De redactie van het Archievenblad wenst alle lezers een heel goed 1999 Gemeente Geldermalsen Archivaris (m/v) A 52 archieven komen uitgebreid aan de orde. De auteurs leggen veel nadruk op het feit dat elke organisatie zijn eigen leer proces moet doormaken en dat de gevolgen van internet voor archieven als dienstverlenings- en communicatie-in strument niet van incidentele maar van structurele aard zijn. Wat mij betreft zou daaraan nog moeten worden toegevoegd dat het beslist noodzakelijk is om eerst gebruiker van het internet te zijn alvorens een goed aanbod te kunnen verzor gen. Men moet de plaats van zijn website kennen temidden van verwante informatie en instellingen op het net. Kennis van zaken is ook nodig om niet het ongewilde slachtoffer te worden van de windhandel waaraan sommige dubieuze providers en andere internetbedrijven zich schuldig maken. Centraal in de brochure staat het Internet Project Plan dat stap voor stap een kader aangeeft van de wijze waarop een archiefdienst naar het internet moet toegroeien. Op het eerste gezicht een uitstekend model, dat voor sommige organisaties nog wel zal werken ook. Toch doet dit plan onvoldoende recht aan enkele kenmerkende aspecten van het aanbod op internet. Voor een goede en aansprekende website zijn dynamiek en spontaniteit belangrijke vereisten. Veel van de meest succesvolle websites zijn websites van organisaties waarin de lijnen kort zijn en overbodige bureaucratie geen obstakel vormt. De snelle technische en inhoudelijke ont wikkeling van het Internet maakt een langetermijnplanning bij voorbaat onmogelijk. Voor ambtenaren is dit een dood zonde, maar ook zij kunnen geen greep krijgen op de spontane en ongebreidelde groei van het world wide web. Voor archieven zijn het de kwaliteit van de inhoud en van de dienstverlening waarmee op het net - precies als in de echte wereld - veel eer kan worden ingelegd. Als het bestuur, de politiek of de directie, een beleidsnota wil voor internet wordt die door de verantwoordelijken meestal trouw geproduceerd. De constatering dat Internet zich aan gedetailleerde bureaucratische planning onttrekt is echter een harde. Er zijn veel wrange voorbeelden van mislukte websites als het gevolg van bureaucratie en onduidelijke verantwoordelijkheden. Dat is geen pleidooi voor totale anarchie. In tegendeel, de gang naar het Internet kan juist door archiefdiensten gebruikt worden om overtollige amb tenarij op te ruimen en de organisatie meer in te richten waarvoor hij eigenlijk bedoeld is, namelijk voor perfecte dienstverlening. Snel en adequaat reageren op de verander ende wensen van uiteenlopende gebruikersgroepen is daarbij een noodzaak. Ondanks deze kanttekeningen bij het Internet Project Plan kan de brochure Musea en Archiefdiensten op Internet bij de eerste stappen op weg naar het internet uitstekende diensten bewijzen. Jan Folkerts Onlangs hebben alle archiefdiensten een exemplaar ontvangen van deze publikaties. Hiervan zijn nog exemplaren voorradig die u kosteloos bij het ministerie kunt bestellen: e-mail: ellen.kuller@minbiza.nl; fax: (070) 302 76 00. T.n.v. ministerie van BZK. Directie IBI. mw. drs. E.B. Ktdler-Mulder; telefoon: (070) 302 66 17, mw. M. Bennett BiZa Web Wijzer.net is de website van het ministerie ivaarop u allerlei Internetervaringen van ministeries, provincies, gemeenten, waterschappen archiefdiensten en musea kunt bekijken. De site bevat interactieve venvijzingen naar websites die als 'best practice' zijn te omschrijven. Het adres is: Http:Iwww.webwijzer.net! Algemeen In het westelijk deel van de Betuwe hebben de gemeente