Mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen 29 nog niet voor geldt, deze zullen in het voorjaar van 1999 geaccepteerd zijn. Proeftuin Amsterdam Het Gemeentearchief Amsterdam was proeftuin voor het systeem. Op wat aanloopproblemen na zijn de resultaten hiervan zeer positief. Inmiddels is een groot aantal vind plaats- en bezoekersgegevens ingevoerd. De bruikbaarheid en performance blijken uiterst acceptabel. De proeftuin is nu afgerond en het systeem is in Amsterdam echt in gebruik genomen. Sinds 1 november 1998 wordt gebruik gemaakt van de bezoekersregistratie; begin volgend jaar volgen de overige functies. Invoering in Rotterdam Bij het gemeentearchief Rotterdam zijn de voorbereidingen voor de invoering in volle gang. In november 1998 is de server binnengebracht en is software geïnstalleerd. Ook in Rotterdam zal de bezoekersregistratie de eerste functie zijn die in gebruik genomen wordt. Naar verwachting zal dit begin 1999 gebeuren. Workshops ARA Op 9 oktober is de opening van de nieuwe studiezaal van het Algemeen Rijksarchief gevierd. Hiertoe is een marktdag ge organiseerd, met als thema beveiliging. Binnen dit kader zijn door Frans Smit (GA Amsterdam) en Andrieke Ollefers (Rijksarchiefdienst) twee workshops ABS/Archeion verzorgd. De nadruk bij deze workshops lag op de bezoekersregistratie met behulp van de in Amsterdam gebruikte bezoekerspassen met barcode. In de workshops is getoond hoe men in Am sterdam te werk gaat. Ook is er van gedachten gewisseld over mogelijk gebruik van de barcodepassen bij andere in stellingen. De reacties waren overwegend positief en ver wacht wordt dat een aantal archiefdiensten in de nabije toe komst gebruik gaat maken van dergelijk bezoekerspassen. Kort nieuws ABS/Archeion De totstandkoming van de gebruikershandleiding vordert gestaag. Na het vertrek van Frans van Rooijen bij Concern diensten zijn de werkzaamheden hiervoor overgenomen door Dries Hoogstede en Remco Verdegem. Verwacht wordt dat de handleiding ultimo 1998 klaar is. Tijdens de bijeenkomst van deelnemende instellingen zijn op 9 november 1998 be sluiten genomen over de inhoud van een aantal referentie tabellen. Op de bijeenkomst van 27 november zal naar ver wachting ook overeenstemming bereikt worden over de overige tabellen. Begin oktober is de software van ABS/Archeion getest op millennium-bestendigheid. Zoals verwacht zijn hierbij geen problemen naar voren gekomen. Mutaties in de gegevens van de Almanak van het Neder lands Archiefwezen kunt u doorgeven aan het bureau van de KV AN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag, bureau@kvan.nl. Wijzigingen worden opgenomen in de rubriek Archiefnieuws en in het onderdeel 'Almanak' van de website van de KV AN www.kvan.nl 5.10.2 Gemeentearchief Breda wordt Stadsarchief Breda Naam: Stadsarchief Breda Bezoekadres: Parade 10 (ingang Keizerstraat voormalige Chassékazerne), Breda Postadres: Postbus 90156, 4800 RH Breda 5.10.10 Streekarchief Brabant-Noordoost Postadres: Postbus 580, 5340 AN Oss Telefoon: (0412) 66 77 00. Fax: (0412) 66 77 09 5.10.20 Gemeente Boxtel Archief gemeente Boxtel en voormalige gemeente Liempde. BESTELBON 'TEKST EN CONTEXT VAN DE HANDLEIDING VOOR HET ORDENEN EN BESCHRIJVEN VAN ARCHIEVEN VAN 1898' Dit boek mag in geen archiefbewaarplaats ontbreken! De Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven van 1898 is de grond slag voor het archiveren. De inleidingen van Ketelaar, Thomassen en Horsman geven een uitgebreide toelichting op het ontstaan en de waarde van de Handleiding. Bestelbon zenden aan:Uitgeverij Verloren, Larenseweg 123, 1221 CL Hilversum, T. (035) 685 98 56 of F. (035) 683 65 57 Organisatie: Afdeling contactpersoon: Adres: Postcode plaats: Prijs: 25,-5,-porti) ISBN 90-6550-039-1 Een gezamenlijke uitgave van de KV AN en Uitgeverij Verloren W bestelling vanexemplaar exemplaren van 'Tekst en context van de Handleiding'. De bundel is tevens verkrijgbaar bij de boekhandel u betaalt nadat u uw bestelling met factuur ontvangen hebt Datum: Handtekening: Het vredestraktaat Oorspronkelijk