Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland opgericht en krijgt twee miljoen van de staatssecretaris Nationaal Pop Instituut opent met een mooi bedrag Onderzoek archief Kerncentrale Dodewaard 32 Hoeveel water kan een archief hebben? Het Vrede-van-Munster-jaar: gematigd geslaagd Koninklijke Bibliotheek verwerft archief van Angèle Manteau Sportarchieven 33 Toen het rapport 'Alles uit de Kast' op 5 november aan staats secretaris van Cultuur Rick van der Ploeg was aangeboden, kon de 'Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland'(DEN) officieel van start gaan. De vereniging is opgericht door musea, archieven en bibliotheken om gezamenlijk de ontsluiting van hun collecties aan te pakken. De leden kunnen een beroep doen op de vereniging voor advies over digitale techniek, standaarden, hard- en software, maar ook over subsidie mogelijkheden en samenwerkingsprojecten. Edwin van Huis, directeur van het Nederlands Audiovisueel Archief, is voorzitter van de DEN, bijgestaan door Hans van der Neut van de Rijksarchiefdienst als secretaris. De kleine, feestelijke bijeenkomst waarop het rapport 'Alles uit de Kast' werd uitgereikt vond plaats in de Waag in Amsterdam, omdat daar de Maatschappij voor Oude en Nieuwe Media is gevestigd. Samensteller van het rapport is de Wetenschappelijk Technische Raad (WTR) van SURF, in Wetenschappelijk Technische Raad van SURF 5 november 1998 opdracht van het ministerie van OC&W Kort gezegd werkt het rapport drie scenario's uit voor een investeringsprogram ma voor de informatisering van collecties van cultureel erfgoed in Nederland. De conclusie van het rapport luidt dat Nederland achter loopt bij de ons omringende landen wat betreft digitalisering van collecties van musea, archieven, bibliotheken en andere erfgoedinstellingen. Momenteel is van musea bijvoorbeeld nog geen 5% van hetgeen is tentoongesteld gedigitaliseerd; en wat er is tentoongesteld is slechts 2% van de hele collec tie. Om maar wat te noemen. De toegankelijkheid - door digitalisering - van deze collecties voor onderwijs en het grote publiek moet krachtig ter hand worden genomen. Maar het gaat niet om digitalisering alleen; er moeten ook koppelingen gelegd worden. Thematisch binnen de eigen collectie en sectoroverschrijdend in 'horizontale' projecten. Hiervoor is een nationale organisatie nodig die namens de collectiebeheerders de schouders onder dit probleem zet. Vandaar de subsidie waardoor de oprichting van de DEN mogelijk was. De vereniging kreeg direct een opdracht mee: zij moet voor het gebruik op het Internet een 'Netwijzer Cultuur' ontwikkelen en de vaarroutes tussen de collecties creëren. Netgebruikers kunnen hiermee de sites van cultu reel erfgoedinstellingen bezoeken en aan de hand van hun zoekvragen worden doorverwezen naar iets van hun gading. Een van de weinige archieven waarvan de collecties zijn aangesloten op het Kennisnet (speciaal voor het onderwijs), is het Nederlands Audiovisueel Archief. Voor onderwijsdoel einden creëerde Pim Slot het programma 'NAA in de klas' ofwel 'video on demand'; een presentatie hiervan was onder deel van het programma op deze bijeenkomst. Voor het Archievenblad van februari 1999 heeft Pim Slot een artikel over dit programma toegezegd. Informatie over de DEN: Edwin van Huis, Nederlands Audiovisueel Archief: T. (035) 677 28 98. Het rapport 'Alles uit de Kast' kunt u bestellen bij de Wetenschappel ijk Technische Raad SURF, Postbus 2290, 3500 GG Utrecht, T. (030) 234 66 00, e-mail: admin@surfbureau.nl Het Nationaal Pop Instituut krijgt een half miljoen gulden om een mediatheek op te zetten. Zo krijgen liefhebbers, studenten en andere geïnteresseerden toegang tot een archief, bibliotheek, documentatie en een digitale database over de Nederlandse popmuziek. Dit verheugende bericht deed staatssecretaris van cultuur Rick van der Ploeg bij de opening van het NPI 26 oktober jl. Van der Ploeg noemde in zijn toespraak popmuziek "bij uitstek een uiting van demo cratische cultuur. Het woord pop verwijst naar hetzelfde volk als de demos in democratie." In het Archievenblad van augustus jl. kunt u meer lezen over het Instituut, toen nog in oprichting. Nationaal Pop Instituut, Prins Hendrikkade 142, 1011 AT Amsterdam, T (020) 428 42 88 In de eerste elektriciteitsproducerende kerncentrale van Nederland, de Kerncentrale Dodewaard, bevindt zich hoogstwaarschijnlijk ongeveer 1 kilometer archief. Op dit moment voert het Rijksarchief in Gelderland een onderzoek uit om te achterhalen welke delen hiervan in aanmerking komen voor bewaring in het rijksarchief De directie van de NV Gemeenschappelijke Kerncentrales Nederland (GKN) en het rijksarchief zijn het er in principe over eens dat historisch relevante bestanddelen 'eeuwig' bewaard moeten worden. Het archief van de kerncentrale is van groot belang voor onderzoek naar de technische, economische en maat- schappelijke geschiedenis. Om te bepalen welke delen in aanmerking komen