^Deze advertentie is^ voor uw archief. Restauratie-Atelier Helmond B.V. In feite ben ik vanaf 1 oktober een non-nationaliteit Toen ik vond dat er een tijdschrift moest komen zei iedereen: dat is te veel werk, joh. Met een schrijfma chine ben ik begonnen. Zo ontstond Janus 20 Hamag Magazijninrichting voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Vrijblijvende offertes Vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenwea 40. 5708 HR HELMOND (NL) Tel: 0492 - 55 39 90 Fax: 0492 - 55 24 42 verantwoordelijk voor Janus. Ik vind eigenlijk dat het uitgeven van dit blad behoort tot de taken van het bureau van de I.C.A. en onder de verant- voor Temminck, ga jij maar naar Til burg. Dus ging ik als jong ventje naar het gemeentearchief Tilburg. Daar heb ik verdomd veel geleerd vooral van de ledenvergadering in Den Bosch koos ik de partij van Pirenne. De toenmalige gemeentearchivaris van Rotterdam, Renting, had in zijn jaarverslag ver nietigend uitgehaald naar het Rijk. Ik ben toen eens met hem gaan ken nismaken. Hij was alleraardigst en uit eindelijk richtten wij de Landelijke Kring van Gemeente- en Streekarchi varissen op, de voorloper van de KALO. Ikzelf werd tweede secretaris. 'W0 woordelijkheid van de secretaris generaal valt. De hoofdredactie kan natuurlijk bij iemand anders liggen." Geen korte broek, wel een dasje Laten we eens terugkijken op jouw archiefverleden in ons land. Je bent als jonge chartermeester begonnen in Groningenhe? "Ja, op 1 september 1970, als charter meester in opleiding bij het Rijksar chief. De Vey Mesdag was er rijksar chivaris. Mijn grote mentor was overigens Formsma." Droeg je een korte broek "Nee", met een lachje, "maar wel een dasje in de beginjaren. Toen ik als historicus afstudeerde - ik had sociaal- economische geschiedenis als hoofdvak - ben ik eens naar Den Haag gegaan om met de heer Ribberink te praten. Hij wou me wel hebben en toen kon ik in Groningen aan de slag. Dat was fantastisch, want Marjan, mijn vrouw, studeerde nog. Ook in Groningen." Had je meteen het gevoel: dit is het? "Ach, veel jeugdig enthousiasme; ik hou van werken. Vooral intermediair zijn, daar ligt mijn affectie. Ik ontwik kel graag zoeksystemen waardoor de klant zelfstandig en succesvol zijn weg kan vinden. Ik begon met het ont werpen van fiches voor boedelinventa rissen en zette een bureau-achtige organisatie op. Dat was leuk. Al vrij snel kreeg ik een 'confrontatie' met de rijksarchivaris. Hij vroeg wat ik van hem vond. En dat heb ik gezegd. Kort daarop raadde hij mij aan te sollicite ren naar Haarlem... Maar Ribberink zei: je moet niet naar Haarlem, dat is toenmalige burgemeester Cees Becht. Tijdens de eerste gesprekken met hem zei hij mij dat ik personele uitbreiding wel kon vergeten en hij vroeg me een beleidsvisie te schrijven. Ik stelde voor om de dienst uit te breiden met vijf medewerkers! Binnen een halfjaar waren er twee weg en vijf nieuwe bij. Maar ik ben ook wel onderuitgegaan. Het kostte veel moeite duidelijk te maken dat een archief geen inrichting is waar alsmaar verzameld kan blijven worden. De toegang tot archieven moet eigenlijk personeelsonafhankelijk zijn." Eens secretaris, altijd secretaris Hield je je alleen met het gemeentearchief bezig? "Al vrijwel meteen was ik ook de se cretaris van het Diensthoofden-overleg en ook secretaris 'sociaal'. Ik organi seerde afscheidsfeestjes en dergelijke." En vakinhoudelijk, waar bemoeide je je mee? "In die jaren werd veel gediscussieerd over de relatie Rijk - Gemeente. Het zogenaamde rapport Pirenne stond fel ter discussie in de VAN. Tijdens een Eerste schreden op het interna tionale pad 'Na Tilburg kwam Den Bosch, ivaarje Kuyer opvolgde. "Ja, dat was in 1980. Inmiddels was ik lid van het VAN-bestuur en werd door de voorzitter, Coen Schimmelpenninck van der Oye, gevraagd of ik naar de Ronde Tafel-vergadering in Oslo wilde. Dus ik naar Oslo, in september 1981. M'n eerste buitenlandse reis voor het archiefwezen. De Russische delegatie sprak uitvoerig, in het Russisch natuurlijk, waarna