kwamen de Van der Borchs uit het Groningse. De moeder van Allard Philip was een telg van de Groningse adellijke familie Clant van Stedum. Via die lijn moet het bewuste exemplaar van het vredestraktaat in kast. Alleen bij bijzondere gelegenheden - zoals nu - komt het tevoorschijn. Gestencilde inventaris De baron is erg trots op 'zijn' archief en laat het met plezier zien. Hij bekent er zelf ook nog graag zo af en toe in te Allard Baron van den Borch van Verwolde: keurige portefeuilles in zijn huisarchief zijn nooit te vochtig het familiearchief zijn gekomen. Adriaan Clant van Stedum zal als vertegenwoordiger van Stad en Land van Groningen tijdens de vredesonder handelingen in Munster een exemplaar van de verdragstekst hebben meege nomen naar Groningen en in zijn ar chiefhebben bewaard. Via zijn dochter kwam het in bezit van Frederik Willem van der Borch, de vader van Allard Philip. Al die tijd heeft de familie netjes op het archief en daar mee ook op het vredestraktaat gepast. Nu is het een onderdeel geworden van het huisarchief Verwolde en wordt het bewaard op het kasteel, in de archief werken. Het oudste charter dateert uit 1350. Op mijn vraag of het archief geïnventariseerd is - de portefeuilles staan er zo mooi bij - antwoordt hij dat dit inderdaad al in 1922 is gedaan in opdracht van een van zijn voorva deren, mr. WH.E. Baron van der Borch van Verwolde, die toen burge meester van Gorssel was. Hij liet het hele archief inventariseren door de secretaris van Gorssel, J. de Graaf. Om mij een idee te geven, laat de baron mij een ietwat vergeeld exemplaar zien van de gestencilde inventaris. Ietwat verontschuldigend voegt hij eraan toe dat de huidige archivarissen het ongetwijfeld anders zouden doen. Het archief bevat inderdaad heel wat leuke stukken waar menig archivaris en onderzoeker ongetwijfeld het water van in de mond zouden krijgen. Er zijn bijvoorbeeld een kleine 320 charters, tal van leen-registers en markeboeken, uiteraard veel stukken over het goederenbeheer, over geschillen en bestuurlijke kwesties, maar ook veel Het Huis Verwolde, omgeven door een vrij toegankelijk park van het Gelders Landschap (foto's: Henk Roosenboom persoonlijke stukken. Het blijkt dat veel eigenaars van Verwolde her en der belangrijke functies hadden, zodat veel bescheiden in het huisarchief op heel andere plaatsen betrekking hebben dan op Verwolde en omgeving zelf. Daardoor komen er onverwachte dingen in het archief voor, zoals een leenboek uit Borculo een Verwolde was daar rentmeester of het vredes traktaat van Munster. Naar de copyrette Een probleem is natuurlijk wel dat dit prachtige archief niet openbaar is en waarschijnlijk ook moeilijk te vinden voor buitenstaanders. Ook de baron vindt dit eigenlijk wel jammer. Hij is graag bereid mensen die bij hem aankloppen om informatie, als het uitkomt, te helpen. Nogal wat genealogen blijken de weg naar het huis Verwolde gevonden te hebben om de leenregisters en markeboeken te raadplegen. Hij blijft er wel altijd bij als zij iets willen opzoeken. "Het is alleen een beetje moeilijk als ze iets gekopieerd willen hebben, want een kopieerapparaat is er niet op het kasteel." Maar geen nood, zonodig rijdt met zijn bezoeker naar de plaatselijke copyrette om hoogst persoonlijk het stuk op de glasplaat te leggen. Gelukkig gebeurt niet al te vaak. In feite komen er betrekkelijk weinig mensen naar het archief kijken. En dat is natuurlijk maar goed ook, want teveel bezoekers zou de baron niet meer aan kunnen. Niet naar het Rijksarchief Omdat ook de baron zelf het jammer vindt dat zo weinig mensen zijn archief kunnen inzien, heeft er wel eens over gedacht het in bewaring te geven aan het Rijksarchief in Gelderland. Al was het maar vanwege de risico's voor het archief op het kasteel. Hij heeft dit echter nooit gedaan, mede omdat hem over het Rijksarchief iets dwars zit. In 1922 ging namelijk het persoonlijke archief van een van zijn voorouders, de in 1766 geboren Allard Philip Reinier 102/10 DECEMBER 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 17