r Deze advertentie is voor uw archief. Art Conservation Wie heeft er recht Juridische op de kopie? 3 Hamag Magazijninrichting mm NSERVEREN RESTAUREREN ADVISEREN O Preservering van elektronische publikaties in juridisch perspectief door mr. B.N. Westerbrink*) post- en archiefzaken van de zes gemeenten om tot unifor me, geautomatiseerde inventarissen te komen. Zo zien steeds meer betrokkenen, dat het streekarchivariaat hun diensten kan bewijzen. Toekomstmuziek? Fenna Brouwer ziet de toekomst optimistisch tegenmoet. Mocht er dankzij eventuele gemeentelijke herindelingen bij toeval ergens een gebouw van de gemeente vrij komen, dan zal zij zeker niet nalaten te polsen of het archief het niet mag gebruiken. Wellicht komt een streekarchief dan sneller tot stand. Ze blijft immers geloven in een volgende stap van hetgeen eind jaren tachtig door Noor Erkelens in gang is gezet. Wat tot stand is gekomen in de noordwest-hoek van de provincie is weliswaar het resultaat van een moeizame proces, maar het is er nu toch maar. Met het groeimodel voor ogen komt één streekarchief in deze regio er ook vast nog wel. De gegevens voor dit artikel zijn behalve aan een interview met drs F.E. Brouwer ontleend aan: P.G.M. Diebeis, Streekarchivariaat Vecht en Venen', in: Handboek Documentaire Informatie Systemen, aflevering 16 (1997), 2.70-19 t/m 2.70-24. Een archiefsysteem leveren is de kunst niet. Adviseren en meeden ken over efficiënte oplossingen is veel moeilijker. Hamag Magazijninrichting is gespecialiseerd in opti male benutting van elke ruimte, groot en klein. Hamag is onder andere exclusief vertegenwoordiger van Tixit, een archiefsysteem dat zich in de praktijk méér dan bewe zen heeft. Montage is in handen van vakmensen met jarenlange ervaring. Met geld- en ruimtebesparende oplossingen van Hamag haalt u meer uit uw archief. Vraag vrijblijvend advies. GEEF ONS DE RUIMTE EN WIJ MAKEN ER MEER VAN. Hamag Magazijninrichting b.v., Govert van Wijnkade 43, 3144 EG Maassluis. 520, 3140 AM Maassluis. Telefoon (010) 592 76 39, Telefax (010) 592 91 BV KON. WILHELMINAHAVEN ZZ 19 13134 KG VLAARDINGEN TELEFOON 010 234 02 91 06 529 758 79 06 539 468 40 06 514 048 48 010 460 34 37 Stelefax |SK.v.K. ROTTERDAM 190851 VMteoTNVAN etAmriM fuml 7.ATERMG HE! Actieve preservering is noodzakelijk om elektronische publikaties te behouden en raadpleegbaar te houden. Gangbare methoden om informatie te preserveren impliceren over het algemeen dat deze informatie gekopieerd dient te worden. Het kopiëren van elektronische publikaties kan echter in conflict komen de rechten van derden die daarop rusten. Uit een wetenschappelijk onderzoek, verricht door het Instituut voor Informatierecht (IViR) in opdracht van de Koninklijke Bibliotheek, bleek dat kopiëren voor preserveringsdoeleinden onder het huidige Nederlandse recht niet altijd is toegestaan. In bepaalde gevallen staat bijvoorbeeld de Auteurswet dat in de weg. Wat betekent het begrip preserveren nu eigenlijk en wat zijn die auteursrechtelijke belemmeringen bij de preservering van elektronische publikaties? Digitale informatie wekt de indruk eeuwig houdbaar te zijn. Digitalisering wordt soms zelfs gezien als het antwoord op de complexe conserveringsvraagstukken waarmee papier ons confronteert. Een einde aan het tijdperk waarin inktvraat, schimmels en klimatologische omstandigheden niet alleen het papier, maar ook het leven van de archivaris zuur maakten. Inmiddels lijkt het tegendeel dichter bij de waarheid te liggen. Evenals papieren dragers vervallen dragers van elektronische informatie na verloop van tijd in fysieke zin. Voor fysiek verval is in veel gevallen echter niet eens tijd de technologische ontwikkelingen razen de tand des tijds met grote snelheid voorbij. Als gevolg hiervan doet zich een volstrekt ander probleem voor: de drager is in goede conditie bewaard gebleven, maar de software en/of appara tuur om de drager te raadplegen zijn onbruikbaar. Pons kaarten, 78-toeren platen en de zogenaamde grote floppy's zijn voorbeelden hiervan uit het recente verleden. De 'benign neglect' strategie, ofwel veilig opbergen en niet aankomen, blijkt volkomen achterhaald als het gaat om elektronische publikaties. Lijdelijkheid is per definitie fataal. Willen we elektronisch materiaal voor ons nageslacht behouden, dan dient er actief bewaard te worden. De noodzaak tot actieve preservering wordt ook onderstreept in het rapport 'Deposit collections of electronic publications' van de Europese Commissie: 'Electronic information as such is not subject to psysical detoriation through use. But there are many reasons to believe that the longevity of electronic information is significantly shorter than that of printed documents'. In alle Europese landen zoekt men inmiddels naar oplossingen voor dit probleem. Want theoretisch klinkt het eenvoudig, maar praktisch gezien heeft het nogal wat voeten in de aarde. Er moeten procedures en systemen worden ontwikkeld om iedere conversieronde en het overzetten op nieuwe dragers tijdig te laten plaatsvinden. Als platform om de betrokkenen bijeen te brengen werd in 1994 de European Commission on Preservation and Access (ECPA) opgericht. Deze organisatie wil daarnaast langs verschillende wegen het bewustzijn op dit punt vergroten. Zo bracht zij in 1997 een heldere brochure uit onder de titel 'Weten geweten gewist' en brengt de preserveringsproble- matiek tevens op het Internet voor het voetlicht. Meestal wordt de term 'conserveren' gebruikt voor metho den die erop gericht zijn om informatie op de originele 'Microfilm'- De techniek van het microverfilmen is één van de conserverings methoden die in het boekje 'Weten geweten gewist' aan bod komen (Film uit de ECPA-col/ectie) 102/8 OKTOBER 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 4