k Restauratie-Atelier Helmond B.V. Nieuws Ibbkkeeper Door middel van de beproefde voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Vrijblijvende offertes Vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenweq 40. 5708 HR HELMOND (NU Tel: 0492 - 55 39 90 Fax: 0492 - 55 24 42 30 Beheersregels bij de rijksoverheid Gemeentelijke selectielijst B ewaartermijnen personeelsdossiers 31 Carel, Baron van der Borch van Verwolde, naar Arnhem en wordt daar ook thans nog bewaard. Deze Allard Philip Reinier Carel was niet de minste van de Van der Borchs. Eigenlijk zou er, gezien de betekenis die hij gehad heeft, een biografie van hem moeten komen, vindt zijn nazaat. Zo was hij onder meer lid van het departementaal bestuur van Gelderland, hoofdschout van Lochem, gecommitteerde naar de Staten-Generaal en staatsraad. Die biografie kan echter niet geschreven worden, want het archief is nog volledig ongeordend. Ze hebben er in Arnhem in al die 76 jaar, dat zij het beheren, nooit iets aan gedaan. Zéér afkeurenswaardig! Daarom beheert de huidige baron 'zijn' huisarchief voorlopig nog maar zelf, ofschoon hij zonder meer erkent dat het gevaar voor bijvoorbeeld brand in het kasteel vele malen groter is dan in het depot van het Rijksarchief. Temperatuur en luchtvochtigheid zijn wel in orde: "vochtig is het hier nooit" volgens de baron. En inderdaad, terwijl het buiten pijpestelen regent en aarde en lucht doordrenkt zijn van het nat, wijst de hygrometer naast de archief kast 55% relatieve luchtvochtigheid aan en staat de thermometer op ongeveer 19 graden. Och, misschien wil hij nog wel eens overwegen het archief naar Arnhem te brengen, maar dan moeten ze daar wel eerst de stukken van zijn voorvader inventariseren! ARCHIEVEN MA mm CONSERVERING NIEUW IN EUROPA - NIEUW IN NEDERLAND - NIEUW IN HEERHUGOWAARD Uw waardevolle bezittingen behoeden voor verder verval Archimascon B.V voor massa-ontzuring van boeken, archiefmateriaal, kranten, posters, kaarten, prenten, tekeningen etc. Éh E PRESERVATION TECHNOLOGIES, LP. methode Vraag vrijblijvend offerte aan Archimascon B.V. Verkoop en administratie: Industrieweg 130 - Postbus 11001 - 3004 EA Rotterdam tel: 010-4460630 fax: 010 4153850 Productie: Middenweg 576a - 1704 BR Heerhugowaard tel: 072-5725064 fax:072-5741741 Tevens uw adres voor Vriesdrogen van nat geworden papier (zeer grote invriescapaciteit en opslag onder 0° C beschikbaar) Bookkeeper ontzuringsspray in spuitbussen Bookkeeper ontzuringsspraysystemen Deze zomer verscheen het Deelrapport 1 van de Rijksarchief inspectie dat de Anhiefbeheersregels bij de Rijksoverheid. Inven tarisatie' behandelt. Voor de geïntereseerden een beknopte samenvatting van dit deel. Tot 1 januari 1996 gold het Besluit algemene secretarie aangelegenheden rijksadministratie (KB ASA7R) als beheersreglement voor de rijksoverheid. Bij de inwerkingtre ding van de Archiefwet 1995 werd dit besluit echter inge trokken. Vanaf dat moment waren de zorgdragers (genoemd in de artikelen 23, eerste lid, en 41, eerste lid, van de Archiefwet 1995) verplicht zelf regels voor het beheer van hun archiefbescheiden vast te stellen. Een verplichting die elke zorgdrager de mogelijkheid biedt de beheersregels geheel naar eigen inzicht in te richten en toe te snijden op de specifieke situatie binnen de eigen organisatie. Of dat nu een College, een departement of een zelfstandig bestuursorgaan is. Het Archiefbesluit 1995 schrijft niet voor hoe deze beheersregels eruit moeten zien. Vorm en inhoud zijn in principe vrij. Bij lagere overheden is het gebruikelijk bij het