Ethische Code op website Eerste ledenvergadering SPArc op 12 november 1998 studiemiddag over selecteren in particuliere archieven Mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen welkom, in het bijzonder een viertal leden dat voor het eerst aanwezig is. Zij stellen zich vervolgens kort voor. Mevrouw Marieke de Haan wordt voorgesteld als nieuwe medewerk ster van het verenigingsbureau. Ook mevrouw Nicoline Ekama van Dorsten, eindredacteur van het Archievenblad, wordt voorgesteld. De bestuursleden mevrouw M. Barthels en mevrouw M. Windhorst hebben laten weten verhinderd te zijn. De najaarsledenvergadering zal plaatsvinden op 23 oktober te Amsterdam met speciale aandacht voor de herdenking van 100 jaar Handleiding en de oratie van prof. dr. F.C.J. Ketelaar. Vervolgens spreekt de voorzitter zijn jaarrede 'Theseus in het labyrint' uit. Deze is gepubliceerd in het Archievenblad 102/5 van mei 1998. 3. Notulen Algemene Ledenvergadering 20-11-1997 Deze worden zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. 4. Financiën Zonder opmerkingen stemt de vergadering in met het jaarverslag. Mevrouw Van den Bent vraagt naar de onverwacht grote post onvoorzien op de rekening. De penningmeester licht toe dat het hierbij onder meer gaat om oninbare vorde ringen en organisatiekosten in verband met het bureau. Na deze opmerkingen gaat de vergadering akkoord met de rekening 1997 en wordt de penningmeester - na het door R. Jacobs voorgelezen advies van de kascontrolecommissie - décharge verleend. De vergadering stemt in met de benoeming van M. Voermans als lid van de kascontrolecommissie 1998. De vergadering gaat akkoord met de vaststelling van een bijdrage aan de secties van 10,- per lid. 5. Samenstelling bestuur De voorzitter dankt de vertrekkende bestuursleden me vrouw J. Valenbreder-Everse en H. Eijssens. Hij memoreert hun vele werkzaamheden, respectievelijk als voorzitter van de Commissie Permanente Educatie sinds 1994 en als secretaris sinds 1994. In kleinere kring zal 's avonds in het bestuur afscheid van hen genomen worden. J.H.M. Janssen, gemeente-archivaris van Waalwijk, wordt vervolgens gekozen als nieuwe voorzitter van de Commissie Permanente Educatie en lid van het Algemeen Bestuur. 6. Samenstelling redactie Archievenblad De vergadering stemt in met de uitbreiding van de redactie zoals door het bestuur voorgesteld met mevrouw drs. A. Jonker, mevrouw drs. A. Meddens-van Borselen, D.J. Prins en dr. H. Rooseboom. 7. Activiteitenplan 1998-2001 De voorzitter licht toe dat dit plan bedoeld is als opvolger van het strategisch plan dat zich uitstrekte tot en met 1997. Dit nieuwe activiteitenplan zal moeten dienen als werk document en is daarom aan veranderingen onderhevig. Door middel van een jaarplanning zullen de verschillende activiteiten worden uitgewerkt, gekoppeld aan een financiële verantwoording/vertaling. De vergadering stemt in met het activiteitenplan. 8. Sectie SPArc F. Hoving, beoogd bestuurslid van SPArc, geeft een korte toelichting bij de opzet en intenties van deze nieuwe sectie. Na de statutenwijziging van 1996 staat het lidmaatschap van de KV AN open voor iedereen die werkzaam is in het archiefwezen en mensen die de doelstellingen van de vereniging onderschrijven. SPArc wil een platform zijn van archivarissen van bedrijven en particuliere instellingen met een historisch archief. Het initiatief is onder meer uitgegaan van mevrouw J. Steenhuis (bestuurslid KVAN) en mevrouw L. Winkelman van het NEHA. Het bestuur wil de leden een forum bieden en diverse activiteiten gaan ontwikkelen en verwacht dat hiervoor goede belangstelling zal zijn. Het reglement van de sectie is gepubliceerd in het Archievenblad van april 1998. D. de Vries wijst op de mogelijke relatie van de sectie en het (gewijzigde) CRPA. SPArc zal betrokken zijn bij het Plat form Registratie Particuliere Archieven. Mevrouw L. Giebels vraagt wat de sectie toevoegt, mede gelet op de rol van CANNet. Hoving wijst op het verschil in de organisaties: CANNet bestaat uit instellingen, de sectie SPArc uit personen. Giebels ziet hierin een verdere versnippering van het archiefwezen. De voorzitter wijst er op dat de KVAN uit individuele leden bestaat en dat de sectie ook als zodanig gezien moet worden. De vergadering stemt in met de oprichting van de sectie SPArc en het reglement van deze sectie, waarna de voorzitter de sectie veel succes toewenst. 