Werk in uitvoering: de archieffederatie Inventaris van de archieven van de Evangelisch Lutherse Gemeente Haarlem Eerste ledenvergadering SPArc op 12 november 1998 studiemiddag over selecteren in particuliere archieven Rick van der Ploeg staatssecretaris Archieven Studiedag CAN Net op 8 oktober 1998: Geautomatiseerd beschrijven en beschikbaar stellen Algemene ledenvergadering KVAN en studiedag over De Handleiding op 23 oktober 1998 S*" Aanmelding Algemene Ledenvergadering en!of studiemiddag SPArc Een breed forum van vertegenwoordigers uit de archief- en documentatiewereld, waaronder de KVAN, heeft zich van februari tot en met juli 1998 intensief beziggehouden met de uitwerking van een archieffederatie. Dit forum is tot de conclusie gekomen dat de oprichting van een archieffederatie nuttig en mogelijk is. Daarom zal de federatie in januari 1999 van start gaan. De archieffederatie verschaft een basis voor gezamenlijke standpuntbepaling, belangenbehartiging en advisering inzake wetgeving en beleidsvorming. De archiefwereld zal haar positie ten opzichte van beleidsmakers, wetgever en subsidiënten kunnen versterken en verbeteren. Bovendien kan de federatie zich richten op zaken die de draagvlak van afzonderlijke organisaties te boven gaat. Als rechtspersoon hebben de deelnemers gekozen voor een stichting. Naast de huidige deelnemers kunnen ook indivi duele archiefbeherende instellingen zich aansluiten. Het bestuur zal bestaan uit vertegenwoordigers van de deelne mende organisaties. De federatie zal over twee jaar geëva lueerd worden. Voor de uitvoering en ondersteuning zal een koepelbureau worden ingericht. Bestuur en federatiedirecteur zullen gezamenlijk vormgeven aan de uitwerking en implementatie van de koepel. In september 1998 zal een kleine werkgroep ingesteld worden die het koepelbureau voorbereidt. Tijdens de Algemene Ledenvergadering kunnen leden van de KVAN zich uit spreken over de oprichting en inrichting van de archieffederatie. Op 12 maart 1998 vond in de lutherse kerk aan de Witte Herenstraat 22 de feestelijke presentatie plaats van de eerste exemplaren van de Inventaris van de archieven van de Evan gelisch Lutherse Gemeente Haarlem (1613-1978) van de hand van Helen van der Eem. Met de publicatie van deze inventaris is 365 jaar geschiede nis van de Haarlemse lutheranen in kaart gebracht. Een geschiedenis waarop de lutheranen met recht trots mogen zijn. De archieven zijn geordend per archiefvormend orgaan. Naast het archief van de kerkenraad zijn er verschillende deelarchieven. In totaal gaat het om veertien archieven, welke stuk voor stuk een schat aan informatie bevatten, niet alleen op kerkelijk gebied maar zeker ook op maatschappe lijk terrein. Zoals bijvoorbeeld de archieven van de Diaconie, het bestuur van de Lutherse Ziekenverpleging en het bestuur van de Vrijzinnig Lutherse Kring. Dat zoveel deelarchieven bewaard zijn is vermoedelijk vrij uitzonderlijk. De inventaris telt 227 pagina's en bevat een uitvoerige ge schiedenis van de Evangelisch Lutherse Gemeente Haarlem en de diverse instellingen en verenigingen. Bovendien zijn illustraties opgenomen en indexen op attestaties van inge komen lidmaten, op boedelpapieren van wezen en bejaarden in het Wees- en Oudeliedenhuis en een index op persoon- en plaatsnamen. De inventaris is te koop bij de Archiefdienst voor Kenne- merland, Jansstraat 40, 2011 RX Haarlem, telefoon (023) 511 33 20. Belangstellenden kunnen een exemplaar afhalen bij de balie, maar het is ook mogelijk om schriftelijk of telefonisch te bestellen. De inventaris kost 30, - (excl. 6, - portokosten). Leden van de Stichting Vrienden van de Archiefdienst voor Kennemerland krijgen 5, - korting. Het bestuur van de sectie Particuliere Archieven nodigt u met veel genoegen uit voor de eerste algemene ledenverga dering en studiemiddag van de sectie SPArc op donderdag 12 november 1998. De bijeenkomst wordt gehouden in het Gemeentearchief Amsterdam aan de Amsteldijk 67. Voorafgaand aan de vergadering kunt u aanschuiven aan de SPArc-tafel in het restaurant om (op eigen kosten) te lunchen en met andere