De wereld van het middeleeuwse kind. Themanummer Madoc. Tijdschrift over de Middel eeuwen, jaargang 11 nr 4 december 1997Verloren Hilversum, 288 p. fl. 15,= 1648. Oorlog en vrede in Europa. Veranstal- 44 45 TIJDSCHRIFTEN voor de PC 400" kunstwerken 56 meesterwerken opgenomen ;in <te hoogsté^resolutie Het themanummer van Madoc, tijdschrift over de Mid deleeuwen is geheel gewijd aan recent onderzoek naar middeleeuwse kinderen. Tot voor enkele decennnia geleden dacht men, in navolging van de Franse historicus Ariès, dat in de middeleeuwen kinderen werden beschouwd als kleine volwassenen. De publicatie L'enfance au Moyen Age van Riché en Alexandre-Bidon (1994) bracht hier verandering in. Anne- marieke Willemsen geeft in haar artikel over een middeleeuws kind aan welke bronnen voor het onderzoek gebruikt kunnen worden. Naast materiële bronnen als schilderijen en opge graven kleding, speelgoed, schoolspullen vindt zij het middeleeuwse mirakelboek een belangrijke bron voor het onderzoek naar middeleeuwse kinderen in de Nederlanden. Zij geeft een concrete schets van zomaar een laatmiddel eeuws kind in een stad: hoe zag het eruit, waar hield het zich mee bezig en hoe werd het behandeld. Ineke van 't Spijker toont in haar stuk over het leven van Theodericus, abt van Saint-Hubert aan, dat ook heiligenlevens een rijke bron voor onderzoek naar gezinsgeschiedenis en de geschiedenis van kinderen in de middeleeuwen kan zijn. Voorts besteedt dit themanummer aandacht aan het onderwijs in de middeleeu wen, de plaats van het kind in de middeleeuwse kunst en de afbeelding van kinderen op grafmonumenten. CD-ROM's tungsgesellschaft 350Jahre Westfdlischer Friede Munster 1998, ISBN 3-88789-126-0; fl. 49,= In veertien Europese musea en archieven zijn tentoonstel lingen georganiseerd over de Vrede van Munster. Samen met enkele universiteiten werkten deze instellingen mee aan de totstandkoming van een indrukwekkende cd-rom over de Tachtigjarige Oorlog, de Dertigjarige Oorlog en de Vrede van Westfalen. Aan de hand van 425 schilderijen, prenten, archiefstukken en voorwerpen wordt een beeld gegeven van de oorlogen en de Vrede in 1648. De cd-rom 1648 bevat drie blokken met thema's: historische thema's, cultuur historische thema's en kunsthistorische thema's, die weer zijn onderverdeeld in vele onderwerpen. Artikelen over de vredesbesprekingen in Munster, het vredesverdrag tussen Spanje en de Republiek, het dagelijkse leven van de oorlog, het portret in de schilderkunst, kunstproductie, kunstver zamelingen en oorlogsbuit, vredesfeesten en het Amster damse stadhuis als monument voor de vrede bieden uitge breide informatie. Binnen de artikelen zijn hyperlinks aan gebracht die aanvullende biografische en historische infor matie verschaffen (door woorden aan te klikken verschijnt er meer informatie in woord en beeld van onderwerpen of personen). In het onderdeel de Galerij der Meesterwerken kunnen kunstwerken en archiefstukken met de zoomfunctie vergroot worden. Aan ieder werk is een uitvoerige objectbe schrijving toegevoegd. Ook via een thematisch gerangschik te beeldengalerij is de informatie op te roepen. Een omvang rijke bibliografie bevat de nieuwste wetenschappelijke lite ratuur over de onderwerpen. Op de cd-rom is ook een chro nologie opgenomen met alle belangrijke gebeurtenissen in de periode 1568-1648. Ik kreeg de indruk dat dit onderdeel niet door een Nederlander is geschreven; een aantal belang rijke gebeurtenissen uit de Nederlandse geschiedenis staan hier niet vermeld (zoals de verovering van Den Briel door de geuzen in 1572). Dit is echter het enige kleine minpunt dat vermeld kan worden over deze cd-rom. 1648 Oorlog en vrede in Europa is prachtig uitgevoerd en bevat een enorme hoe veelheid informatie in de vorm van beeld en tekst. De cd- rom kan in vijf talen (Engels, Duits, Frans, Nederlands en Zweeds) gelezen worden en is te koop bij het Stedelijk Museum Prinsenhof te Delft, tel. (015) 260 23 58. INVENTARISSEN Dick Kaajan Algemeen Institutionele Toegang op de gegevensbestanden over de periode 1966-1985 met betrekking tot het beleidsterrein Grondprijsbeleid 1945-1993, Winschoten, Centrale Archief Selectiedienst, 1998 (CAS-inventarisnr.: 262) (gewijzigde versie). Met verantw. van de bewerking, 8 p. (Typoscript). Inventaris van tekeningen en gebouiven, werken en terreinen, afkomstig van de Rijkswerf Den Helder van de Koninklijke Marine, Winschoten, Centrale Archief Selectiedienst, 1998 (CAS-inventarisnr.: 291). Met verantw. van de bewerking, 31 p. (Typoscript). Inventaris van de Bomvtekeningen van schepen van de Nederlandse Marine, 1683-1996, Winschoten, Centrale Archief Selectie dienst, 1998 (CAS-inventarisnr.: 295). Met inleidingen door A.A. Lemmers, R.M. Haubourdin, verantw. van de bewer king, aanw. voor onderzoek in het archief, bijl., ill., 324 p. (Typoscript). Utrecht B.R. de Melker, Inventaris familie-archief Van de Poll; het Zeister gedeelte, 1765-1970, Rotterdam, Barjestek van Waalwijk, Van Doorn Co's, 1998. Met bijl., alf.ind. op persoonsnamen, ill., 195 p. Zuid-Holland J. Bertus, P. van den Bogaerdt, J. Hindriks e.a., Inventaris van het archief van het Militair Gezag in Zuid-Holland, 1944- 1947, Winschoten: Centrale Archief Selectiedienst, 1998 (CAS-inventarisnr.: 258) (gewijzigde versie). Met verantw. van de bewerking, conc., 111 p. (Typoscript). M. Broesder, M. Jager, G. Marquering e.a., Inventaris van het archief van het Kantongerecht te 's-Gravenhage, 1838-1939, Winschoten: Centrale Archief Selectiedienst, 1998 (CAS- inventarisnr.: 316). Met verantw. van de bewerking, 76 p. (Typoscript). T. Bremer-Hoppentoht, F. Wijbenga, H.H. Scholtens, Inventaris van het archief van de Dienstkring Dordrecht van de Rijkswaterstaat van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, 1960-1996, Winschoten: Centrale Archief Selectiedienst, 1998 (CAS-inventarisnr.: 284). Met ink, 18 p. (Typoscript). Limburg Inventaris van het archief van Rijkswaterstaat, Dienstkring Maastricht!Maas, 1981-1989, Winschoten: Centrale Archief Selectiedienst, 1998 (CAS-inventarisnr.: 296). 8 p. (Typo script). W.R. Muiken, Inventaris van de archieven der gemeente Roosteren, 1794-1937Maastricht: Provinciale Inspectie der Archieven in Limburg, 1998. Met conc., klappers op de namen en op zaken en onderwerpen, ilk, 173 p. N.B. Hierin opgenomen de archieven van het gemeentebe stuur; van de gemeente-ontvanger; van het burgerlijk armbestuur; van de burgerlijke stand en van het kadaster. 102/7 SEPTEMBER 1998

Archievenblad | 1998 | | pagina 25