Laatste kans examens Archivistiek oude stijl KVAN werft student-leden PROA rapport: Archivaris gevraagd? Sectie Particuliere Archieven van start Bundel: Archieven en Internet Aanbieding Almanak van het Nederlands Archiefwezen XlVe Internationale Archiefcongres in Sevilla in 2000 Nieuws van de projectgroep ABS/Archeion Kortom een modern instrument om de communicatie tussen mensen in het archiefveld te faciliteren. De website van de KV AN kent momenteel een discussie-pagina. De redactie van het Archievenblad en het bestuur van de KVAN willen een discussie entameren over de beroepscode van archivaris sen, de Ethische Code. De statements van Van Albada, Jeurgens, Ketelaar en Streefkerk hebben tot nu toe geen reactie opgeroepen van andere surfers. Dat is jammer, omdat de verwachting bestaat dat de Ethische Code een belangrijke normerende functie zou kunnen hebben in het archiefwezen. De KVAN zoekt naar een manier om een discussie op de website op gang te brengen. Een manier om dit aan te pakken is in de vorm van een vra- genrubriek met een panel. Een archivaris stelt een vraag, liefst zo concreet mogelijk. Een voorbeeld: is het uitgangs punt X dat ik in mijn archief hanteer bij de selectie van archieven bruikbaar? Een panel beantwoordt de vraag. Zowel vraag als antwoord worden op de website geplaatst, zodat anderen weer kunnen reageren. Wellicht kan zo'n vragenrubriek uitgroeien tot een levendig supplement op naslagwerken als Archiefbeheer in de praktijk. Op websites over genealogie is deze werkwijze standaard en worden vele vragen op genealogisch gebied beantwoord. Het zou plezie rig zijn als het archiefwezen op de website van de KVAN een serieuze vraagbaak en discussiepunt zou krijgen. De KVAN neemt haar contactfunctie voor het archiefwezen serieus en vindt dat een discussiepagina op de website niet mag ontbreken. Marieke de Haan, webmaster van de KVAN, zal zich met de ontwikkeling van de discussiepagina bezig houden. Suggesties voor de vormgeving en tips die het interactief gebruik van de discussiepagina kunnen verbeteren zijn van harte welkom op bureau@kvan.nl. Artikel 5 van het Tijdelijk besluit opleidingen en diploma's archivistiek bevat een overgangsregeling voor mensen die de archivistiek-opleiding oude stijl hebben gevolgd. Het artikel stelt dat het diploma Archivistiek A en het diploma Archi vistiek B tot en met het studiejaar 1998-1999 nog kunnen worden verkregen door het met goed gevolg afleggen van een examen ten overstaan van een examencommissie waar van de leden zijn benoemd door de minister van OC&W. Het artikel geeft onvoldoende duidelijkheid over het tijdstip waarop de overgangsregeling eindigt. De examencommissie en het ministerie van OC&W zijn gezamenlijk tot de vol gende interpretatie gekomen: Uiterste datum voor het examen Archivistiek B en het eerste deel van het examen Archivistiek A is 31 december 1999. Uitsluitend kandidaten die vóór 31 december 1999 zijn toegelaten tot het tweede deel van het examen Archivistiek A krijgen nog tot uiterlijk 31 december 2000 de mogelijk heid het tweede deel van het examen af te leggen. Schriftelijke verzoeken tot deelname aan het examen Archi vistiek A of Archivistiek B kunnen worden gericht aan de voorzitter van de examencommissie, mw. dr J.A.M.Y. Bos- Rops, Rijksarchief in Noord-Brabant, Zuid-Willemsvaart 2, 5211 NW 's-Hertogenbosch De Algemene Ledenvergadering van de KVAN heeft op 23 oktober 1998 het student-lidmaatschap ingesteld. Het blijkt dat het student-lidmaatschap voorziet in een grote behoefte, inmiddels hebben ruim twintig studenten zich aangemeld als student-lid van de KVAN. Het gaat om studenten van de Hogeschool van Amsterdam en de Universiteit van Amster dam en om een enkele student van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Het studentlidmaatschap zal bij studenten van andere opleidingen op het gebied van archief en documentai re informatievoorziening onder de aandacht gebracht wor den. De KVAN vindt het belangrijk dat mensen al tijdens hun studie aansluiting vinden bij het archiefveld waar zij later (mogelijk) gaan werken. Het student-lidmaatschap blijkt daarvoor een prima middel te zijn. Het rapport Archivaris gevraagd? Resultaten van een enquête naar de aanbodzijde van de arbeidsmarkt van archivarissen is te bestellen bij het bureau van de KVAN. Auteurs zijn Margreet Windhorst en Jan van der Meer. Prijs: 10,- (incl. verzendkosten), (zie ook het artikel in dit Archievenblad) De eerste algemene ledenvergadering van de sectie Particu liere Archieven, SPArc, heeft inmiddels plaatsgehad op 12 november in het Gemeentearchief Amsterdam. SPArc spreekt aan, dat blijkt uit de aanmelding van zo'n 40 leden bij de sectie. Bent u geïnteresseerd in particuliere archieven, maar heeft u zich nog niet aangesloten bij SPArc, dan kunt u dat alsnog doen. U ontvangt dan het uitgebreide activitei tenplan voor 1999 en u wordt op de hoogte gehouden van de toekomstige activiteiten van de sectie SPArc. Het bestuur van SPArc bestaat uit: Voorzitter: