Art Conservation 10 imm S CONSERVEREN uj RESTAUREREN ADVISEREN 3. De op een gegevensdrager aangebrachte gegevens, uitgezonderd de op papier gestelde balans en staat van baten en lasten, kunnen op een andere gegevensdrager worden overgebracht en bewaard, mits de overbrenging geschiedt met juiste en volledige weergave der gegevens en deze gegevens gedurende de volledige bewaartermijn beschikbaar zijn en binnen redelijke tijd leesbaar kunnen worden gemaakt. Artikel 15 a, Boek 3 BW 1. Een ieder die een bedrijf of zelfstandig een beroep uitoefent, is verplicht van zijn vermogenstoestand en van alles betreffende zijn bedrijf of beroep, naar de eisen van dat bedrijf of beroep, op zodanige wijze een admini stratie te voeren en de daartoe behorende boeken, bescheiden en andere gegevensdragers op zodanige wijze te bewaren, dat te allen tijde zijn rechten en verplichtin gen kunnen worden gekend. 2. De leden 2 tot en met 4 van artikel 10 van Boek 2 zijn van overeenkomstige toepassing. Inzicht positie rechtspersoon Volgens de Memorie van toelichting (waaruit alle hierna volgende citaten komen) 1) is de bedoeling van art. 10 "te zorgen dat men snel inzicht kan krijgen in de debiteuren- en crediteurenpositie op enig moment, en dat deze positie en stand van de liquiditeiten gezien de aard en omvang van de onderneming een redelijk inzicht geven in de vermogenspo sitie (HR 11 juni 1993, NJ 1993, 713). Het voeren van de administratie omvat niet alleen het te boek stellen van de financiële resultaten van een onderneming. Het ziet ook toe op de vastlegging van bestuurs- en beheersdaden, op de interne organisatie in het algemeen, op het interne berich tenverkeer en al wat daarmee samenhangt. Als uitwerking van die algemene regel rust op het bestuur van de rechtspersoon de verplichting de boeken, bescheiden en andere gegevensdragers gedurende ten minste tien jaar te bewaren. Veel voorschriften van zeer uiteenlopende aard hebben te maken met die bewaarplicht, zoals in het rechts personenrecht (artikelen 2:48 en 2:297 BW), in de Faillisse- mentswet (artikelen 76 en 92), in sociale verzekeringswetten (artikel 89 Organisatiewet sociale verzekeringen 1997), ten behoeve van statistieken (artikel 7 Wet financiële betrek kingen 1994) of in het intellectuele-eigendomsrecht (artikel 29 Wet op de naburige rechten)" Ook eigenbelang De rechtspersoon heeft ook zelf belang bij de bewaarplicht, "vooral in verband met de in de loop der tijden steeds wis selende samenstelling van de organen. Opvolgende bestuur ders van een rechtspersoon kunnen zo uit de bescheiden opmaken welke verplichtingen de rechtspersoon in het verleden is aangegaan. Men denke daarbij aan de aansprake lijkheid geregeld in de artikelen 342 en 343 van het Wet boek van Strafrecht. Ook in de misbruikwetgeving speelt de behoorlijke boekhouding een rol. Treft de curator in faillissement geen boekhouding aan, dan heeft het bestuur zijn taak onbehoorlijk vervuld en wordt vermoed dat onbehoorlijke taakvervulling een belangrijke oorzaak van het faillissement is. De bestuurders kunnen dan aansprakelijk zijn op grond van artikel 138/248 van Boek 2. De gegevens zijn voorts van belang voor een werknemer wiens loon gedeeltelijk wordt gebaseerd op de omzet van het bedrijf waarin hij werkt." De eisen "die voortvloeien uit de werk zaamheden van de rechtspersoon (art.2:10 lid 1), onderschei denlijk de eisen van het bedrijf of het beroep (art. 3:15a) houden in de regel mede in dat zekere waarborgen worden gecreëerd ten aanzien van de veiligheid der bewaarde gegevens. Hierbij denke men vooral aan de technische en organisatorische waarborgen die ten aanzien van de moderne electronische gegevensdragers gebruikelijk zijn." Versterken bewijspositie De bewaarplicht staat los van de diverse