sectieleden kennis te maken of de kennismaking juist te hernieuwen. De ledenvergadering staat in het teken van de verkiezing van het bestuur en bespreking van het activiteitenplan. De agenda en relevante stukken worden u van te voren toege stuurd. Uiteraard kunt u nog punten voor de agenda inbrengen bij de secretaris, Wil Beckers (tel 045 5782515 of e-mail: wilmg.beckers@dsm-group.com). Als onderwerp voor de studiemiddag hebben wij gekozen voor een vergelijkende test van selectiemethoden, door u zelf uit te voeren. Na twee korte lezingen over de theorie en praktijk van verschillende selectiemethoden, krijgt u de gelegenheid om in kleine groepjes de voor- en nadelen van de verschillende methoden te bespreken. Wij vragen u om de methoden te beoordelen aan de hand van één van uw eigen particuliere archieven. Een korte instructie en beschrij ving van de methoden worden u na aanmelding toegezon den. Het aantal deelnemers aan de workshops is beperkt tot 30 personen. De kosten van de studiemiddag en borrel bedragen f 30, -. Het deelnemen aan de algemene ledenvergadering is kostenloos. U kunt zich opgeven bij het KVAN-bureau door het inzenden of faxen van aanmeldingsbon. Eerste algemene ledenvergadering SPArc 12.00 - 13-30 Lunch (op eigen kosten) aan de SPArc-tafel in het restaurant van Gemeentearchief 13.00 13-30 Ontvangst met thee, koffie en koekjes 13-30 14.20 Algemene ledenvergadering SPArc 14.20- 14.30 Thee Lezingen en workshops selectiemethoden 14.30 14.40 Opening studiemiddag door de dagvoorzitter 14.40 15.05 Lezing door Jos de Jong: Drie benaderingen van de selectie van het historisch NS-archief 15.10— 15.30 Lezing door Ingrid Elferink: Selectie van de archieven van de Postbank en de NMB 15.30— 16.15 Workshops: drie benaderingen van selectie in uw eigen archief 16.15 - 16.45 Plenaire bespreking van de resultaten en slotdiscussie 16.45 - 18.00 Borrel Op 3 augustus 1998 is dr. F. van der Ploeg benoemd tot staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen in het Tweede Kabinet-Kok. Rick van der Ploeg is vooral bekend van zijn functies op wetenschappelijk en economisch terrein. De KVAN is benieuwd naar de bijdragen die Van der Ploeg zal leveren op het gebied van het archiefwezen. Rick van der Ploeg promoveerde in de economie aan het Kings College van de University of Cambridge, waar hij vervolgens research officer en lecturer was. Van der Ploeg was benoemd tot hoogleraar staathuishoudkunde aan de Universiteit van Amsterdam en vervulde verschillende gasthoogleraarschappen in het buitenland. Afgelopen vier jaar was hij voor de Partij van de Arbeid lid van de Tweede Kamer. Op 8 oktober 1998 organiseert het Netwerk voor categoriale archiefbeherende instellingen, beter bekend onder de naam CANNet, haar vierde studiedag over 'Geautomatiseerd beschrijven en beschikbaar stellen'. De dag bestaat uit lezingen in de ochtend en workshops in de middag. De studiedag vindt plaats in het IISG in Amsterdam. U kunt zich opgeven bij de secretaris van CANNet Jaap Haag, p/a IISG, Cruquiusweg 31, 1019 AT Amsterdam. Maakt u dan gelijktijdig 30, - per deelnemer over op Postbank 6727672 t.n.v. CANNet te Amsterdam o.v.v. studiedag 1998. Informatie: CANNet, tel 020-5585866 of fax 020-6654181 De najaarsledenvergadering en de studiedag van de KVAN zullen plaatsvinden in de Doelenzaal in de Universiteitsbi bliotheek van de Universiteit van Amsterdam, Singel 425 te Amsterdam op vrijdag 23 oktober 1998. Het bestuur nodigt haar leden en andere belangstellenden van harte uit hierbij aanwezig te zijn. Formulier zenden aan bureau KVAN, Postbus 11645, 2502 AP Den Haag of faxen naar 070 - 3825790 of e-mail bureau@kvan.nl Naam: Adres: Plaats: Instelling: meldt zich aan als lid van de SPArc is lid van de sectie SPArc woont de algemene ledenvergadering SPArc bij neemt deel aan de studiemiddag en workshops (kosten f 30, -) luncht mee aan de SPArc-tafel en heeft het eventueel verschuldigde bedrag overgemaakt op de Postgiro 84767 t.n.v. KVAN Bureaurekening te Den Haag onder vermelding van studiemiddag SPArc Handtekening:

Archievenblad | 1998 | | pagina 14