Wel werd beslist om van de ene archiefvormer series niet te acquireren als gelijksoortige series vollediger aangetroffen werden onder een andere archiefvormer Wegens succes herhaald: 'Archieven en Internet' KVAN zoekt kandidaat voor uitwisseling Hongarije PROA presenteert enquête personeelsbeleid op 8 oktober 1998 25 Inzicht krijgen in de mogelijkheden die Internet uw archief instelling te bieden heeft, dat is het thema van de tweede ronde van het seminar 'Archieven en Internet: wens en werkelijkheid'. Wegens succes wordt dit seminar voor de tweede keer georganiseerd door het ministerie van Binnen landse Zaken, in samenwerking met de Koninklijke Ver eniging van Archivarissen in Nederland, het ministerie van OCW en VB Deloitte Touche Management Consultants. Het seminar vindt plaats op dinsdag 27 oktober 1998 in de RAI te Amsterdam. Het programma biedt een keur aan sprekers en presentaties, workshops en demonstraties. Ook zijn er volop mogelijkhe den onder deskundige begeleiding zelf kennis te maken met Internet. Wilt u meedoen, reageer dan snel. Er is een be perkt aantal plaatsen beschikbaar en de aanvragen worden behandeld op volgorde van binnenkomst. Meer informatie en aanmelding: P. Bervoets (ministerie van Binnenlandse Zaken) tel. (070) 302 68 12/fax 302 76 00. In het najaar wil de KVAN samen met haar Hongaarse zustervereniging wederom invulling geven aan hun samen werking. Ditmaal zal een uitwisseling op kleine schaal plaatvinden. Twee Hongaarse collega's zullen in ons land kennis komt nemen van het PIVOT-programma en twee Nederlandse collega's zullen in Hongarije (o.a. Boedapest) kennis nemen van en ervaring op doen met de automa tisering van archieven, programmatuur, technieken etc. De KVAN is op zoek naar een verenigingslid dat interesse heeft om dit programma mee te maken. Heeft u affiniteit en ervaring met het onderwerp en blijkt dat uit uw werkzaam heden, dan is dit uw kans om uw kennis te verdiepen en vaardigheden te verbeteren.Van de kandidaat wordt ver slaglegging over de uitwisseling verwacht in de vorm van een korte rapportage aan het bestuur en een artikel in het Archievenblad met illustraties. Reis- en (een deel van) ver blijfskosten worden vergoed. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Marieke de Haan van het bureau van de KVAN, tel. (070) 347 86 56 of Frank Hulst, secretaris KVAN, tel. (0168) 32 79 30. In 1996 begon het Platform voor Recent Opgeleide Archi varissen, PROA, met de opzet van een enquête naar de arbeidsmarkt voor archivarissen. In een eerdere enquête in 1994 onderzocht PROA de logevallen van de afgestudeer den, nu stond het personeelsbeleid van de werkgevers in deze sector centraal. De presentatie van de resultaten van de enquête zal plaats vinden op donderdagmiddag 8 oktober in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Hierbij zullen als spreker optreden de heren D.P. de Vries, rijksarchivaris in Friesland en A.L.M. van Heijst, directeur van DOXIS, documentaire informatie specialisten. Het bestuur van PROA nodigt haar leden en andere belangstellenden van harte uit om de presentatie bij te wonen. Plaats: Koninklijke Bibliotheek, Prins Willem-Alexanderhof 5, Den Haag. Tijd: 8 oktober 1998, vanaf 14.00 uur. niet mogelijk om een volledig wetenschappelijk verantwoord beeld van de ontwikkeling van de Belgische steenkoolnijver heid en industriële groei te schetsen. De archieven van het Kempens bekken zijn in dat opzicht complementair. Bovendien zijn de Limburgse mijnen zo bepalend geweest voor de sociaal-economische ontwikkeling en industriële activiteit van een regio, zelfs een provincie, dat integrale vernietiging van deze archieven ontoelaatbaar is. Zonder meer maken ze deel uit van ons cultureel en historisch erfgoed. Evenmin opteerden we voor de permanente bewaring van het archief van slechts één of twee mijnzetels, ten eerste omdat van de oude vennootschappen niet zoveel archief voorhanden was, ten tweede omdat voor de periode onder KS het archief niet altijd gemakkelijk toe te wijzen was aan een specifieke mijnzetel. Bij de definitieve inventarisatie zal dat nog moeten gebeuren. Wel werd beslist om van de ene archiefvormer series niet te acquireren als gelijksoortige series vollediger aangetroffen werden onder een andere archiefvormer. Zo werd enkel van de mijn van Zolder de integrale boekhouding bewaard. Mesoselectie Bij de mesoselectie worden uitspraken gedaan over het wel of niet behouden van de neerslag van de activiteiten van een orgaan, dienst, afdeling of bureau. Welbekende criteria als de beslissingsbevoegdheid of het beslissingsniveau van het betreffende orgaan of organisatie onderdeel komen daarbij in het geding. Vanuit deze optiek werden de archieven van de verschillende echelons van de bedrijfsleiding steeds bewaard. Daarmee bedoel ik de archieven van de bestuursorganen en het management: de algemene ver gadering van aandeelhouders, de raad van bestuur, het directie-comité en de dagelijkse leiding, in casu de directeur-gerant en zijn secretariaat en onder KS de directeurs. Zo werd onder meer het archief van de financieel en administratief directeur van KS integraal geacquireerd. Op dit niveau wordt niet alleen het beleid gevormd en gestuurd, maar komt bovendien de informatie van de verschillende functionele bedrijfsprocessen samen. Ook de externe relaties van het bedrijf situeren zich vooral op dit Mijnwerkers van de Kolenmijnen van Winterslag (foto: Rijksarchief Hasselt) 102/8 OKTOBER 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 15