voor bewaring, is een selectiecommissie in het leven geroepen. Hierin zitten naast vertegenwoordi gers van het rijksarchief ook een externe deskundige en materiedeskundigen van Dodewaard. Uit: Nieuwsbrief van het Rijksarchief (Gelderland)oktober 1998 Van het Gemeentearchief Zwolle kwam het alarmerende bericht dat op 30 oktober het grootste archiefdepot met man en macht preventief ontruimd moest worden wegens een dreigende watersnood. Een hele klus om die 1500 strekken de meter archief en ca. 12.000 dozen naar boven te halen! Hoe hadden andere archieven in het land het met de enorme regenval van af gebracht? Om hier achter te komen belde het Archievenblad met alle provinciale inspecteurs. Wie schetst onze verbazing dat de inspecteur in Overijssel wel de wateroverlast in het Land van Vollenhove vermeldde, die overigens geen problemen opleverde, maar geen woord over Zwolle! Inpecteurs uit overige provincies hadden niets sappigs te melden uit hun domeinen. Dus wat een mooie routbeschrijving voor authentiek archivistisch ramptoerisme had kunnen worden, is nu slechts dit stukje over een dreigende ramp in Zwolle. Er zijn in 1998 heel veel evenementen en activiteiten geweest die de Vrede van Münster als onderwerp hadden. Om een greep te doen: een reizende tentoonstelling, tal van exposities in vele musea, culturele manifestaties en op tredens, publikaties, congressen en symposia. En het is nog niet afgelopen. Maar hebben al deze manifestaties aan hun doel beantwoord? Is de boodschap over de Vrede van Münster overgekomen? Prof. Simon Groenveld, behalve hoogleraar in Leiden ook lid van het Nationaal Comité Vrede van Münster, is gematigd positief: er is veel gebeurd, er is veel aandacht geweest, ook in de pers, voor de verschillende activiteiten. Hij vindt wel dat de respons uit het archiefwezen wat is tegen gevallen, maar sluit niet uit dat het Nationaal Comité hieraan mede heeft bijgedragen, door zich niet uitdrukkelijk genoeg tot de archiefwereld te richten. Anderzijds ligt het volgens hem ook nog steeds wel een beetje in de aard van het archiefwezen om meer dienstbaar te zijn dan trekkers. Op vele plaatsen heb ben archieven zich wel degelijk ingespannen. De vraag is verder of het thema van de Vrede van Münster en de daaraan voorafgaande tachtigjarige oorlog het grote publiek echt bereikt heeft. Groenveld denkt dat dit in zijn algemeenheid niet het geval is. Het blijkt toch dat een onderwerp als dit slechts een beperkte groep mensen aan spreekt. Naar de TV uitzending van 5 juli hebben 250.000 mensen gekeken. En dat is omroep - gezien niet echt indruk wekkend. Aan de andere kant, het door hemzelf geschreven, voor het grote publiek bestemde boekje dat door de SDU werd uitgegeven, haalde een oplage van 30.000 exemplaren. Allemaal uitverkocht! De hoogste oplage die hij ooit met een boek heeft bereikt Henk Roosenboom Angèle Manteau werd geboren in Dinant in 1911 en maakte een indrukwekkende carrière als uitgever. In 1932 nam zij de Brusselse vestiging van A.A.M. Stols over en in 1938 vestigde zij er de Uitgeversmaatschappij A. Manteau N.V In 1971 ging de uitgeverij over in handen van Elsevier te Amsterdam en trad Angèle in dienst van deze uitgever. In 1987 werd zij in de adelstand verheven met de titel van baronesse. Haar archief omvat duizenden brieven, knipsels, foto's, leesrapporten, folders en enkele manuscripten, voornamelijk van na 1971. Onder de brieven zijn er zeer vele van schrij vers en schrijfsters, van Adriaan Roland Holst tot Hannes Meinkema. Ook zijn er vele afschriften van de brieven die Manteau zelf schreef aanwezig, zodat dikwijls briefwisselin gen zijn te reconstrueren. Het archief kwam bij de KB door bemiddeling van het Leidse antiquariaat Aioloz, dat de bibliotheek van mevrouw Manteau heeft aangekocht. Eenmaal geordend en ontsoten is het archief voor geïnteres seerden na schriftelijke toestemming van mevrouw Manteau toegankelijk. Stichting de Sportwereld entameert een inventarisatie-onder zoek naar sportarchieven. De Sportwereld stelt zich ten doel onderzoek te bevorderen naar de geschiedenis en achtergron den van de sport. De stichting ziet het als één van haar taken de teloorgang van sportarchieven te voorkomen. Daarom is zij begonnen met een inventarisatie-onderzoek naar sportarchieven. Zij wil de stand van zaken van sport historisch bronnenmateriaal en sport-archivering in Neder land in kaart te brengen. De Sportwereld verzoekt alle archiefdiensten in Nederland mee te werken aan de inventa risatie van sportarchieven. Op grond van de resultaten van dit onderzoek zal De Sportwereld een strategie ontwikkelen om in de toekomst zorgvuldiger en meer gestructureerd met sporthistorisch bronnenmateriaal om te gaan. Voor het in ventarisatie-onderzoek is inmiddels een subsidieaanvraag ingediend bij het ministerie van VWS. Voor informatie over het inventarisatie-onderzoek kunt u 102/10 DECEMBER 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 19