Ban geheim Werk nr/ \jr7 SS 8* Het Rothschild-archief bestaat voor het deel 1814/1868 uit zo'n 20.000 brieven, deels geschreven in het Jiddisch. Alleen 'bona fide researchers, by appointment only' hebben toegang tot de archieven Door Ingrid Elferink, Ton de Graaf, Hans Waalwijk 12 International Banking in an Age of Transition: 13 Banken, hun geschiedenis, hun archieven. Door de groeiende interesse voor de bedrijfsgeschiedenis mogen ook de financiële instellingen zich in een toenemende belangstelling verheugen. De laatste jaren verscheen er in Nederland een keur aan publicaties over de geschiedenis van verschillende financiële instellingen, van banken tot verzekeringsconcerns. Zo kwam in juni 1998 het jubileumboek van de Rabobank uit en voor 1999 staat een soortgelijke uitgave van ABN AMRO op stapel. Deze publicitaire ontwikkelingen blijven echter niet tot Nederland beperkt; ook in het buitenland zijn banken actief met historische uitgaven. Daarnaast werken verschillende banken in Europees verenigingsverband samen. Sinds 1990 is de European Association for Banking History (EABH) actief. De basis voor de vereniging werd eind jaren '80 gelegd door informele contacten tussen de Deutsche Bank in Frankfurt en de Banco de Espana in Madrid. Al snel daarna sloten zich andere banken aan, waarop in no vember 1990 de officiële oprichting van de EABH in Frankfurt volgde. Professor Manfred Pohl van de Deutsche Bank is de motor van de vereniging die op dit moment negenenvijftig leden - vertegenwoor digers van algemene en centrale banken - uit achttien landen telt. De meeste leden zijn afkomstig van het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland en Italië. Sinds een aantal jaren horen daar ook enige Oost- Europese banken bij. Vanuit Nederland zijn vanaf de oprichting De Neder- landsche Bank en ABN AMRO lid, in 1995 gevolgd door F. van Lanschot Bankiers en het jaar daarop de ING Groep. De EABH staat open voor hen die werkzaam zijn in het bankbedrijf binnen Europa; mogelijk kunnen in de nabije toekomst ook bankiers van buiten Europa en verzekeraars toetreden. r rC Veel symposia Het publiceren en presenteren van wetenschappelijk onderzoek op het gebied van bancaire geschiedenis is een van de doelstellingen van de EABH. Daarnaast houdt zij zich bezig met het uitwisselen van informatie op het ge bied van bancair-historische archieven en het bevorderen van het gebruik van nieuwe archieftechnieken voor bankar- chivarissen. Sinds 1990 kunnen bankarchivarissen en -historici ieder jaar een symposium met een bepaald thema bezoeken. Een bank die een jubileum te vieren heeft vervult daarbij het gastheerschap. Dit jaar vond het symposium plaats bij N.M. Rothschild Sons in Londen, waarover later meer. Naast het jaar lijkse symposium worden op onregel matige tijden tevens wetenschappelijke symposia georganiseerd. In eerste in stantie zijn deze bedoeld voor historici en economen verbonden aan een uni versiteit en gespecialiseerd in bancaire geschiedenis. Zo organiseerde in 1992 De Nederlandsche Bank in Amster dam een symposium met het thema 'How to write the History of a Bank'. Sinds het symposium in Portugal in 1996 worden de jaarlijkse bijeenkom sten van bankarchivarissen en -historici enerzijds en wetenschappers anderzijds gecombineerd. De serie 'European Colloquium on Bank Archives' publi ceert vervolgens de congresverslagen. Een andere activiteit waar de vereni ging in 1996 mee startte, is het geven van een speciale cursus voor de bank- archivaris in samenwerking met de Business Archives Council in London. Publicaties Een belangrijk initiatief van de vereni ging is de publicatie in 1994 van het 'Handbook on the history of European Banks'. Alle leden - maar ook niet leden - zijn in dit Engels-/Franstalige naslagwerk terug te vinden. Naast een historische schets geeft het informatie over bestuurders, literatuur over