opstellen van beheersregels uit te gaan van een modelregeling. Op rijks niveau is een dergelijk model echter niet beschikbaar. De rijksarchiefinspectie onderzoekt thans in fasen in hoeverre zorgdragers aan de verplichting tot het opstellen van be heersregels hebben voldaan en wat de kwaliteit en de effectiviteit ervan is. Allereerst is bekeken of zorgdragers beschikken over beheersregels ex artikel 14 van het Archief- besluit 1995 of, indien dat niet het geval is, over oudere beheersregels. Afgelopen zomer verscheen het eerste deelon derzoek. Het rapport behandelt de Hoge Colleges van Staat, het Kabinet van de Koningin en de departementen. Een tweede deelonderzoek, dat de situatie bij de zelfstandige bestuursorganen behandelt, is naar verwachting eind 1998 afgerond. Uit het rapport blijkt dat de onderzochte Hoge Colleges van Staat en het Kabinet der Koningin niet beschikken over beheersregels ex artikel 14. De Tweede Kamer, de Raad van State en het Kabinet der Koningin zijn hier wel mee bezig. De Nationale Ombudsman vindt zijn archiefsysteem te eenvoudig om daar beheersregels voor te formuleren, maar zal dat in de toekomst opnieuw overwegen. Bij de Algemene Rekenkamer ontbreken beheersregels en zijn ze ook niet in de maak. Bij de departementen is het beeld gunstiger, met uitzondering van het ministerie van Algemene Zaken waarover de rijksarchiefinspectie tot dusverre in het geheel geen informatie heeft verkregen. Vrijwel alle departementen beschikken over beheersregels, zij het niet in alle gevallen op grond van de nieuwe wet. Actualisering of het ontwerpen van beheersregels ex artikel 14 staan wel op het programma. Hoewel de reikwijdte van de beheersregels meestal expliciet is aangegeven, heeft de rijksarchiefinspectie de indruk dat diensten en agentschappen niet altijd op de hoogte zijn van het feit dat beheersregels ook gelden voor hun organisatie (onderdeel). In het geplande vervolgonderzoek zal daar aandacht aan worden besteed. De vaststelling van de nieuwe gemeentelijke selectielijst is in het eindstadium gekomen. Voorjaar '98 is hij nog eens op de onderdelen bevolking en burgerzaken geheel gereviseerd zodat de definitieve lijst onlangs aan de VGN kon worden aangebod en. Het is de bedoeling dat de minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties hem nog dit jaar krijgt en hij begin 1999 ter inzage zal liggen. Over het toekomstig onderhoud van de lijst wordt nog overlegd. In het voorjaar zal ook het Archievenblad hier nader aandacht aan besteden. Van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) kwam onlangs het bericht dat bij het omzetten van de onder de ABP-wet opgebouwde aanspraken naar gelijkwaardige aan spraken onder het Pensioenreglement voor zo'n honderddui zend gevallen onvolkomenheden aan het licht zijn gekomen. Om een overzicht te krijgen van de opgebouwde aanspraken van deze personen is het ABP dus nog steeds aangewezen op gegevens van de werkgevers. Volgens eerdere berichten zou den met ingang van 1998 personeeldossiers van vertrokken personeel 10 jaar na ontslag worden vernietigd. Omdat de personeels- en salarisgegevens van belang zijn voor de vast stelling van het ambtenaarschap dan wel deelnemerschap van het ABT verzoekt het ABP de bewaartermijn van 75 jaar na geboorte te handhaven. Als de verzekeringsadmini stratie eenmaal op orde is, zal het ABP dit verzoek herzien. Het fonds streeft er naar om eind 1998 het aantal nog te verwerken kwesties tot 75.000 teruggebracht te hebben. Derk-Jan Prins 102/10 DECEMBER 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 18