li Een Interview groeimodel voor Vecht en Venen Door Joyce Pennings en Len Winkelman 8 De Orgatec (22 t/m 27 oktober in Keulen) lijkt ons dé gelegenheid om twee fantastische primeurs te presenteren, dus... tot ziens op onze stand! Hal 10.2 Gang O Stand 40 Specialist in archief-, kantoor- en bibliotheekinrichting 3 Hal 10.2 Gang O stand 40 ORGATEC Bent u niet in de gelegenheid om naar Keulen te komen, dan kunt u natuurlijk altijd meer informatie aan vragen bij Magista B.V., Postbus 1, NL - 9300 AA Roden, telefoon (0031) (0) 50 50 25 500 telefax (0031) (0) 50 50 25 505 E-mail: magista@magista.nl www.magista.nl In gesprek met Fenna Brouwer, streekarchivaris Abcoude, Breukelen, Loenen, Maarssen, Maartensdijk, Mijdrecht, Vinkeveen en Wilnis. Stuk voor stuk schilderachtige plaatsen met oude, monumentale huizen en buitenplaatsen, veenderijen en panovens. Ondanks de rijke historie kwam een streekarchivariaat hier slechts met veel moeite van de grond. Na zeven jaar plannen maken en veelvuldig overleg is het Streekarchivariaat Vecht en Venen eindelijk een feit! Hoe ziet de ontstaansgeschiedenis er uit en met welke haken en ogen werd de streekarchivaris geconfronteerd? i Het Streekarchivariaat Vecht en Venen kent zes deelnemende gemeenten: Abcoude, Breukelen, Loenen, Maarssen, Maartensdijk en De Ronde Venen (voorheen Mijdrecht, Vinkeveen en Wilnis). In vijf van deze gemeenten kunnen de archieven door bezoekers worden geraadpleegd. Abcoude en De Ronde Venen hebben samen één archiefbewaarplaats.In totaal beheert het streekarchi variaat ongeveer 2 km archief. In 1996 bezochten 287 bezoekers de archieven van de aangesloten gemeenten. Streekarchivaris is drs. Fenna Brouwer. Daarnaast werken er nog twee mensen in dit samenwerkingsverband. Deze zijn in dienst van de gemeente Loenen, de centrumgemeente. In totaal heeft het streekarchivariaat een formatie van 2 fte. De zes burgemeesters van de deelnemende gemeenten, de provinciaal archiefin- specteur en de streekarchivaris (als adviserend lid) vormen een algemeen bestuur of archiefcommissie, dat twee maal per jaar bijeen komt. Het streekar chivariaat is begonnen met een flinke subsidie van de provincie. Daarnaast draagt iedere gemeente afzonderlijk bij aan de kosten voor het archiefbeheer. rol te laten spelen vond echter minder instemming en werd dan ook niet overgenomen. De samenwerking op archiefgebied in de noord-westhoek van de provincie zou gestalte moeten krijgen binnen het Samenwerkingsverband Midden- en West-Utrecht (SMWU). Vanaf 1990 werd alle energie gestoken in pogingen de archieven onder te brengen bij het SMWU. Toen dit echter in 1995 werd opgeheven, bleken de gemeenten huiverig hun archieven te laten beheren door de rechtsopvolger van de SMWU, het Bestuur Regio Utrecht (BRU). De voorgeschiedenis Het Streekarchivariaat Vecht en Venen is niet van vandaag op morgen tot stand gekomen. Het eerste initiatief hiertoe ging in 1990 uit van mr Noor Erkelens-Buttinger, provinciaal archiefinspecteur in Utrecht. In samenwerking met het toenmalige gemeentearchief Utrecht nodigde zij een groep archivarissen en hoofden Interne Zaken uit om te praten over de mogelijkheden een 'dekkend net' van archiefdiensten te realiseren. Het idee om streekarchiefdiensten op te richten sprak een aantal gemeenten wel aan. Het voorstel om het gemeentearchief Utrecht in deze constructie van regionale archiefdiensten een leidende Vecht en Venen Officiële start: 1 oktober 1997. Bovenste rij: Tweede van links: Ton Hagen, adjunct-streekarchivaris. Vierde van links: Noor Erkelens, archiefinspecteur. Vijfde van links: Fenna Brouwer, streekarchivaris. Onderste rij: Derde van links: P.A.C. Beelaerts van Blokland, commissaris van de Koningin Vierde van links: M.C. Boevée, burgemeester van Loenen, tevens voorzitter Archiefcommissie. (Foto Streekarchivariaat Vecht en Venen 102/8 OKTOBER 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 2