Inter actief Aangeboden fll75,= Digitalisering Lite ratuur Utera- i ik El s u BM IB internet lithografie archief 31 jaargangen Archievenblad 1964/1994 Belangstellenden kunnen bellen naar: (071) 312 81 43 van elk denkbaar origineel Peter Hofland, heden van de raad. De Amsterdamse gemeenteraad 1814-1941Gemeentearchief Amsterdam, 1998. ISBN 90-76314-10-1; 358 bh; fl. 79,50; Leden van de Raad Friso Roest en Jos Scheren, Oorlog in de stad. Amsterdam 1939-1941. Van Gennep Amsterdam, 1998. ISBN 90-5515-176-9; 552 blz.; 49,90 39 Het 'bestearchievenoverzicht van de wereld of een reus op lemen voeten Met verbazing las ik in het novembernummer van het Archievenblad de column Op zoek van jaap Kloosterman waarin hij en passant de website Repositories of Primary Sources van Terry Abrahams beschreef als het beste ar chievenoverzicht ter wereld. Die opmerking deed bij mij de vraag rijzen of Jaap deze website wel eens gebruikt. Op woensdag 11 november heb ik nog maar eens de proef op de som genomen en Abrahams' imposante lijst met links naar Nederlandse archieven doorgenomen. Het zijn er in totaal 58, te beginnen met de Archiefdienst van de Universiteit van Gent. Vanuit Idaho gezien ligt Gent inderdaad nage noeg in Nederland. Daarna volgt de Archiefdienst Delft, helaas een fout adres, dus niet bereikbaar. Gelukkig staat verderop het Gemeentearchief Delft, wel met het goede adres. Het derde Delftse archief, verderop in de lijst, de Gemeentelijke Archiefdienst Delft is echter weer niet bereikbaar. Dit laatste geldt voor vele archieven in de lijst. De lijst is wel omvangrijk, maar wordt domweg niet bijgehouden en zit vol met fouten. Dit leidt tot verbijsteren de resultaten. Van de 58 links werken er 19 (ruim 32%) niet. Sommige verwijzen ook naar archiefdiensten die niet meer bestaan, zoals het Streekarchief Oisterwijk, anderen naar particuliere websites over archiefdiensten die inmiddels ook een officiële website hebben (Apeldoorn). Buitenlandse bezoekers die de lijst van Abrahams gebruiken om de archiefdiensten van Bergen op Zoom, Dordrecht, Schiedam, Tilburg, Groningen en vele anderen te bezoeken komen voor een gesloten deur. De links kloppen niet (meer). Het ligt voor de hand dat dit verschijnsel zich niet tot Nederland beperkt. Een proef op de som wijst uit dat de recente adreswijziging van de Belgische Rijksarchiefdienst Abrahams nog niet bereikt heeft, ook Brussel blijft voor de bezoekers van Terry's site gesloten. In Latijns - Amerika geldt dit voor de nationale archiefdiensten van Bolivia, Colombia, Chili en Brazilië. De website van Abrahams is wel imposant, maar uitsluitend door zijn omvang. Iedere webgebruiker weet echter dat het geen kunst is om links te verzamelen, maar wel om ze te onderhouden. Het is een illusie om te menen dat één per soon duizenden links wereldwijd kan onderhouden, zeker gezien het tempo waarin dit aantal momenteel groeit. Een website met de pretentie om de hele wereld te voorzien van de goede archieflinks moet zich of ernstig beperken, of een steviger organisatorische basis hebben. Dit is ook de gedachte achter ons eigen Archiefnet, dat niet alle links naar het buitenland biedt, maar wel die naar de nationale archiefdiensten. Daarnaast zijn er de verwijzingen naar nationale links services die dezelfde functie als Archief net vervullen in andere landen, in Scandinavië bijvoorbeeld sinds kort Arkivnett. Wie een lokaal archief in het buiten land zoekt kan. beter van dergelijke service pagina's gebruik maken dan van de reus op lemen voeten die onze man in Idaho heeft geschapen. Jan Folkerts Zie voor alle genoemde links (ook die van Abrahams Archiefnet www.obd.nl/archiefnet.htm PICTURA IMAGINIS de hoefsmid 13 1851 PZ Heiloo tel: 072-5320444 fax: 072-5320400 e-mail: pictura@xs4all.nl http://www.xs4all.nl/~pictura B I HTEIR0 RECENSIES In Leden van de raad is informatie bij eengebracht over het persoonlijke DE AMSTERDAMSE GEMEENTERAAD KT» HOflAMD leven en de maatschappelijke en poli tieke achtergrond van Amsterdamse gemeenteraadsleden in de negentiende en twintigste eeuw. Het boek valt in twee delen uiteen: in het eerste deel worden institutionele en politieke ontwikkelingen behandeld en de maat schappelijke positie van de raadsleden. In het tweede gedeelte is het repertori um opgenomen met informatie over de raadsleden. Hierin zijn gegevens verwerkt van geboorte, overlijden, huwelijk, raadlidmaatschap, kiesvere niging of partij, loopbaan, adres, inko men, verwantschappen en neven-func ties. Bij elk raadslid wordt vermeld welke bronnen gebruikt zijn. De gemeenteraad uit 1814 bestond voornamelijk uit leden van de oude regentengeslachten zoals Van Lennep, Roell en Van de Poll. Hierin kwam na de invoering van de gemeentewet in 1851 verandering in. Voor het eerst kwamen nieuwkomers in de raad die niet meer voor het leven, maar voor een beperkte periode gekozen werden. Met de nieuwe gemeentewet kwam ook een democratiseringsproces op gang. De vergaderingen van de ge meenteraad werden min of meer open baar. Verslagen van de vergaderingen werden in de krant gepubliceerd. Door uitbreiding van het kiesrecht in 1887 en 1896 veranderde de samenstelling van de raad. In 1919 traden vijf vrou wen tot de raad toe. Het boek eindigt bij de ontbinding van de gemeenteraad door de Duitse bezetter in 1941. Achterin het boek is een verantwoor ding van de gebruikte bronnen opge nomen. Herenboekjes, adresboeken vanaf 1840, bevolkingsregister, akten van de Burgerlijke Stand, het Neder lands Patriciaat, adelsboekjes, notulen van de gemeenteraad, geloofsbrieven, gemeenteverslagen, het Handelsblad, memories van successie, het notarieel archief van Amsterdam, kiezerslijsten, registers van inkomstenbelasting gaven alle noodzakelijke informatie. Aanvullende informatie over de neven functies van raadsleden is verkregen in de Persverzameling Personalia van de bibliotheek van het gemeentearchief Amsterdam. De persdocumentatie en de historisch topografische atlas van Amsterdam leverden vele portretten en karikaturen van gemeentenraadsle den op, die in het boek zijn afgedrukt. De gegevens uit al deze bronnen zijn voor het eerst geordend en op systema tische en overzichtelijke wijze toegan kelijk gemaakt. A. Meddens-van Borselen Een 'reeks verhalen over Amsterdam tussen 1939 en 1941' Dat is de zwak ke verbindende schakel die de talrijke case-studies in de duo-dissertatie Oorlog in de stad. Amsterdam 1939-1941 met elkaar verbindt. De auteurs, Friso Roest en Jos Scheren, schrijven over het Amsterdamse politieke leven van alledag in de periode rond de Februari staking aan de hand van bronnen uit het gemeentearchief Amsterdam en het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie. Dat zij na Richter F. Roeg- holt (wiens stadgeschiedenis van algemene bekendheid is) als een van de 102/10 DECEMBER 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 22