rchievenblad Open dag Gemeentearchief Rotterdam Van knalrood tot zachtgeel: Koninklijk Huisarchief uitgebreid en gerestaureerd Een koepel in de lente van 1999 34 Permanente informatiemarkt DIV in Gemeentearchief Amsterdam Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met Sales Services Postbus 2317 1620 EH Hoorn Tel. 0229-211 211 Fax 0229 - 270 404 4eUe envtceb PAUL PETERS contact opnemen met Wilfred van Buuren, tel. (020) 692 89 03- Internet: members.xoom.com/sportwereld Op zaterdag 16 januari 1999 houdt het Gemeentearchief Rotterdam een Open Dag. Collega's, studiezaalbezoekers, omwonenden en andere geïnteresseerden worden die dag in de gelegenheid gesteld het nieuwe gebouw te bezichtigingen en een kijkje te nemen achter de schermen. Het gebouw zal gonzen van de activiteiten. De studiezaal zal toneel zijn van allerlei demonstraties en daarom niet voor onderzoek geopend zijn. Van de uitbreiding is aan de buitenkant niets te zien. Maar het Koninklijk Huisarchief beschikt nu wel over twee grote mmn igsiggsMiNfSfiitiigiiiütii Het gebouw van het Koninklikl Huisarchief, nu uitgebreid met depots onder de tuin archiefdepots onder de nieuwe tuin tussen het archiefgebouw en de Koepel van Fagel. Zij zien er prachtig uit door het gebruik van vrolijke kleuren. Het bovenste depot, waar de archieven worden opgeborgen, heeft blauwe kasten. In het onderste depot, bestemd voor foto's en de museale collecties, zijn de kasten knalrood en de vloerbedekking zachtgeel. In het souterrain van het bestaande gebouw is een vergader ruimte, een nieuw restauratieatelier en werkkamers voor medewerkers ingericht. Deze uitbreiding en restauratie begon in 1996 en was nodig omdat er de laatste jaren te weinig ruimte voor de groeiende collecties en archieven was. Ook de bewaarcondities waren niet optimaal: te grote temperatuurverschillen en een te hoge vochtigheidsgraad. In 1825 richtte Koning Willem I het Koninklijk Huisarchief op. Twee leden van de hofhouding belastte hij met het uitzoeken van ongeordende archieven. Stukken die betrek king hadden op de algemene zaken van de staat moesten overgebracht worden naar het rijksarchief of een ministerie. De familiearchieven met persoonlijke correspondentie die bewaard zijn gebleven tot in de 14de eeuw, werden opgebor gen op het Paleis Noordeinde in Den Haag. Op initiatief van Koningin Emma kreeg architect J.EE. Hoeufft van Velsen opdracht een apart gebouw te ontwerpen voor de archieven en documentaire collecties van de leden van het Huis Oranje-Nassau. Rond 1900 werden de bibliotheek en de museale collecties van het Koninklijk huis hier ook onderge bracht. Dit multifunctionele gebouw bouwde men tussen het paleis Noordeinde en de gebouwen van de Koninklijke Stallen aan de Hoge Wal in de periode 1895-1899. In de loop der jaren zijn afgedwaalde archieven van leden van de familie aangekocht of door schenking verkregen. Het grootste archief is momenteel het archief van stadhouder Willem V (1784-1806). Er is ook een fotocollectie, die bestaat uit zo'n 100.000 foto's en 3000 albums. Het Koninklijk Huisarchief is geen openbare archiefinstel ling. Bezoekers dienen zich schriftelijk te melden en eenvou dige vragen worden schriftelijk beantwoord. Het archief is alleen toegankelijk voor wetenschappelijk onderzoek en dan alleen tot het jaar 1900. Archieven uit de twintigste eeuw worden niet ter inzage gegeven. Een uitzondering hierop is professor Cees Fasseur, die momenteel het tweede deel van de biografie over koningin Wilhelmina schrijft. Andere onderzoekers die geïnteresseerd zijn in de periode na 1900 moeten uitwijken naar de archieven in het Algemeen Rijksarchief. Daar bieden het archief van het Kabinet der Koningin (1898-1945), diverse ministeries en particuliere archieven