a Kwaliteitsprodukten voor uw archief 10 Jansen - Wijsmuller Sc Beuns B.V. ZUURVRIJE ARCHIEFPRODUKTEN Archiefdozen, archiefcassette, overslagdozen, affichemappen en zegelberging (ca. 70 formaten in diverse modellen) Pakpapier/omslagpapier, transparant papier en akte-enveloppen Stofmappen, dossierhechtmappen, L-map en hangmap Clickbinding (t.b.v. dossierhechtmappen en hangmap) Museumkarton, fotomuseumkarton, four flaps en blotting paper VERDERE ARCHIEFPRODUKTEN Zelfklevende labels in archiefkwaliteit Portefeuilleband en keperband Wishab droogreinigingsmateriaal Ontzuringsvloeistof PTDA Aminosepf en Tego 51® ontsmettings vloeistof werken bestaan, kan dit een tijdrovende en daardoor een kostbare zaak zijn. Voor elk onderdeel apart en voor het verzamelwerk als geheel dient immers toestemming te worden verkregen. Voor het sluiten van een licentieover eenkomst wendt men zich vaak tot de uitgever van een bepaalde publikatie. Een complicerende factor is dat ook de uitgever vaak slechts over een licentie beschikt om het totaalprodukt op de markt te brengen. Dat betekent dat hij niet bevoegd is om over het totaalprodukt en alle separate onderdelen sublicenties te verlenen ten behoeve van pre servering. Dat is meestal ook het geval bij de benodigde toestemming bij het verstrekken van de persoonlijk heidsrechten. Daartoe is alleen de maker van het werk zelf bevoegd. Voor bibliotheken en archieven is het daarom raadzaam om bij aflevering van een bepaalde publikatie, reeds vooraf toestemming te vragen voor de in de toekomst te ver wachten preserveringshandelingen. Tegelijkertijd kunnen zij ook een regeling treffen voor de persoonlijkheidsrechten. Wettelijke uitzonderingen Voor het rechtmatig kopiëren van elektronische publikaties is in beginsel dus een licentie nodig. Zelfs als door de uitgever een licentie is verstrekt, is men niet in alle gevallen zonder meer verzekerd van rechtmatig handelen. De woorden 'in beginsel' zijn hieraan toegevoegd, omdat op het auteursrecht wettelijke beperkingen zijn aangebracht. Met het oog op belangen van derden of van de samenleving als geheel heeft de wetgever op het exclusieve verbodsrecht van de maker of diens rechtverkrijgende enkele correcties noodzakelijk geacht. Voorbeelden zijn het belang van onderwijs, wetenschap of informatievrijheid. Bepaalde auteursrechtelijk relevante handelingen worden op grond van de Auteurswet dan 'niet als inbreuk op het auteursrecht beschouwd'. Zo mag men bijvoorbeeld onder voorwaarden gedeelten van werken overnemen in publikaties die gebruikt worden als toelichting bij het onderwijs. Bij het beheer en behoud van een archief kan de vraag of dat een algemeen belang dient mede bepalend zijn voor de toepasselijkheid van een wettelijke beperking. Wanneer deze van toepassing is, dan is voor het kopiëren geen toestemming vereist van de maker c.q. rechthebbende. De handeling wordt in dat geval namelijk niet als inbreuk op het auteursrecht beschouwd. Het voert te ver om de wettelijke uitzonderingen op het auteursrecht op deze plaats te behandelen. Maar voor een uitvoerige behandeling van de toepasselijkheid van de wettelijke beperkingen in de situatie van de Koninklijke Bibliotheek (KB), verwijs ik naar het eerder genoemde rapport van het IViR. Of zonder toestemming rechtmatig voor preserveringsdoeleinden gekopieerd kan worden onder toepassing van een wettelijke beperking, is mede afhankelijk van de concrete omstandigheden van het geval. In ieder geval staat vast dat in de Nederlandse wet een specifieke bepaling ten behoeve van preservering ontbreekt. In het rapport over de KB worden aanbevelingen gedaan om te komen tot een wettelijke beperking voor preserveringsdoel einden. Als de Auteurswet en andere relevante wetten worden gewijzigd, kan de KB rechtmatig in het behoud van het nationaal cultureel erfgoed voorzien. Ook is het denk baar dat bepaalde archieven - zoals wellicht het archief in het Filmmuseum - auteursrechtelijk beschermde werken bevat ten die gepreserveerd moeten worden. De Nederlandse over heid zou daar haar gedachten eens over moeten laten gaan. Canadese oplossing In het buitenland ontbreekt een dergelijke