Karmac gegarandeerd millenniumproofBent U op zoek naar een pro fessionele en eigentijdse partner voor de verwerking van uw kaartbestanden? Neem dan contact op met Karmac Holland 0320-286969 of stuur onderstaande bon in. Door Jaap Bak*) Dat is snel. ^larmac Ja, ik ontvang graag informatie over: O Digitaliseren en indexeren van kaartbestanden; O Digitaliseren en indexeren van brondocumenten; O Microverfilming; o Apparatuur/Software; o Anders n.l.: BEDRIJF/INSTANTIE/INSTELLING ADRES POSTCODE/PLAATS I TELEFOON/E-MAIL De heer G. de Graaf, medewerker sectie gegevensbeheer, afdeling Burgerzaken van de gemeente Den Helder. I 1 Het heeft even geduurd, maar vanaf 1 januari 1999 is hij er; De Archiefkoepel. Een breed samenwer kingsverband binnen het archiefwezen en de documentaire informatievoorziening in Nederland. Vanaf die datum gaat de Archiefkoepel als belangenbehartiger fungeren naar de eigen achterban en vormt tevens het aanspreekpunt naar de overheid. Van deze bundeling van krachten van de verschillende deel nemers wordt veel verwacht. Gaat de Nederlandse archiefwereld een gouden toekomst tegemoet of wordt het een praatgroep zoals er al vele bestaan en die weinig concreets heeft te bieden? Een gesprek met prof. dr. Eric Fischer, voorzitter van de projectgroep die verantwoordelijk is voor de totstandkoming van de Archiefkoepel. Prof. dr. Eric Fischer is geen onbe kende in de archiefsector. Momenteel is hij werkzaam als algemeen directeur van het Verbond van Verzekeraars en bijzonder hoogleraar Bedrijfsgeschie denis aan de Universiteit van Prof.dr. Eric Fischer, geen onbekende in de archief sector en vanaf december '97 voorzitter van de Amsterdam. Maar hij is ook jarenlang werkzaam geweest als algemeen directeur van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis. En heeft tijdens zijn loopbaan diverse leidinggevende functies vervuld in de wetenschappelijke en museale wereld. Uit dien hoofde is hij bekend met de problematiek van het archiefwezen en documentaire informatievoorziening. Dat is de reden dat hij in december van het vorige jaar door de minister van OC W gevraagd is in de projectgroep zitting te nemen als onafhankelijk voorzitter. Samen met vertegenwoordigers van de diverse organisaties op het gebied van archief beheer en documentatievoorziening. Alle instellingen in Nederland die iets met archiefbeheer te maken hebben, zijn vertegenwoordigd in de project groep. De Lopai, de Rijksarchiefdienst, de SOD, CANnet, NVBA, KVAN, Archiefschool en Kalo. Er is snel gewerkt, want na ruim een half jaar lag er al een eindrapportage klaar die zo naar het departement gestuurd kon worden. Het is de bedoeling dat de Archiefkoepel per 1 januari 1999 al operationeel wordt. Hoe komt het dat er zo snel al resultaten zijn geboekt? Volgens Fischer heeft dat vooral te maken met de behoefte die bij de deelnemende organisaties werd gevbeld om meer structuur aan te brengen in het gezamenlijke overleg. "In de biblio theekwereld is men goed georganise erd, evenals in de museumwereld en bijvoorbeeld de monumentenzorg. Alleen in de archiefsector is nog geen overkoepelende organisatiestructuur. En waarom niet?", vraagt Fischer zich af. "Het heeft denk ik alles te maken met het feit dat archiefmensen elkaar allemaal kennen. Het is een handjevol mensen dat regelmatig bij elkaar komt, zaken met elkaar bespreekt en regelt. Op het informele vlak is er veel contact. Je kunt ook zeggen dat de Koepel latent aanwezig was, maar er was nog geen structuur in aange bracht. Zowel het departement van OC W als de archief- en documenta- 102/10 DECEMBER 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 2