alternatieve informatie. Annabelle Meddens-van Borselen Samenwerking van archieven heeft vorm, maar nog geen naam. Naar alle verwachting zal aan het begin van een nieuwe lente de stichtingsakte van de archiefkoepel getekend worden (zie pag.3 e.v. van dit Archievenblad). Op 21 maart 1999 zullen de zeven deelnemers op feestelijke wijze de samenwerking op archiefgebied bekrachtigen. De samen werking van archieven heeft nog geen naam. Daarom wordt eenieder uitgenodigd mee te doen aan de prijsvraag voor een naam van het nieuwe samenwerkingsverband. Het mini- sterie van OC&W steunt de stichting met vier ton en is dus financieel betrokken bij de stichting. Om belangenver strengeling te voorkomen maakt de Rijksarchiefdienst er geen deel van uit, maar gaat wel nauw mee samenwerken met de stichting. Een vertegenwoordiger van de RAD zal de vergaderingen bijwonen. Met een korte lezing van Judith Hovenk de Graaff van het Instituut Collectie Nederland (ICN) over kwaliteitseisen voor conserveringsmateriaal, trad op 24 november een nieuw initiatief van het Gemeentearchief Amsterdam in werking. Vanaf die dag is het mogelijk een permanente informatie markt te bezoeken waar producenten en consumenten op het gebied van de documentaire informatievoorziening elkaar kunnen treffen. Met deze informatiemarkt, die is ingericht als een beurs, wil het Gemeentearchief Amsterdam samen met de meewerkende bedrijven een rol als onafhanke lijk adviseur vervullen. De bedrijven richten zich alle op de div- branche en tonen hun produkten in een presentatie ruimte van ruim 250 m2; niet alleen produkten als archief kasten en opbergsystemen, maar ook software voor postregi stratie- en document management systemen en produkten op het gebied van conservering, restauratie en microfilmver- vaardiging. De betreffende bedrijven kunnen er met hun klanten afspreken voor demonstraties e.d., maar belangstel lenden uit het hele land kunnen ook rechtstreeks een bezoek aan deze beurs brengen. De aanwezigheid van het ICN is verklaarbaar door de nauwe betrokkenheid van dit instituut bij het onderwerp 'passieve conservering' van cultureel erfgoed. Sinds 1987 werkt het ICN samen met de werkgroep Archief Boekconservering aan de totstandkoming van kwaliteitseisen voor onder an dere verpakkingsmaterialen. Deze kwaliteitseisen zijn in een losbladige map uitgebracht, die compleet fl. 40, kost. Nieuwe en bijgestelde eisen worden naderhand automatisch, gratis toegezonden. Informatiemarkt Gemeentearchief Amsterdam, geopend van maan dag tlm vrijdag, 11.00-15.00 uur, na een telefonische afspraak: (020) 512 03 12. Instituut Collectie Nederland, afdeling Advies Onderzoek, drs. Judith H. Hofenk de Graaff, postbus 76709, 1070 KA Amster dam, T. (020) 305 45 45, F. (020) 305 46 00. U kunt de map bestellen door fl. 40,- over te maken op Postbank rekening 544485 o.v.v. ICN -Kwaliteitseisen. cct adowttutittcp <z*ut fiu&ticitty <?>v cT In ons atelier worden uw waardevolle boekwerken of archivalia vakkundig gerestaureerd. Wij geven u graag advies, indien nodig met ondersteuning van andere deskundigen, en altijd in overleg met u. Bovendien kunnen wij u van dienst zijn met massa-conserve- ring, reiniging en het encadreren van prenten, het opzetten van oude kaarten en het verzorgen van kalligrafiewerk. Wilt u meer informatie, belt u dan gerust voor een offerte of gewoon een afspraak. conserveren en restaureren van papier, leder en perkament massa-conser- vering •aanvezelen van papier •verdoeken en opzetten van oude kaarten en grafiek reiniging en het encadreren van prenten «charter- en zegelrestau ratie opstellen van een schade-inventarisatierapport restauratie van boek omslag; ontwerp van nieuw beslag in edel of onedel metaal

Archievenblad | 1998 | | pagina 20