verjaringstermijnen in het BW. "De rechtspersoon kan en moet zelf beoordelen welke bescheiden bewaard worden teneinde bijvoorbeeld een bewijspositie te versterken. De waardering van het geleverde bewijs is aan de rechter. De betekenis van de bewaarplicht voor bewijs is overigens beperkt. In enkele gevallen wordt in een procedure een beroep gedaan op de artikelen 843a en 843b Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering. Deze artikelen maken het mogelijk in een procedure een weder partij te dwingen stukken af te geven die zij beschikbaar heeft en waarover men zelf niet langer beschikt, zoals contracten. Er volgt echter niet uit dat men ook gehouden is stukken voor dit doel te bewaren." Elektronische dragers ook toegestaan Sinds 1 januari 1994 (wet van 8 november 1993, Stb. 598) hoeft de administratie (behalve de balans en staat van baten en lasten) niet uit geschriften te bestaan, maar kan zij ook elektronische dragers omvatten. Verder is het overnemen van de gegevens van boeken en bescheiden op andere gegevensdragers toegestaan, behalve die van de balans en staat van baten en lasten. Voor het overige hoeven niet langer de originele geschriften te worden bewaard. Voor de wijze waarop voor de belastingheffing van belang zijnde gegevens moeten worden opgeslagen, gelden bijzondere voorschriften. Verkorting ook in andere wetten De verkorting van de bewaartermijn tot zeven jaren is ook overgenomen in artikel 52 van de Algemene wet inzake rijksbelastingen en in de Douanewet (volgens een circulaire PC* UOEH VAN S>£ A" ZATEAMO 'ME! van Financiën uit 1996 mochten administratieplichtingen al op de verkorting anticiperen). Volgens de Wet op de om zetbelasting echter is de ondernemer verplicht boeken en bescheiden over onroerende zaken en de rechten waaraan Administratie- en bewaarplicht beroep en bedrijf indien indien subsidie ontvanger hulp verlener ja nee natuurlijk persoon 3 5 +6 privaat rechtelijke rechts 2 3 2 -Eevt. 5 6 persoon 4 4 overheids orgaan 3 4+ 7 7 n.v.t. +6 2: BW 2:10 3: BW 3:15a 4: AWR52 5: Awb4:69 6: BW 7:454-455 7: Archiefwet 1995 deze zijn onderworpen, negen jaren te bewaren. De kortere termijn van zeven jaren is ook in de Algemene wet bestuurs recht (artikel 4:69) opgenomen. Volgens de Awb moet de ontvanger van een overheidssubsidie een zodanige admini stratie voeren dat daaruit te allen tijde voor de vaststelling van de subsidie van belang zijnde rechten en verplichtingen alsmede de betalingen de ontvangsten kunnen worden nagegaan. Deze administratie en de daartoe behorende bescheiden moeten gedurende zeven jaren bewaard worden. Eigen regels patiëntensossiers Voor de volledigheid maak ik nog melding van de bewaar plicht voor geneeskundige hulpverleners, zowel particulieren als overheidsfunctionarissen: art. 454 van Boek 7 BW schrijft voor dat het patiëntendossier tien jaren bewaard moet blijven 'of zoveel langer als redelijkerwijs uit de zorg van een goed hulpverlener voortvloeit.' Als echter de patiënt daarom vraagt, moet de hulpverlener het dossier binnen drie maanden vernietigen (art. 455). Die vernietigingsplicht geldt niet voor bescheiden 'waarvan redelijkerwijs aanneme lijk is dat de bewaring van aanmerkelijk belang is voor een ander dan de patiënt, alsmede voorzover het bepaalde bij of krachtens de wet zich tegen vernietiging verzet.' Dit laatste geldt voor de door een overheidsorgaan bijgehouden patiën tendossiers: deze kunnen alleen vernietigd worden als is voldaan aan de voorwaarden van de Archiefwet 1995. 1) Bijlagen Handelingen Tweede Kamer 1997-1998, 25 753, nr. 3 IkÖNL WILHELMINAHAVEN ZZ 19' 3134 KG VLAARDINGEN |k TELEFOON 010 234 02 91 06 529 758 79 Wi 06 539 468 40 06 514 048 48 TELEFAX 010 460 34 37 |K.v.K. ROTTERDAM 190851

Archievenblad | 1998 | | pagina 6