Geldermalsen, Lingewaal en Neerijnen en het polderdistrict Tieler- en Culemborgerwaard besloten tot gezamenlijk archiefbeheer in de vorm van een gemeenschappelijke regeling Streekarchivariaat West-Betuwe. Zowel de gemeenten als het polderdistrict zijn ontstaan uit een samenvoeging van plaatsen en (dorps)polders. De vier deelnemers beheren omvangrijke en deels zeer oude archieven. De gemeente Geldermalsen fungeert in deze gemeenschappelijke regeling als 'centrum gemeente'. In verband met de aanvaarding van een functie elders van de huidige medewerker roept het streekarchivariaat sollicitanten op voor de functie van: De formatie-uren van de vacante functie van archivaris zijn als volgt opgebouwd 20 uur per week structureel, de werkzaamheden worden bij de vier deelnemers verricht; 16 uur per week voor de duur van drie jaar, de werkzaamheden worden verricht bij de gemeente Neerijnen en het polderdistrict Tieler- en Culemborgerwaard op projectbasis. Functie-informatie Inventarisatie van de openbare 'historische archieven'. Gezien de grote achterstanden in het toegankelijk maken van deze archieven heeft de inventarisatie hiervan absoluut voorrang; Het begeleiden van onderzoek door particulieren en/of de eigen organisatie; Het opbouwen en beheren van een bibliotheek en documentatieverzameling en een topografisch historische atlas. Functie-eisen In het bezit zijn van het diploma middelbaar archiefambtenaar en het diploma S.O.D. I; In het bezit zijn van het diploma S.O.D. II is een pré; Ten minste 2 3 jaar ervaring met de werkzaamheden die staan genoemd onder de functie-informatie, waarbij gelet op de achterstanden de nadruk ligt op de ervaring met het inventariseren van de openbare 'historische archieven'; Ervaring met archiefbeheer bij de lagere overheid; Goede mondelinge en schriftelijke uitdrukkingsvaardigheid; Klantgerichte houding en flexibele instelling; Gelet op het feit dat tussen de verschillende plaatsen moet worden gereisd, dient u in het bezit te zijn van een rijbewijs B, en de beschikking te hebben over een eigen auto. Arbeidsvoorwaarden De rechtspositieregeling van de gemeente Geldermalsen (CAR/UWO) en de lokale arbeidsvoorwaarden zijn van toepassing. De functie van archivaris is voorlopig gewaardeerd op bandbreedte 8. Het salaris is afhankelijk van opleiding en ervaring, en bedraagt minimaal 3.130,- bruto per maand en maximaal 5.234,- bruto per maand bij een volledige werkweek. Voor de goede kandidaat is er een mogelijkheid om op grond van beoordelen en belonen (beloningsdifferen tiatie) te worden ingeschaald in de uitloopperiodieken als het maximum salaris is bereikt. De gemeente heeft een goed arbeidsvoorwaardenbeleid dat o.a. bestaat uit een gesubsidieerde p.c.- privéregeling, kinderopvang en gastouderopvang, bedrijfsfitness, een woon-werkvergoeding, etc.. Inlichtingen en procedure Inlichtingen over de inhoud van de functie kunnen worden ingewonnen bij de streekarchivaris (uw nieuwe collega), de heer R. van Maanen, tel: 0345-586638. Inlichtingen over de procedure en over rechtspositie en/of arbeidsvoorwaarden kunnen worden ingewonnen bij de heer H. van den Biggelaar, personeelsconsulent, tel: 0345-586631. Indien u belangstelling heeft voor deze vacature en u voldoet aan de functie-eisen, dan wordt u verzocht om uw sollicitatie brief voorzien van een uitgebreid curriculum vitae vóór 8 januari 1999 te richten aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Geldermalsen, t.a.v. de werkcluster personeelszaken, Postbus 112, 4190 CC Geldermalsen, onder vermelding van 'soil archivaris' op de enveloppe.

Archievenblad | 1998 | | pagina 29