wettelijke beperking in de meeste gevallen ook. De Canadese Copyright Act vormt hierop een uitzondering. Deze wet bevat sinds 1997 een uitgewerkte bepaling die uitdrukkelijk toestaat dat elektronische informatie naar een moderner format overgezet wordt, als dat nodig is voor preserveringsdoeleinden. In de aanhef van het betreffende artikel wordt gesteld dat het geen inbreuk op het auteursrecht oplevert, als een bibliotheek, een archief of een museum een kopie maakt van een werk uit de permanente collectie, als dat nodig is om de collectie te onderhouden. Het artikel laat geen twijfel bestaan dat het converteren naar een ander format is toegestaan als het originele format in onbruik is geraakt of de technologie die nodig is om het origineel te gebruiken niet beschikbaar is. Wel lijkt de bepaling te impliceren dat het converteren of het overzetten op een andere drager alleen geoorloofd is als van de elektronische publikatie geen 'herdruk' beschikbaar is in het nieuwe format. Het lijkt wenselijk om ook in de Nederlandse Auteurswet een soortgelijke bepaling op te nemen. Een dergelijke wettelijke beperking voor preserve- Een moderne manier van bewaren (foto: uit het boekje 'Weten geweten gewist') ringsdoeleinden is om meerdere redenen aanbevelenswaar dig. In de eerste plaats bevat niet alleen de Auteurswet, maar ook de Wet op de Naburige Rechten en de Databank richtlijn mogelijk belemmeringen om reguliere preserve- ringsmethoden in de praktijk toe te passen. De huidige situatie leidt met name tot rechtsonzekerheid, aangezien onduidelijk is hoe de rechter zal oordelen over de rechtma tigheid van een zonder toestemming vervaardigde preserve- ringskopie. Een wettelijke beperking zou in dit kader moge lijk soelaas kunnen bieden. De legitimatie van bestaande uitzonderingen wordt bovendien normaliter gevonden in het algemeen belang. En het is goed verdedigbaar dat ook het behoud van bepaalde archieven hieronder kan worden geschaard. Algemeen belang Vooralsnog is voor preserveringsmethoden waarbij geko pieerd wordt in beginsel toestemming van de maker of diens rechtverkrijgende nodig. Men doet er verstandig aan deze toestemming vooraf te verwerven, bijvoorbeeld door bij af gifte van het materiaal een standaardlicentie te laten onder tekenen. Daarbij moeten ook de persoonlijkheidsrechten niet uit het oog worden verloren. Het behoud van bepaald mate riaal voor het nageslacht is een taak en verantwoordelijkheid van diverse instanties, maar met name vertegenwoordigt dit een algemeen belang. Preserveringvraagstukken verdienen dan ook een plaats op de politieke agenda en de preserve- ringskopie verdient een plaatsje in de Auteurswet. Literatuur: 1 European Commission on Preservation and Access, Weten geweten gewist, Bedreigde wetenschappelijke collecties in archieven en bibliotheken, Amsterdam: European Commission on Preservation and Access 1997. 1 K.J. Koelman B.N. Westerbrink, Auteursrechtelijke aspecten van preservering van elektronische publikaties, Amsterdam: Instituut voor Informatierecht 1998. M. Lesk, Preservation of New Technology, A report of the Technology Assesment Advisory Committee to the Commission on Preservation and Access, http://clir.stanford.edu/cpa/reports/lesk2.html, 1992. 1 J.S. Mackenzie Owen J. v.d. Walle, Deposit collections of electronic publications, Luxemburg: Official Publication of the European Communities 1996. Juriste, gespecialiseerd in het Internet, werkzaam bij @Law Legal Advisers en als wetenschappelijk onderzoeker verbonden geweest aan het Instituut voor Informatierecht (UvA). Aldaar het onderzoek verricht onder leiding van prof. mr. P.B. Hugenholtz. arcltiefnrl5u"rvrije Tesfn Phot°£Z VO,d°en ('S0102uf1996 Verenigde Bedrijven Groothandel in Boekbinders-, Restauratie- en Conservatiematerialen en Zelfklevende Folies Postbus 166 - 1530 AD Wormer Veerdijk 44 - 1531 MS Wormer Telefoon 075-62110 01 Telefax 075-621 68 11 Ons uitgebreide leveringsprogramma zuurvrije conserverings- en restauratiematerialen sturen wij u op aanvraag gaarne toe. Jansen-Wijsmuller Beuns B.V. is een zustermaatschappij van CEKA Handelsonderneming B.V.

Archievenblad | 1998 | | pagina 6