0 tn H Z a n EC cl C tri a> H 18 HttNE en hH 6i O SU O <T Kap. Poellplein 1 CTQ 5046 GV Tilburg Tel. (013)536 83 55 19 niet de bedoeling onderscheid tussen hen te maken in het programma. Wel is het mogelijk om bij opdrachten en bij de groepssamenstelling rekening te houden met verschillen in taken en verantwoordelijkheden van de deelnemers in hun dagelijkse werk. Het programma biedt hiermee de mogelijk heid van gemengde groepen deelnemers, zowel wat betreft werkzaamheden als organisaties. De deelnemers komen om kennis te verwerven en om in zichten en vaardigheden op te doen die de archiefdiensten in overleg met betrokkenen noodzakelijk achten. Het program ma is dus niet bestemd voor de doorstroom van medewer kers naar functies op een hoger niveau., maar wil op een evenwichtige manier voorzien in de hiaten in de opleidings behoeften zoals de archiefdiensten die constateren. De Archiefschool doet dit vanuit haar expertise met (verwachte) ontwikkelingen in het vakgebied. Het gaat dus niet om een soort maatwerkprogramma voor archiefdiensten ('u vraagt, wij draaien'), maar om het zoeken naar een optimale afstemming tussen een min of meer vastliggend aanbod aan modulen (het aanbod van de school en haar partners in de opleidingen 'nieuwe stijl') en de wensen van de archiefdien sten (de vraagzijde). De afzonderlijke diensten stellen de noodzaak voor deelname met hun medewerkers vast. Omdat die diensten een opleidingsinvestering doen, willen zij ook de zekerheid dat de modulen met vrucht worden gevolgd. Niet alleen is het nodig daarvoor een systeem van toetsing en certificering te ontwikkelen, maar moet het beroepsveld deze certificering ook erkennen. Zo'n systeem komt slechts dan tot stand als er ook kwalificatieprofielen bekend zijn. In het ontwikkelen daarvan zal de KVAN vanzelfsprekend een belangrijke rol gaan spelen. Budget en organisatie Door het gesubsidieerde karakter kan de Archiefschool het na- en bijscholingsprogramma tegen een gereduceerd tarief aanbieden. Om de kosten te drukken maken we bij de uit voering zoveel mogelijk gebruik van bestaande regelingen bij de Rijks- en Gemeentearchieven. Verder is het mogelijk om de budgettaire en organisatorische belasting voor de diensten te spreiden door het programma uit te smeren over een beperkt aantal modulen. De Archiefschool biedt deze in een looptijd van twee jaar (te beginnen in het tweede kwar taal van 1999) of wellicht iets langer, meerdere malen aan. Enerzijds maken deze modulen de actuele ontwikkelingen toegankelijk voor de deelnemers, anderzijds zullen ze ook zo aangeboden worden dat er een vertaalslag naar de eigen organisatie en de eigen werkzaamheden mogelijk is. Bijvoor beeld door gebruik te maken van geschikte en gevarieerde werkvormen. Catalogus In de eerste plaats hebben de hoofdthema's in het program ma betrekking op de moderne archivistiek met aandacht voor de nieuwe inzichten en hun implicaties voor het vak gebied. Ook gaan zij in op de nieuwe methodieken, de Basis voor de modulen na- en bijscholing zijn de huidige modulen die de docen ten van de Archiefschool gebruiken invloed van de informatie- en communicatietechnologie op de professie, de verworvenheden van nationaal en interna tionaal onderzoek en de ontwikkeling van nieuwe (interna tionale) standaards enz. Als basis voor de ontwikkeling van de modulen voor na- en bijscholing dienen de huidige modulen die de docenten van de Archiefschool aan de Hogeschool en Universiteit van Amsterdam geven. Het programma wordt de deelnemers aangeboden in de vorm van een catalogus. Hoofdbestand deel hierin zijn de aan de doelgroep aangepaste modulen van de Archiefschool die de mainstream vormen van het pro gramma op Universiteit en Hogeschool van Amsterdam. Ik noem als voorbeeld de uitgangspunten archivistiek, archief vorming, archiefbewerking en archiefbeheer. Daarnaast bevat de catalogus ook onderdelen van de programma's van de partnerinstellingen (op het gebied van documentaire informatie). Voorlopig gaan we uit van een programma van 4 a 5 modulen van 2 a 3 dagen per module voor een groep van 12 tot 15 cursisten. Deelprojecten Met inachtneming van alle genoemde uitgangspunten neemt de Archiefschool tussen nu en het voorjaar van 1999 het initiatief tot het opstellen van verschillende deelprojec ten. Een eerste deelproject moet een instrument opleveren waarmee diensten de opleidingswensen voor en met hun medewerkers in kaart brengen en relateren aan het aanbod uit het programma. Het gaat hier om het vinden van het evenwicht tussen vraag- en aanbodgerichtheid van het programma. De Rijksarchiefdienst en het bestuur van de KALO stellen ieder een eigen werkgroep in om de behoeften voor wat betreft de inhoud van de opleidingen te inventari seren. Een tweede deelproject richt zich op de aanpassing van het bestaande materiaal van de Archiefschool aan de kenmerken van de doelgroep en de specifieke eisen van het na- en bijscholingsprogramma. Het gaat hierbij dus om de 'transfer-waarde' van het geleerde en de aansluiting op de werkpraktijk. Vervolgens zal een derde project zorgen voor toetsing en certificering, in nauwe samenspraak met de KVAN en wellicht de Koepel/Federatie. Om voorbereidin gen te treffen voor de feitelijke uitvoering (inschrijvingslogi- stiek, administratie, financiën, rooster, inzet docenten, repro en uitgifte van materiaal, locaties, enz.) is een vierde project nodig, dat wordt geleid door Anja van der Sijde, hoofd bedrijfsvoering van de Archiefschool. Een vijfde deelproject ontfermt zich over publiciteit, werving en marketing (ad vertenties, publikaties, enz.). Hiervoor worden de organisa ties in het veld zoals KVAN, KALO, Rijksarchiefdienst, LOPAI, NVBA, CANNET e.d. gevraagd hun medewerking te verlenen; Noemi Volovics, kersverse medewerkster interne en externe informatievoorziening van de school, gaat dit project ondersteunen. Als linking-pin en 'tractor' van alle deelprojecten gooit Thijs Laeven zich in de strijd. U ziet het, een ambitieus programma voor ambitieuze deelnemers. Voor de Archiefschool bestaat de ambitie er uit dat zij een wezenlijke bijdrage levert aan de verdere professionali sering van de beroepsgroep. Dit artikel is gebaseerd op de lezing die ik hield voor de Kring van Archivarissen van Lagere Overheden (KALO) op 7 oktober jl. in het Gemeentearchief Amsterdam. Bewerkt door Nicoline J. Ekama van Dorsten. archiefrestauratie/massaconservering, behandeling van brandschade kunstvoorwerpen-restauratie vacuüm-vriesdrogen textielconservering Op onze speciale textielafdeling worden vaandels, paramenten en andere textiele objecten vakkundig geconserveerd. Zj i-t f-h 1— i-h (Ti 102/10 DECEMBER 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 10