9. Ethische Code De voorzitter wijst op het belangrijke feit dat er een inter nationaal aanvaarde code ligt. Hij memoreert tevens het vele werk dat mevrouw Y. Bos-Rops en onze Belgische collega G. Jansen hebben gehad bij de vertaling ervan. Verschillende verenigingen hebben de code inmiddels geadopteerd. Hij vraagt of de vergadering deze code adopteert. Th. Tho massen wijst op de betekenis van een dergelijk besluit. Zo zal de code voor de vereniging een kader dienen te zijn, dat bijvoorbeeld in conflictsituaties gehanteerd moet worden. De voorzitter wijst er op dat de code een gezaghebbende rol zal krijgen, maar geen machtsregel is die in de plaats kan treden van wettelijke regels. Thomassen vindt dit te mager. Hij meent dat de vereniging i.e. het bestuur de intentie moet uitspreken dat de code in ieder geval moet leiden tot 'morele steun' aan collega's, bijvoorbeeld bij conflicten met de archiefvormer. De voorzitter spreekt uit dat het bestuur de code als zodanig wil hanteren; een rol als moreel instrument ligt voor de hand. Thomassen onderstreept het belang van die uitspraak. Deze code zal moeten uitgroeien tot een belangrijk handvat voor archivarissen binnen hun werk kring. F. Hoving mist in de code een gedragslijn ten aanzien van onder meer het afstoten van archieven. Wat doet een archivaris bijvoorbeeld in het geval een archief vernietigbaar is, maar hij/zij bereid is het naar elders (bijvoorbeeld een andere archiefinstelling) te vervreemden? De voorzitter wijst er op dat het hier gaat om een internationaal aanvaarde code, die uiteraard niet op specifieke (Nederlandse) zaken kan ingaan. Dergelijke zaken zullen binnen de Nederlandse kaders moeten worden opgelost. D. de Vries wijst op een mogelijke rol van het Topoverleg bij een dergelijk probleem. Thomassen wijst nogmaals op het belang van het adopteren van de code. De KVAN moet het als een taak zien om deze code verder uit te werken en toepasbaar te maken op de Nederlandse situatie. Hij meent dat het Topoverleg hiervoor niet de juiste weg is; de code heeft een individueel karakter (archivarissen) en gaat niet over instellingen (archieven). De voorzitter beaamt deze opmerking en geeft aan dat het bestuur de gevolgen overziet alsmede het belang van de werking van de code. De vergadering adopteert vervolgens de Ethische Code. 10. Rondvraag In de rondvraag deelt de secretaris mee dat op korte termijn de site van de vereniging op Internet actief zal zijn (www.kvan.nl). Ook meldt hij dat de Almanak 1998 half mei verwacht wordt. De voorzitter sluit de vergadering om 12.10 uur. In verband met de geluidsoverlast werd de dag na de lunch voortgezet in de Koninklijke Bibliotheek met een studiemiddag over het belang van wetenschapsarchieven. De presentielijst werd getekend door 41 personen. KVAN en het Archievenblad openen gezamenlijk jjB-jpf een discussiepagina over de Ethische Code. De fsf C.- KVAN en haar leden hebben deze internationale beroepscode van archivarissen geadopteerd. Wij willen graag weten hoe u als archivaris of archiefmedewerker aankijkt tegen de Code. Past u de Ethische Code toe in uw archiefin stelling? Hierover kunt u met anderen van gedachten wis selen op de discussiepagina Ethische Code op de website van de KVAN. Website: www.kvan.nl E-mail: bureau@kvan.nl of redactie@kvan.nl (voor reacties op het Archievenblad) De eerste algemen ledenvergadering en studiemiddag van de sectie Particuliere Archieven zal plaatsvinden op donderdag 12 november 1998 in het gemeentearchief te Amsterdam. Tijdens de ledenvergadering wordt het bestuur van de sectie benoemd en het activiteitenplan besproken. Uiteraard kunt u nog punten voor de agenda inbrengen bij de secretaris, Wil Beckers (045) 5782515 of e-mail: wilmg.beckers@dsm-group.com). U kunt tijdens de studiemiddag zelf een vergelijkende test van selectiemethoden uitvoeren, waarbij u de gelegenheid krijgt om in kleine groepjes de voor- en nadelen van de verschillende methoden te bespreken. Na aanmelding ontvangt u een korte instructie en beschrij ving van de methoden. De kosten van de studiemiddag en borrel bedragen 30,-. Het deelnemen aan de algemene ledenvergadering is kostenloos. U kunt zich opgeven bij het bureau van de KVAN met de aanmeldingsbon uit het Archievenblad van september. Eerste algemene ledenvergadering SPArc 12.00 - 13-30 Lunch (op eigen kosten) aan de SPArc-tafel in het restaurant van Gemeentearchief 13.00 - 13-30 Ontvangst met thee, koffie en koekjes 13.30 14.20 Algemene ledenvergadering SPArc 14.20- 14.30 Thee Lezingen en workshops selectiemethoden 14.30 14.40 Opening studiemiddag door de dagvoorzitter 14.40 15.05 lezing Jos de Jong: Drie benaderingen van de selectie van het historisch NS-archief 15.10- 15.30 lezing Ingrid Elferink: Selectie van de archieven van de Postbank en de NMB 15.30— 16.15 Workshops: drie benaderingen van selectie in uw eigen archief 16.15 16.45 Plenaire bespreking van de resultaten en slotdiscussie 16.45 - 18.0 Borrel Mutaties in de gegevens van de Almanak van het Neder lands Archiefwezen kunt u doorgeven aan het bureau van de KVAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag, bureau@kvan.nl. Wijzigingen worden opgenomen in 'Archiefnieuws'. 5. 10.4 Gemeentearchiefdienst Helmond Telefoon: (0492) 58 79 79, fax: (0492) 58 79 87 5.12.2 Landelijk Overleg Regionale Geschiedbeoefening Vereniging Cultureel Erfgoed Zuid-Holland Provinciaal Historisch Consulent Zuid-Holland Bezoekadres: Garenmarkt lb, Leiden Postadres: Postbus 11187, 2301 ED Leiden telefoon (071) 5134144, fax (071) 5134144, e-mail VCEZ@euronet.nl

Archievenblad | 1998 | | pagina 14