Peter Diebeis, hoofd concernarchief Nederlandse Spoorwegen Secretaris: Wil Beckers, afdelingshoofd Centraal Archief DSM Penningmeester: Janny Steenhuis, sectorhoofd beheer Gemeentearchief Rotterdam Leden: Jeroen van Oss, coördinator acquisitie bij het Gemeentearchief Amsterdam (forumfunctie) Lucas Osterholt, senior bestuursassistent bij de VVD (public relations voorlich ting) Frans Hoving, archivaris Nederlands Architectuur-instituut (deskundigheids bevordering) Cathy Jager, hoofd projecten Rijksarchief in Overijssel (archieven en historisch onderzoek) Aanspreekpunt voor SPArc is Wil Beckers, Hoofd Centraal Archief DSM, tel. (045) 578 26 59 of e-mail wilmg.beckers@dsm-group.com. Hoogtepunten uit het Activiteitenplan van SPArc voor 1999 De sectie Particuliere Archieven richt zich op leden van de KVAN die zich bezig houden met particuliere archieven en hoopt leden voor de KVAN te werven onder archivarissen die buiten het openbaar archiefwezen werkzaam zijn. De sectie tracht de behartiging van belangen van het particuliere archiefwezen te bereiken door: Het bieden van een forum voor leden van de sectie Onder archiefbeheerders van particuliere instellingen en bedrijven bestaat grote behoefte aan onderling contact en informatie-uitwisseling. SPArc wil optreden als forum om deze beheerders met elkaar in contact te brengen. Het doel hiervan is kennisvergroting over het beheer van particuliere archieven. Studiedagen en bedrijfsbezoeken zijn middelen om dit doel te bereiken. Daarnaast kunnen leden met elkaar discussiëren via de website van de KVAN. Deskundigheidsbevordering SPArc wil eenmaal per jaar een studiedag organiseren over het beheer van particuliere archieven. Aansluitend bij de tweejaarlijkse studiedagen van de KVAN wil SPArc een themadag aanbieden. Daarnaast wil de sectie bevorderen dat in de opleidingen meer aandacht wordt besteed aan particu liere archieven en dat kwaliteitsnormen van beheer en ont sluiting worden verspreid. Public relations voorlichting SPArc werft in eerste instantie leden onder de KVAN-leden via het Archievenblad en de website van de KVAN. Daar naast spreken de activiteiten van de sectie mensen buiten de eigen ledenkring aan. Hierdoor werft SPArc beheerders van particuliere en bedrijfsarchieven als nieuwe leden van de KVAN. SPArc zal een halfjaarlijkse nieuwsbrief verspreiden via het Archievenblad. Veilig stellen van archieven voor historisch onderzoek SPArc wil de openbaarheid en de registratie van particuliere archieven bevorderen. Daarnaast wil de sectie publieke aandacht voor particuliere archieven stimuleren. Middelen hiervoor zijn het bevorderen van inventariseren en cureren van particuliere archieven bij het openbaar archiefwezen en het verzorgen van publicaties over dit onderwerp. Onlangs hebben alle archiefdiensten een exemplaar ontvan gen van twee nieuwe publicaties van het ministerie van Bin nenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties: het onderzoeksrap port 'Achter de Internetsite' en de bijbehorende handreiking 'Musea en archiefdiensten op Internet' (zie ook de recensie in dit Archievenblad). Hiervan zijn nog exemplaren voorradig die u kosteloos (één set per instelling) kunt bestellen: e-mail: ellen.kuller@minbiza.nl F. (070) 302 76 00: t.a.v. ministerie van BZK, Directie IBI, t.a.v. mw. drs. E.B. Küller-Mulder T. (mw. M. Bennett) (070) 302 66 17 Leden van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland hebben de Almanak van het Nederlands Archief wezen, editie 1998 al in huis. De Almanak is naar alle waarschijnlijkheid het meest geraadpleegde naslagwerk in Nederlandse archieven. Daarom is het verheugend dat u voor een bescheiden bedrag een of meer exemplaren kunt bestellen bij het bureau van de KVAN. Een extra exemplaar van de Almanak is een goede service van uw archiefdienst, zowel voor de medewerkers van de dienst als de bezoekers. Bestellingen bij het bureau van de KVAN, tel. (070) 347 86 56 of e-mail bureau@kvan.nl. Prijs: ƒ15,— (incl. verzend kosten) Om alvast in uw agenda te noteren: het veertiende interna tionale congres van de International Council on Archives (ICA) zal gehouden worden van 22 tot 28 september 2000. Het congres heeft als motto meegekregen "Archives in the Information Society of the New Millennium". De plenaire sessies zijn gewijd aan Electronic Records, management en kwaliteit en als derde sessie de ontwikkeling van archivistiek als universitaire discipline. De overige sessies zijn gewijd aan standaardisatie en de rol van archieven in een vrijetijds- maatschappij. Via de website kunt u meer informatie krij gen. Daar kunt u ook terecht als u een inhoudelijke bijdrage wilt leveren aan het XlVe Internationale Archiefcongres. Info: www.archives.ca/ica/ De afgelopen maanden is hard gewerkt aan het testen van de opgeleverde ABS/Archeion programmatuur. Het systeem is door de projectgroep goed genoeg bevonden om tot accep tatie ervan over te gaan. Er zijn echter twee functies waar dit

Archievenblad | 1998 | | pagina 16