de instelling, de huidige activiteiten van het bedrijf en praktische informatie over de aanwezigheid en toegankelijk heid van archieven en contactpersonen. Sinds april 1994 verschijnt, in samen werking met Cambridge University Press, de halfjaarlijkse 'Financial History Review' waarin naast artike len, recensies staan van onlangs verschenen bancair-historische werken Juni 1996 nam de EABH samen met de Gesellschaft für Unternehmensge- schichte (GUG) en de Society for European Business History (SEBH), het initiatief tot de oprichting van het Centre for European Business History (CEBH), eveneens in Frankfurt. Als eerste prioriteit heeft dit centrum een 'Europese Bedrijfs Archievengids' samen te stellen. Deze wordt alleen op Internet gepubliceerd en zal de Euro pese tegenhanger worden van de gids op het Bedrijfsarchieven Register van het Nederlands Economisch Historisch Archief (BARN gids van het NEHA), eveneens op Internet verschenen 1). De bundel Particuliere archieven en de historische collecties in de moderne bedrijfsorganisatie van het NEHA, gaat nader op deze Europese Bedrijfs Archievengids in. Overigens presen teerde het NEHA op 4 juni jl. onder de titel 'Bancair-Historische Gids, Archievengids 1998', de herziene druk van deze gids uit 1992. Zowel in Zwit serland in de loop van dit jaar als in 1/98 het Verenigd Koninkrijk in 1999, zul len nieuwe gidsen over bankarchieven verschijnen. By apppointment only Op uitnodiging N.M. Rothschild Sons werd op 22 en 23 mei in Londen het symposium van de EABH voor 1998 gehouden. Daar werd het thema 'the world of private banking' vanuit historisch en archivistisch oogpunt belicht. Uiteraard passeerde hierbij de naam en faam van de gastgever regelmatig de revue. Naast de ge schiedenis van het familiebedrijf en de melding van het feit dat Nathan Rothschild (een van de vijf zonen van Mayer Amschel Rothschild) begin negentiende eeuw zowel absoluut als relatief rijker was dan Bill Gates nu, kwamen ook de overzeese activiteiten van de bank ter sprake. Het Roth- schild-archief bestaat voor het deel 1814/1868 uit zo'n 20.000 brieven, deels geschreven in het Jiddisch. De correspondentie tussen de 'oude' Rothschild en zijn vijf zonen bevat een mix van persoonlijke en zakelijke gegevens. Alleen 'bona fide resear chers, by appointment only' hebben toegang tot de archieven, aldus de brochure van 'The Rothschild Archive'. De meeste tijdens het symposium besproken particuliere banken staan in het teken van hun joodse achtergrond. Voorts kregen de geografische sprei ding van de banken over Europa en hun succes of ondergang aandacht. Daarnaast stond vooral de financiering van handel en industrie in de belang stelling. Een bijzonder aandachtspunt vormde de spoorwegfinanciering, niet verwonderlijk gezien de belangrijke technische en innovatieve ontwikkelin gen die het spoor in de negentiende eeuw doormaakte. Interessant waren ook de maatschappelijke relaties van enkele bankiers èn hun drie lieve bezigheden: het investeren in cultuur, goodwill en charity. Gevarieerde lezingen Niet alleen de binnenkant -interne structuur, archieven, functies en taken- van de banken werd op het symposium belicht. Ook de buitenkant - de rol en plaats van de banken vanuit het oog punt van de economische ontwikke lingen - kwamen in verschillende lezingen aan de orde, zowel nationaal als internationaal. Tijdens de daarop volgende discussie werd duidelijk dat historici en economen wel heel ver schillend aankijken tegen de interpre tatie van gegevens en de vormgeving van statistieken. Archieven van 'private bankers' werden in bijna alle lezingen belicht. Over het algemeen alleen de inhoud ervan; slechts in een aantal gevallen Glohausatjon, Automation, Banks AND THUIR ARCHIVES Enkele publicaties over banken, hun geschiedenis en archieven 102/7 SEPTEMBER 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 7