Een baron over zijn huisarchief Mensen Archiefnieuws I door Henk Roosenboom 28 Bureau KVAN en de feestdagen Herdenkingsbundel Handleiding cadeau voor leden N VB A-Nieuws voortaan in Archievenblad^ Hoe interactief is de website van de KVAN Bureau KVAN Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Ook uw kopij voor Archiefnieuws of mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen zijn hier welkom. Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Marieke de Haan Simone Gemmink Postbus 11645 2502 AP Den Haag tel. (070) 347 86 56 fax (070) 382 57 90 e-mail: bureau@kvan.nl. j Postbank bureaurekening: 84767 Het jaar 1998 was en is nog steeds - het jaar van de Vrede van Münster. In het hele land waren er herdenkingen, tentoonstellingen en evenementen die te maken hadden met die roemruchte vredes onderhandelingen. Een daarvan had plaats in Museum Huis Bergh in Gelderland, waar in de zomer een tentoonstelling werd gehouden over de belangrijke en curieuze rol die leden van de familie Bergh hebben gespeeld tijdens de Tachtigjarige oorlog, voorafgaand aan de Vrede. Een van de pronkstukken op die tentoonstelling was een bijzonder exemplaar van het vredestraktaat. Het bleek niet van een overheidsarchief afkomstig te zijn, maar uit particulier bezit te komen. Nu zijn er niet zoveel exemplaren van het vredestraktaat in omloop geweest en dus was het wel interessant om na te gaan uit welk archief of collectie het in Bergh geëxposeerde stuk afkomstig was. Navraag bij het museum leerde dat de eigenaar een Gelders edelman, baron Allard van der Borch van Verwolde, was, en dat deze bovendien wel bereid zou zijn wat meer over het stuk te vertellen. Al snel bleek de ba ron echter ook in zijn 'kasteel' een heus huisarchief te herber gen. Genereus bood hij aan om het te laten zien en er voor het Archievenblad wat over te vertellen. Een aanbod dat in dank werd aanvaard. Een afspraak was zo gemaakt en zo reed ik op een zéér regenachtige dag in de herfstvakantie naar het huis Verwolde, even buiten het Gelderse dorp Laren. Huis Verwolde In Laren aangekomen, bleek Verwolde een fraai adellijk huis te zijn, idyllisch gelegen in een typisch Gelders landgoed. Eenmaal in het huis, was de ontvangst allerhartelijkst en sfeervol. Ik werd meteen naar de 'bibliotheek' gebracht, die tevens archiefkamer bleek te zijn. En inderdaad, in een fraaie kast stond het archief te pronken, netjes op de planken en in keurige portefeuilles met professioneel ogende opschriften. Een thermometer en een hygrometer hingen er naast. if I Foto: Collectie Nationaal Schoolmuseum. Rotterdam Verwolde was sedert 1738 in bezit van de familie Van der Borch, In dat jaar kocht een zekere E.J.B. Baron van Golstein de heerlijkheid en het huis, althans wat er nog van stond, ten behoeve van zijn dochter en schoonzoon. Die schoonzoon was Allard Philip van der Borch, vanaf dat moment dus Allard Philip Baron van der Borch van Ver wolde geheten. De Van der Borchs kwamen oorspronkelijk uit Groningen, maar Allard Philip's echtgenote wilde graag terug naar Gelderland, waar zij geboren was. Toen de Van der Borchs eigenaar werden van Verwolde, was er van het oorspronkelijke kasteel weinig meer over. Er bestaat een afbeelding van het huis uit 1720 waarop alleen nog maar een eenvoudige boerenwoning is te zien. Toch heeft Verwolde een hoge ouderdom. Zo vanaf 1200 moet er een kasteel gestaan hebben dat vele eigenaars heeft gehad. Het was een strategische plek, grenzend aan Overijssel, waar de prins-bisschoppen van Utrecht het voor het zeggen had den. In 1510 werd het kasteel belegerd, ingenomen en met de grond gelijk gemaakt. Het daarna toch weer opgebouwde kasteel verviel echter in het begin van de achttiende eeuw steeds meer, totdat er alleen nog maar de eenvoudige boerenwoning van over was. Daarom bouwde Allard Philip's zoon, Frederik Willem er in 1775/76 een compleet nieuw huis. Als architect wist hij niemand minder dan de hofarchi tect van stadhouder Willem V KW Schonck aan te trekken. Het huidige gebouw is in essentie nog steeds de schepping van deze architect. In het gekleurde katern van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland wor den berichten opgenomen die de vereniging onder de aandacht van leden en vakgenoten wil brengen. Berichten voor dit katern kunt u zenden aan het bureau van de Koninklijke VAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag; of fax 070-382 57 90 en nu ook e-mail: bureau@kvan.nl. De deadline voor aan te leveren kopij is de vijfde van de maand voor het Archievenblad dat in het begin van de daaropvolgende maand verschijnt. >5 (T> 3 Tijdens de feestdagen zal het bureau van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland gesloten zijn van donderdag 24 december tot 4 januari 1999- Mede namens het bestuur wensen Marieke de Haan en Simone Gemmink, bureaumedewerksters van de KVAN, u prettige feestdagen en een goed geordend 1999. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven, ook wel bekend als de bijbel van de archiefwetenschap, verschijnt de herden kingsbundel Tekst en context van de Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven van 1898. De inlei dingen zijn geschreven door P.J. Horsman, prof.dr. F.C.J. Ketelaar en drs. Th.H.P.M. Thomassen. Met veel genoegen biedt het bestuur van de KVAN haar leden de herdenkings bundel kostenloos aan. Alle leden hebben inmiddels de bundel ontvangen. Bestellingen: Anderen kunnen de bundel bestellen via de bon elders op de groene pagina's. Het NVBA-Nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen is vanaf het eerste nummer van 1999 opgenomen in het Archievenblad. Dit betekent dat het Archievenblad een nieuwe doelgroep krijgt bestaande uit zo'n 350 bedrijfsarchivarissen. De KVAN is verheugd dat de samenwerking tussen archivarissen en bedrijfsarchivarissen in het Archievenblad gestalte kan krijgen. De website van de KVAN (www.kvan.nl) is in juli van dit jaar van start gegaan en wordt in toenemende mate geraad pleegd. De website bevat algemene informatie over doelstel lingen en activiteiten van de KVAN, achtergrondinformatie van de secties AVA, PROA en SP Are en wordt maandelijks geactualiseerd. De website voorziet duidelijk in een informa tie-behoefte bij de gebruikers. Maar er zou meer kunnen zijn: een website kan ook discussie uitlokken of een podium bieden waar archivarissen van ge dachten kunnen wisselen met collega's en archiefgebruikers.

Archievenblad | 1998 | | pagina 15