Digitalisering internet lithografie archief SCHEERES Tiende Nederlands-Duits archiefsympo- 12 13 november 1998 sium, egenhetwater www. archie, voltooit De Restauratie Atelier Paul Peters van elk denkbaar origineel 28 KNOBHonderd jaar zorg voor cultureel erfgoed QP'UPPDPQ benut uw ruimte tot op de millimeter! Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Plaats van handeling van het tiende Nederlands-Duits archiefsymposium is de Duitse stad Bocholt, net over de Nederlandse grens bij Aalten/Dinxperlo. De drie organisa toren - het Stadtarchiev Bocholt, het Westfalisches Archi- vamt (Münster) en het Rijksarchief in Gelderland (Arnhem) stelden een interessant programma samen met als centraal thema 'De opleiding, bij- en nascholing van archivarissen'Dit met het oog op de eisen die in de 21ste eeuw aan een archivaris 'nieuwe stijl' gesteld moeten worden. Prof. dr. F.C.J. Ketelaar opent het congres met een schets van vaar digheden waarover iemand zou moeten beschikken om in de komende eeuw het archiefvak met succes te kunnen uitoefe nen. Diverse registratuur- en archiefopleidingen in Neder land en Duitsland geven aan hoe zij de veranderde eisen van de markt tegemoet komen. Verder aandacht voor vaardig heden van zogenaamde 'archiefassistenten'. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met dr. F. Keverling Buisman of drs. M. van Driel, Rijksarchief in Gelderland, Markt 1, 6811 CG Arnhem, tel. (026) 442 01 48. Het volledige programma zal in het Archievenblad van oktober vermeld worden. In principe staat het symposium open voor alle in Nederland werkzame archivarissen, maar het aantal deelnemers uit beide landen is beperkt tot veertig per land; enige haast bij uw aanmelding is dus geboden. Aanmelding bij dr. F. Keverling Buisman of drs. M. van Driel, RA in Gelderland, tel. (026) 442 01 48. De kosten zijn DM 100, per persoon, overnachting, alle maaltijden en koffie!thee Met de site 'www.archief.nl/strijdtegenhetwater' is het vanaf eind juni mogelijk de geschiedenis van het gevecht tegen het water in te duiken. Vanaf de watersnoodramp in 1953, Wilt u meer informatie, belt u dan gerust voor een offerte of gewoon een afspraak. conserveren en restaureren van papier, leder en perkament massa-conser- vering aanvezelen van papier verdoeken en opzetten van oude kaarten en grafiek «reiniging en het encadreren van prenten «charter- en zegelrestau ratie opstellen van een schade-inventarisatierapport restauratie van boek omslag; ontwerp van nieuw beslag in edel of onedel metaal verslagen van overlevenden en via ervaringen van bouwers aan de Deltawerken, brengt de site ons 'live' terug in de tijd. PICTURA IMAGINIS de hoefsmid 13 1851 PZ Heiloo tel: 072-5320444 fax: 072-5320400 e-mail: pictura@xs4all.nl http://www.xs4all.nl/~pictura S l ÖTH1R0 ^l\ AG I Af f r\ Weverweg 9, 6961 KM EERBEEK TEL. (0313) 65 44 66 FAX (0313) 65 58 82 In ons atelier worden uw waardevolle boekwerken of archivalia vakkundig gerestaureerd. Wij geven u graag advies, indien nodig met ondersteuning van andere deskundigen, en altijd in overleg met u. Bovendien kunnen wij u van dienst zijn met massa-conserve- ring, reiniging en het encadreren van prenten, het opzetten van oude kaarten en het verzorgen van kalligrafiewerk. Met behulp van een online inventaris is het mogelijk om zeer specifieke informatie uit de archieven van de Deltadienst te traceren. Ook geeft de site overzichten van elders aanwezige bronnen over het thema, zoals de overstroming van 1916 en de aanleg van de Zuiderzeewerken. In 1999 viert Nederlands oudste particuliere organisatie die zich inzet voor het behoud van ons cultureel erfgoed haar honderdjarig bestaan: de Koninklijke Nederlandse Oudhei dkundige Bond. De jubileumbijeenkomst is op 28 januari 1999, maar de feestelijkheden nemen al op 15 oktober een aanvang in Leden met het congres 'Honderdjaar oudheidkunde in Nederland; ontwikkeling in het denken over het cultureel erfgoed'. Bij die gelegenheid wordt tevens een fototentoonstelling in De Waag geopend met als thema 'Cultureel erfgoed in beeld; 100 jaar KNOB'. Hierna reist de tentoonstelling langs enkele andere steden in het land. Enige vermeldenswaardige stellingen behorend bij de disser tatie van C.J. Zandvliet, 'Mapping for money: maps, plans en topographic paintings and their role in Dutch overseas expan sion during the 16th and 17th centuries', Leiden 1998 Stelling 5 Het toepassen van 'publikatierecht' bij archiefdiensten staat op gespannen voet met het in de archiefwet beleden beginsel van openbaarheid. Stelling 6 Onder archivarissen is de stelling populair dat de culturele functie van archieven secundair is. Verantwoording, bewijs en administratieve ondersteuning worden door hen als de enige primaire functie aangemerkt. De ontstaansgeschiedenis van de Nederlandse kartografie levert het bewijs dat deze stelling in haar algemeenheid onjuist is. Stelling 7 De onderbenutting en onderwaardering van niet-schriftelijke bronnen door historici staan een optimale museale presentatie van de Nederlandse geschiedenis in de weg. Stelling 8 Archieven worden niet geconserveerd, toegankelijk gemaakt en beschikbaar gesteld als 'neutrale' organisch gegroeide documentaire informatiebestanden. Zij zijn het resultaat van het systematisch bouwen aan het verleden door de gemeen schap en weerspiegelen de (voor)oordelen van archiefvormers en -gebruikers, het technisch kunnen en de keuzes van archi varissen. Het in de archiefwereld vigerende, objectiverende structuurbeginsel moet met een korrel zout worden genomen. Voor vergelijkbare kritiek op de museale praktijk, zie: J. Vaessen, 'Over context' in: Jaarboek van het Nederlands Openluchtmuseum (1996), p. 11/29 en met name p. 17/19. Stelling 10 Betaalde inlichtingen afkomstig van archiefdiensten zijn gemiddeld van lagere kwaliteit dan hun gratis verschafte informatie. 102/7 SEPTEMBER 1998 Organisatienaam - Naam contactpersoon M/V Adres Postcode Plaats - Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak I Minden 21 - 7327 AW Apeldoorn Postbus 20072 - 7302 HB Apeldoorn Tel. 055-5429242 - Fax 055-5429222 UniLift Paternosterkasten UniCompact verrijdbare archiefsystemen In de afgelopen 32 jaar hebben wij bij zeer veel organisaties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief, is het natuur lijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagme thodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aan dacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd worden,wat zal de invloed zijn op de kli matologische omstandigheden, welke aanpassin gen zijn er aan het product gemaakt om beschadi gingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief of een paternoster, enz Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke èn adviserende rol kan spelen.

Archievenblad | 1998 | | pagina 17