het geheel nog eens over werd gedaan, maar dan in het Engels en simultaan in het Frans. Ik vroeg of dat ook anders kon. Er viel een ijzige stilte. De volgende dag sprak de Rus alleen nog zijn eerste zin in het Russisch en volgde direct de vertaling. Enfin, er stroomde nog rijkelijk drank. Ik denk dat mijn stun telend vermogen om me in een andere taal uit te drukken wel geholpen heeft. Een jaar later vertegenwoordigde ik de SPA in Joegoslavië. En in 1984 werd ik coördinator van de Internationale Archiefweken. Toen ik vond dat er een tijdschrift moest komen zei iedereen: dat is te veel werk, joh. Met een schrijfmachine ben ik begonnen. Zo ontstond Janus met een jaarlijkse oplage van 1200-1300 exemplaren." Je hebt vooral in Afrika een hele goede reputatie en hebt onder meer in Nigeria gewerkt. Hoe kwam je daar? "Samen met Ich Caminada was ik in Engeland geweest voor een cursus. Daarna kreeg ik het verzoek van de Unesco om een rapport uit te brengen over de toestand der archieven in Nigeria. Het bleek dat de algemeen rijksarchivaris van Nigeria deel had genomen aan dezelfde cursus in Engeland. In mijn rapport schreef ik uitvoerig over de opleidingscompo nent. Ik vond dat er incompany- trainingen nodig waren. En dus heb ik die cursus opgezet. Het was concreet resultaat van dit rapport en een zeer geslaagde periode." Situatie aan het thuisfront En kon je dit alles combineren met je werk in Den Bosch? "Bij mijn aantreden als gemeentearchi varis zei ik: Ik ben geen meewerkend voorman. Ik mocht de helft van mijn tijd besteden aan het archief en de andere helft aan de voorbereiding van de nieuwbouw van het Stadsarchief. Aangezien dat nogal op zich liet wach ten had ik wel extra tijd voor interna tionale aangelegenheden. Ik geloof dat het stadsbestuur dat wel aardig vond." Na Den Bosch koos je voor Dordrecht. Een logische stap? "Mijn stijl van leidinggeven had zijn grens in Den Bosch bereikt. Ik was daarom heel blij met de overstap naar Dordrecht." Er was tegelijkertijd vanuit het veld ook kritiek op je. Je was altijd weg en in eigen huis gebeurt niets. Heb je je daar wat van aangetrokken? "Ik beschouw het als een kunst om mensen zelf te laten werken. Als ik aanwezig ben, ben ik ook aanwezig. Ben ik er niet, dan moet iedereen wel verder kunnen. In Den Bosch heb ik de nieuwbouw kunnen realiseren, er is een belangrijk project afgerond: de verfilming van de Bossche Protocollen. Ik heb een cursus opgezet voor stads- gidsen, meegewerkt aan het provin ciale archievenoverzicht Noord-Bra bant en samen met Woelderink en Caminada de Nota Archiefbeleid ge schreven. Ach, eigenlijk ben ik meer iemand die functioneert op nationaal dan op lokaal niveau. Ik voel me beklemd binnen de beperkte cultuur van één stad. Ik ben meer voorwaar denscheppend bezig. Mijn nieuwe functie is dan ook op mijn lijf geschre- Je gaat verhuizen naar Parijs waar het bureau van de I.C.A. gehuisvest is. Wat laat je met weemoed in Nederland achter? "De boekwinkels, de concerten voor kamermuziek, het danstheater en natuurlijk de tuin met vogeltjes. Voor Marjan zal het moeilijker zijn dan voor mij. Voor een deel moet je toch je privéleven hier opgeven. Maar ik ben blij dat ik hard kan werken. Ik kan me nu op een terrein begeven waar ik me het sterkst voel." Een archiefsysteem leveren is de kunst niet. Adviseren en meeden ken over efficiënte oplossingen is veel moeilijker. Hamag Magazijninrichting is gespecialiseerd in opti male benutting van elke ruimte, groot en klein. Hamag is onder andere exclusief vertegenwoordiger van Tixit, een archiefsysteem dat zich in de praktijk méér dan bewe zen heeft. Montage is in handen van vakmensen met jarenlange ervaring. Met geld- en ruimtebesparende oplossingen van Hamag haalt u meer uit uw archief. Vraag vrijblijvend advies. GEEF ONS DE RUIMTE EN WIJ MAKEN ER MEER VAN. Hamag Magazijninrichting b.v.f Govert van Wijnkade 43, 3144 EG Maassluis. Postbus 520, 3140 AM Maassluis. Telefoon (010) 592 76 39, Telefax (010) 592 91 22.

Archievenblad | 1998 | | pagina 11